«МОЛОДІЖНА ВАРТА»: без повної освіти ризикують залишитися близько 30 тис. студентів


Через постанову Уряду №563 без повної вищої освіти можуть залишитися близько 30 тисяч студентів. Це стверджує Національний комітет всеукраїнської громадянської кампанії «МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!» у своєму зверненні до Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Подробиці дізнавалася Неофіційна газета.

 

Як вже писала Неофіційка, більше двох місяців студентські та молодіжні організації України наполягали на тому, щоб Прем’єр призупинила дію розпорядження Кабінету Міністрів, яке мало ввести в дію скорочення державного замовлення у вищих навчальних закладах, а також щоб Юлія Тимошенко провела повноформатні консультації зі студентськими та молодіжними організаціями стосовно цього питання. 29 травня Прем’єр-міністр дійсно зобов’язали Міністра з питань освіти і науки провести зустріч з молодіжними лідерами. Але вже 5 червня – ще до того, як відбулися консультації з молоддю – під час засідання Уряду пані Тимошенко підписала постанову №563, якою значно скоротила держзамовлення на підготовку фахівців. Міністр з питань освіти і науки Іван Вакарчук 9 червня зустрівся зі студентськими та молодіжними організаціями України, і результатом цієї зустрічі стала Резолюція із вимогою внести зміну в постанову Кабінету Міністрів №563 від 5 червня 2009 року, встановивши таким чином держзамовлення магістрів та спеціалістів на рівні минулого року. Як стверджують молодіжні лідери, дана Резолюція була одразу ж направлена до Уряду, проте на сайті Інформаційної системи "Конкурс" Міністерства освіти і науки України зараз оприлюднені ті ж обсяги державного замовлення, які були передбачені постановою №563. Докладніше про ці  і інші події читайте у статтях "Кабмін повністю скасував постанову №369", "МОН застерігає вузи від встановлення понаднормованої плати за дипломи", "Одеська молодь протестує проти освітянських нововведень Уряду", "Молодіжна рада ФПУ вимагає від Уряду вирішення основних проблем молоді", "ВМО "Молодежь – надежда Украины" планирует митинги в ответ на государственную политику в сфере образования" та "МОЛОДІЖНА ВАРТА": без повної освіти ризикують залишитися близько 30 тис. студентів".

«МОЛОДІЖНА ВАРТА» наголошує і на тому, що, на думку багатьох студентських лідерів, зокрема, лідерів ВМГО «Українська асоціація студентського самоврядування» (УАСС), обсяг держзамовлення на спеціалістів та магістрів на 2009 рік має формуватись з урахуванням показників набору на відповідні спеціальності за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр 2005 року, та мати прямопропорційну залежність. Тоді як постанова №563, яка скорочує держзамовлення на підготовку фахівців більш як на 10%, зовсім не враховує те, що у 2009 році кількість випускників шкіл в Україні зменшиться лише на 8,6% у порівнянні з минулим роком. Таким чином, за підрахунками УАСС, в цьому році без повної вищої освіти може залишитися четверта частина усіх студентів-бакалаврів країни.

З огляду на цю небезпеку, Національний комітет всеукраїнської громадянської кампанії «МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!» просить Прем’єр-міністра, відреагувати на численні звернення студентських та молодіжних організацій України у відповідності до постанови Кабінету Міністрів №14 від 16 січня 2008 року. Молодь нагадує, що даною постановою була затверджена Програма діяльності Уряду "Український прорив: для людей, а не політиків", яка передбачає, що між владою та неурядовими організаціями буде налагоджений плідний діалог, а реагування органів державної влади на ініціативи і звернення громадськості буде вчасним і публічним.

 

РЕЗОЛЮЦІЯ 

круглого столу з метою спільного пошуку шляхів розв’язання найважливіших студентських проблем з лідерами студентських та молодіжних організацій України на виконання доручення Прем’єр-міністра України Ю.В. Тимошенко №26501 від 29.05.2009 р. 

          Ми, учасники круглого столу, представники всеукраїнських молодіжних та студентських організацій вирішили наступне: 

          Ми сподіваємось, що постанова № 369 від 14.04. 2009 р. відмінена та вітаємо прийняття рішень за які боролися студентські організації протягом 1,5 місяця. 

          Оскільки Постанова Кабінету Міністрів України №133 від 25 лютого 2009 р. суперечить ст. 9 ч. 1 закону України «Про вищу освіту», вимагаємо відмінити дію згаданої Постанови та передбачити при формуванні Держбюджету на 2010 та наступні роки кошти на виготовлення дипломів для студентів державної форми навчання.

          Для студентів, які навчаються за контрактом, вимагаємо видатки на виготовлення дипломів здійснювати з суми оплати за навчання та прийняти постанову Кабінету Міністрів України, яка буде регулювати це питання.

          Оскільки студенти, що вчаться за контрактом, отримують диплом державного зразка, який виготовляється державним підприємством, вимагаємо забезпечити контроль від Міністерства освіти та науки на рівні вищих навчальних закладів таким чином, щоб вартість диплому відповідала державній ціні. 

          Ми виступаємо проти скорочення держзамовлення магістрів та спеціалістів, та вимагаємо внести зміну в постанову Кабінету Міністрів України про затвердження держзамовлення на 2009-2010 навчальний рік, встановивши держзамовлення магістрів та спеціалістів на рівні минулого року. 

