Випускникам вузів знову загрожують примусові відпрацювання


Народний депутат Богдан Губський днями зареєстрував у Парламенті законопроект №4656, який дозволяє українській владі віддавати студентів у багаторічне кріпацтво. Проект Закону про внесення доповнень до Закону "Про вищу освіту" (щодо державного замовлення) пропонує зобов'язати випускників вузів державної  форми  власності пропрацювати мінімум три роки у сільській місцевості або селищах міського типу. У випадку невиконання цієї умови випускник, згідно з ініціативою нардепа, буде змушений відшкодувати до Державного бюджету витрати, пов'язані з його навчанням.

"Менше чверті випускників вищих навчальних закладів повертаються до села," - пише у пояснювальній записці до свого проекту Богдан Губський (на фото).

У законопроекті депутат також пропонує, щоб не менше 20 відсотків від загального обсягу державного замовлення по напрямкам професійної підготовки в галузі медицини, освіти, культури, сільського господарства та державного управління у вузах державної  форми  власності закріплювалося за особами, що проживали та навчалися в сільській місцевості  і  селищах  міського  типу останні п'ять років перед початком проведення вступних тестувань.

На думку пана Губського, лише повноцінне кадрове забезпечення може вивести село зі "стану руїни". У пояснювальній записці він пише, що за останні 5 років на селі закрито 316 шкіл, 475 дільничих лікарень, не мають шкіл близько 2 тис. сіл, в кожному з яких є більше 50 дітей шкільного віку. За інформацією нардепа, первинні заклади медобслуговування відсутні у такій же кількості сіл чисельністю понад 200 мешканців, а лікарняних закладів не мають близько 10 тисяч сіл. Богдан Губський також стверджує, що через недоукомплектацію шкіл вчитель у сільській школі змушений викладати одночасно декілька предметів, що забезпечення наочним приладдям низьке, а комп’ютери мають лише 5% сільських шкіл. Стверджує також, що до вищих навчальних закладів вступають менше 10% випускників таких шкіл. Нардеп зазначає, що проблеми з комплектуванням висококваліфікованим персоналом мають і сільські лікарні та фельдшерсько-акушерські пункти. Стверджує, що за останні 10 років було збудовано лише 4% сільських будинків, п’яту частину житлового фонду села було збудовано до 1943 року, а половину - з 1944 по 1970 роки. Каже пан Губський і про те, що на селі заробітна платня на 25-30% нижча, ніж у місті.

Але молодь слова народного депутата як аргументи не сприймає. У Національному комітеті всеукраїнської громадянської кампанії "МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!" наголошують, що ініціатива введення примусових відпрацювань не відповідає передвиборчим програмам політичних партій.

"Вирішувати проблему відсутності належної кількості кадрів, зокрема, у невеликих населених пунктах, потрібно не примусовим відробітком випускників, а створенням належної системи заохочень та гарантій працівникам освіти, медицини, культурної та соціальної сфер," – вважають лідери "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ", а також зазначають, що система заохочень та гарантій була присутня у передвиборчих обіцянках політичних партій, які зараз знаходяться при владі. Зокрема, молодим спеціалістам, які працюватимуть на селі, було обіцяно надання безвідсоткових позик, надання допомоги у розмірі 20 тис. грн., надання соціального житла та додаткового 20% окладу. Молода родина має отримати муніципальне житло в оренду строком до 10 років. Молодим сім’ям  також обіцяли надати безвідсоткові кредити на будівництво і придбання житла, а також погашення 25%, 50% і повного погашення кредиту при народженні першої, другої і третьої дитини відповідно. Була також дана обіцянка, що буде розвинена система іпотеки та знижена до європейського рівня вартість кредитів щодо купівлі житла.

Як вже писала Неофіційна газета, на даний момент випускники вищих навчальних закладів, згідно Закону "Про вищу освіту", вільні у виборі місця своєї праці, хоча починаючи з 1994 року в Україні формально діє низка підзаконних актів, які де-факто обмежують цю свободу. Проте, за інформацією Національного комітету "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ", і підзаконні акти, і ідея примусових відпрацювань суперечать нормам Конституції, нормам Кодексу законів про працю, Закону "Про зайнятість населення", міжнародним пактам про права людини та Конвенції Міжнародної організації праці "Про скасування примусової праці".

Варто відмітити і те, що проекти зі змінами до Закону "Про вищу освіту", із нормами про примусові відпрацювання випускників, вже лобіювались у 2005 та 2008 роках. У 2005 році законопроект пройшов усі комітетські читання, проте був ветований Президентом. У 2008 році проект був направлений на доопрацювання у Кабінет Міністрів, але Міністр освіти і науки виключив з нього норму про примусові відпрацювання. В обох випадках представники влади прийняли такі рішення через активний спротив студентських та молодіжних організацій України. Докладніше про громадянську кампанію захисту студентських прав та інтересів у 2005 та 2008 роках читайте тут - http://gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=2299

Законопроект Богдана Губського був переданий на розгляд парламентського Комітету з питань науки і освіти 12 червня. Неофіційна газета продовжить слідкувати за його долею.

 

Назар Тодоля, Михайло Лебедь

Неофіційна газета

 

Текст проекту Закону можна завантажити тут - http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=35521

Bookmark and Share