Одеські студенти вимагають відстрочок в оплаті за навчання


Одеські студенти підтримали ідею законопроекту № 4352 щодо надання студентам відстрочок у внесенні плати за навчання. Молодь зібрала понад 4 тисячі підписів під вимогою зобов'язати державу у зв'язку з економічною кризою дозволити відтермінування оплати студентам-контрактникам.

Підписи були презентовані 24 червня під час театралізованої акції протесту біля будинку місцевої облдержадміністрації, що була організована молодіжною громадською організацією «Колокол» і громадсько-політичним об'єднанням «Справедлива Одеса». Молодь вимагала також заборонити скорочення кількості бюджетних місць у системі освіти, заборонити стягнення грошей зі студентів за пропуски занять, перескладання іспитів і заліків, дипломи та студентські квитки.Під  час заходу молодь провела конкурс карикатур і плакатів, що зображували Прем'єр-міністра, Міністра освіти і науки та Міністра у справах молоді, сім'ї та спорту. Окрім цього, студенти зібрали дрібні монети для символічної передачі чиновникам, які накладають нові побори на студентів, та передали їх разом із підписами під зверненням до Прем’єра та зазначених міністрів через чиновників облдержадміністрації. Під час акції молодь також презентувала солом'яне опудало Міністра освіти і науки, і величезну залікову книжку, де поставили чиновникам "незадовільні" оцінки.

"Студентство Одеси відреагувало у агресивно-саркастичній манері, перш за все, через постанову Уряду №563, якою держзамовлення на підготовку фахівців вищих навчальних закладів було значно скорочене," – вважає Вадим Сидоренко, експерт Громадського експертно-аналітичного центру, а також співавтор законопроекту №4352. – "Більше двох місяців студентські та молодіжні організації України наполягали на тому, щоб Прем’єр призупинила дію розпорядження Кабінету Міністрів, яке мало ввести в дію це скорочення, а також щоб Юлія Тимошенко провела повноформатні консультації зі студентськими та молодіжними організаціями стосовно цього питання. Але вже 5 червня – ще до того, як відбулися консультації – пані Тимошенко підписала постанову №563. Студентські та молодіжні організації у відповідь надіслали Прем’єру Резолюцію із вимогою, встановити держзамовлення магістрів та спеціалістів на рівні минулого року. Проте зараз на сайті Інформаційної системи «Конкурс» Міністерства освіти і науки України оприлюднені ті ж обсяги державного замовлення, які були передбачені постановою №563."

Докладніше про ці події та реакцію на них з боку студентства читайте у статтях "Кабмін повністю скасував постанову №369", "МОН застерігає вузи від встановлення понаднормованої плати за дипломи", "Одеська молодь протестує проти освітянських нововведень Уряду", "Молодіжна рада ФПУ вимагає від Уряду вирішення основних проблем молоді", "ВМО "Молодежь – надежда Украины" планирует митинги в ответ на государственную политику в сфере образования", "МОЛОДІЖНА ВАРТА": без повної освіти ризикують залишитися близько 30 тис. студентів" та "Прем’єр доручила міністрам розібратись із питанням держамовлень".

Вимогу студентства щодо надання відстрочок в оплаті за навчання коментує Марія Кравчук (на фото), керівник Громадського експертно-аналітичного центру, а також співавтор законопроекту №4352: "Сьогодні багато навчальних закладів вже свідомо йдуть на надання відстрочок, розуміючи, що це спосіб зберегти джерела фінансових  надходжень. Однак, оскільки чіткі правила відтермінування оплати відсутні, ми стаємо свідками кабальних умов надання відстрочок, або навіть фінансових махінацій. Студента, наприклад, "ставлять на лічильник" і змушують повертати суму разом з відсотками. Подібні негаразди спричинені, перш за все, тим, що правила надання відстрочок ще не набули статусу закону. Тому наш законопроект має легалізувати ту позитивну практику, яка вже склалася та застосовується. Наголошуємо, що законопроект №4352 пропонує вузам не кредитувати студентів, а просто йти на зустріч студентству, розуміючи усю складність кризової ситуації – коли державне фінансування скорочується, а банківські кредити не видають."

Нагадуємо, що 14 квітня молодіжні організації домоглися реєстрації законопроекту №4352. Під розробкою молодих лідерів підписалися народні депутати майже усіх фракцій Парламенту. Молодь, зокрема, пропонує, щоб максимальна кількість студентів, які матимуть право отримати відстрочку, не могла бути меншою 20% від загальної кількості студентів-контрактників вищого навчального закладу. Докладніше про законопроект читайте у статті Молодь діє. Законопроект про відстрочки в оплаті за навчання зареєстровано.

ДОВІДКА:

Громадський експертно-аналітичний центр – молодіжна громадська організація, яка на добровільних засадах об’єднує експертів, що мають досвід громадської роботи в молодіжному секторі. Основна діяльність спрямована на вдосконалення діючого молодіжного законодавства та розробку нових законопроектів, що стосуються актуальних питань розвитку громадського суспільства в Україні.

Bookmark and Share