          Вимагаємо, щоб Кабінет Міністрів України, Міністерство освіти та науки України та інші центральні органи виконавчої влади проводили громадські консультування з представниками студентських та молодіжних організацій по всіх проектах нормативних актів, що стосуються студентства через публікування їх на офіційному сайті Міністерства освіти та науки України, як мінімум за 2 тижні до дати прийняття. Та прийняти постанову Кабінету Міністрів України, яка буде регулювати це питання.

          Вимагаємо від Міністерства освіти та науки забезпечити проведення круглих столів за участі міністра та заступників міністра з представниками студентства не рідше ніж раз на місяць. Наступний стіл провести 7 липня 2009 р.

          Вимагаємо від Кабінету Міністрів України забезпечити проведення круглих столів за участі віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань з представниками студентських  молодіжних організацій не рідше раз на квартал.

          Вимагаємо від Кабінету Міністрів України забезпечити проведення круглих столів за участі віце-прем’єр-міністра України з представниками студентства не рідше раз на квартал. 

 

          м. Київ                                                                                           9 червня 2009 р.

 

Додаток до листа №№ 055 – 09 від 18 травня 2009 року Української асоціації студентського cамоврядування до Прем'єр-міністра України щодо  розпорядження Кабінету Міністрів № 416-р від 14 квітня 2009 року (Про  особливості формування  державного замовлення  на підготовку  фахівців та науково-педагогічних кадрів у 2009 році).

(Розпорядження № 416-р стало причиною прийняття постанови №563 від 5 червня 2009 року - прим.ред.)

Неприпустимою є ініціатива Міністерства освіти і  науки України щодо зменшення  більше ніж на 10% державного замовлення в 2009 році в порівнянні з держзамовлення 2008 року.

Зменшення більш ніж на 10% на всі спеціальності державного замовлення та більш ніж 50% на молодших спеціалістів у непрофільних ВНЗ призводить до різкого зменшення доступу до здобуття вищої освіти в Україні в цілому. Зокрема, такі дії призведуть до того що залишаться без закінченої освіти в 2009 році близько 30 тисяч студентів (майже четверта частина всіх студентів що здобудуть рівень бакалавр у 2009 році – 4-ох річний курс).

За  даними Міністерства освіти випускниками 10(11)-х класів  загальноосвітніх навчальних закладів стали:

    * в 2008 році – 432 тисячі учнів
    * в 2009 році – 395 тисячі учнів

Таким чином у 2009 році в Україні кількість  випускників шкіл зменшиться на 8,6%  у порівнянні з 2008 роком.

Обсяг  держзамовлення на спеціалістів та магістрів  на 2009 рік має формуватись з урахуванням показників набору на відповідні спеціальності за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр 2005 року та мати прямо пропорційну залежність. Студенти що поступили у 2005 році в 2009 році закінчили навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр та продовжують навчання на спеціаліста або магістра.

У 2005 році поступило в ВНЗ України  на освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр 139,3 тисячі студентів які  в цьому році закінчують здобувати  ОКР (освітньо-кваліфікаційний рівень - прим.ред.) бакалавр та планують закінчити  освіту здобувши повну Вищу освіту ОКР магістра або спеціаліста, задіявши норми розпорядження 416-р від 14.04.2009 з 139,3 поступить на магістратуру – 33 тисяч осіб та на спеціаліста – 77 тисяч осіб та близько 30 тисяч залишаться без повної вищої освіти. 


 

ДОВІДКА:
«МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!» – всеукраїнська громадянська кампанія, метою якої є моніторинг та контроль за реалізацією передвиборчих обіцянок, даних молоді політичними силами під час виборів до Верховної Ради. До складу "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ" входять 12 позапартійних всеукраїнських молодіжних організацій та 2 об’єднання органів студентського самоврядування. Докладніше про «МОЛОДІЖНУ ВАРТУ» читайте у статтях "Випускникам вузів знову загрожують примусові відпрацювання", "Кіровоградська молодь вимагає від політиків виконання обіцянок", "Житомирська молодь збирається вплинути на політиків", "Про податки і політичні зобов'язання. Зустріч студентів з Миколою Катеринчуком", "Майбутнє молодих сімей у сутінках - політики не поспішають виконувати свої обіцянки", "Міністр освіти підтримав ініціативу проти закріпачення студентів", "Більшість даних молоді передвиборчих обіцянок не були виконані" та "Олександр Солонтай: "Ми примусимо політиків звернути увагу на інтереси молоді". Коротко про передвиборчі обіцянки, дані молоді політичними силами під час останніх виборів до Верховної Ради, читайте тут – http://mvarta.ho.ua/

Моніторинговий звіт "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ" щодо молодіжної політики за І-й квартал цього року можна завнтажити тут - http://gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=2559

Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Українська асоціація студентського самоврядування» (УАСС) – незалежна та демократична організація, що об’єднує понад 1 200 000 студентів України та 166 органів студентського самоврядування з метою захисту прав та представництва спільних інтересів студентської молоді, сприяє об’єднанню, консолідації та координації діяльності органів студентського самоврядування та самоврядних студентських організацій вищих навчальних закладів України. УАСС створена 24 листопада 2002 р. та є найбільшим неурядовим об’єднанням студентів України. З 2008 року УАСС набула повноправного членства в ESU (об’єднанні національних союзів студентів з 38 країн Європи). Партнерами Європейського Союз Студентів є Європейський Союз, Рада Європи та ЮНЕСКО. Докладніше про УАСС читайте тут - http://www.uass.org.ua/

Bookmark and Share