Корупція у вищій школі та засоби для її протидії


Минулого тижня відбувся круглий стіл на тему «Корупція у вищій школі та засоби для її протидії». Захід проводитиметься Карпатським агентством прав людини «Вестед» в рамках проекту «Мережа антикорупційних громадських приймалень 2009».

Учасниками заходу були представники студентського самоврядування, викладачі університетів, депутати місцевих рад та громадських організацій.

Обговорення розпочали із ЗНО 2009. Володимир Феськов, активіст КАПЛ «Вестед» заявив, що кампанія пройшла на доброму організаційному рівні, хоча є ще над чим працювати. Є проблеми доступу сторонніх осіб до приміщень пункту тестування. Багато посадових осіб, в тому числі депутати, відповідно до галузевих законів мають право перебувати в будь-яких приміщеннях в межах своєї компетенції. Наприклад, відомі на Закарпатті спроби санітарного лікаря та представника служби безпеки, потрапити на територію шкіл, де проводилось тестування.
Також, розповсюдженою проблемою є недостатня підготовка персоналу пунктів тестування щодо процедур ЗНО. За словами Миколи Яцкова, зараз в суспільстві обговорюється можливість передачі функцій організації і адміністрування ЗНО комерційним структурам або громадським організаціям, задля професіоналізації ЗНО. Було б непогано, якщо б в райцентрах існували підрозділи УЦОЯО, які б на професійній основі виконували б свою роботу.
Загалом учасники заходу високо оцінили ЗНО в плані усунення причин корупційних відносин між абітурієнтом-школою-університетом і наголосили на необхідності ухвалення спеціального закону про ЗНО. Він мав би вирішити більшість проблем, які ми зараз спостерігаємо.
Окремим блоком, обговорили питання постанов Кабінету Міністрів №369, №133 та розпорядження №416-р. В них планується введення низки платних послуг у вищих навчальних закладах та суттєве скорочення місць державного замовлення. Голова Закарпатської студентської ради, Денис Ман розповів присутнім про кампанію студентського руху спрямовану на скасування урядом зазначених постанов. За його словами, латати бюджетні дірки за рахунок студентів аморально, жорстоко і безглуздо.
Зачепили також тему хабарництва у вишах під час сесії. Так чи інакше спрацьовує проста істина, якщо уряд не оплачує на прийнятному рівні послуги освіти, то й надалі рівень знань вимірюватиметься симпатіями та купюрами. На думку учасників круглого столу потрібно по аналогії із ЗНО максимально позбутись суб’єктивізму в оцінюванні знань студентів. Можливо навіть через складання тестів в он лайн режимі та забезпечення прозорості процесу, що зможе упередити втручання в систему обробки тестових матеріалів.

Даний проект «Мережа антикорупційних громадських приймалень 2009» виконується в межах проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна», що виконується Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації Виклики Тисячоліття (МСС).

 

Bookmark and Share