Чи поменшає прав у дітей-сиріт та студентів-відмінників? Дискусія з Міністерством освіти


Нещодавно Неофіційна газета опублікувала статтю "МОН планує звузити права дітей-сиріт та студентів-відмінників", у якій йшла мова про проект законопроекту Міністерства освіти і науки (МОН) "Про внесення змін  до деяких законодавчих актів України у частині стипендіального забезпечення". Як виявилося, стаття спонукала деякі молодіжні організації звернутися до Міністерства із пропозиціями та зауваженнями з приводу проекту, та, відповідно, до реакції на зауваження з боку Міністерства. Тому сьогодні на електронних шпальтах Неофіційки ситуацію стосовно проекту коментують радник Міністра науки і освіти Дмитро Кулібаба та член Національного комітету всеукраїнської громадянської кампанії "МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!" Дмитро Сінченко.

Нагадуємо, що опублікований 16 червня на сайті МОН проект законопроекту пропонує прибрати з Закону "Про освіту" гарантії того, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, мають отримувати безкоштовне  харчування  і стипендії у професійно-технічних навчальних закладах. Ці ж гарантії пропонується вилучити з Закону і щодо дітей, які  потребують особливих умов виховання чи перебувають на повному утриманні держави.  Проект пропонує також вилучити з Закону "Про вищу освіту" гарантії того, що студенти денної форми навчання, які  успішно  навчаються  у  вузах державної або комунальної форми власності, мають отримувати стипендії у розмірі не менше ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. Натомість регулювати питання стипендій та безплатного харчування пропонується не на рівні закону, а на рівні нормативно-правових актів Кабінету Міністрів. Проект також пропонує узаконити поняття соціальних стипендій (для стипендіатів, яким надані державні пільги та гарантії) та академічних стипендій (за успіхи у навчанні).

"Академічна стипендія існує вже давно і не є чимось новим," – стверджує Дмитро Кулібаба (на фото), радник Міністра освіти і науки. – "Це звичайна стипендія за успішність у навчанні. Є ще і соціальні стипендії, які надаються представникам пільгових категорій – сиротам, інвалідам, тощо. Виплата стипендій гарантується окремими законами, а от їхній розмір регулюється постановами Кабміну." Щодо вилучення з Закону "Про вищу освіту" пункту про те, що стипендія "визначається на рівні не менш ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян", радник Міністра каже наступне: "Це не значить, що студентів позбавлять останніх 34 гривень. Просто який сенс тримати в Законі пункт про 2 неоподатковані мінімуми, коли стипендія нині це вже більше як 25 неоподаткованих мінімумів?" Дмитро Кулібаба також називає "давно застарілою" цю норму Закону "Про вищу освіту".

Дійсно, практика показує, що з року в рік розмір стипендій, прописаний в Законі про Державний бюджет України, росте. І Закон про Держбюджет, і постанова Кабінету Міністрів №165 від 5 березня минулого року використовують поняття соціальних та академічних стипендій, а також встановлює їх мінімальні розміри. Наприклад, мінімальна академічна стипендія для студентів вузів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями "бакалавр", "спеціаліст" або "магістр", з 1 вересня становить 530 грн. на місяць.

Стосовно ж ініціативи Міносвіти щодо вилучення гарантій зі статті 41 ("Професійно-технічні навчальні заклади") Закону "Про освіту", радник Міністра каже, що це робиться "зовсім не в образу учням училищ". "Всі права та гарантії залишаються у силі, бо вони ще в 2005 році прописані окремим Законом. Соціальних гарантій від цього не поменшає. Це просто узгодження законодавства. Тому, зараз МОН пропонує вилучити пункт, який ще три роки тому став Законом," -  стверджує Дмитро Кулібаба, посилаючись на Закон "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування". "Пам’ятає МОН і про вихованців,  учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів та докторантів. Їхні права затверджені статтею 51 Закону "Про освіту". Тут і надалі залишається пункт про "забезпечення безкоштовним харчуванням, гуртожитками та інтернатами" для вихованців, учнів та курсантів," - стверджує радник Міністра.

Проте тут варто зауважити, що у зазначеному Законі нічого не сказано про гарантії дітей, які потребують особливих умов виховання, та дітей, які перебувають на повному утриманні держави. Також нічого не сказано про зазначені категорії дітей ні у Законі про Державний бюджет на 2009 рік, ні у постанові Уряду №165. Але ж норма статті Закону "Про освіту", яку Міністерство пропонує вилучити, гарантувала їм безкоштовне  харчування  та стипендії у професійно-технічних навчальних закладах. Варто також підкреслити, що гарантія безкоштовного харчування у професійно-технічних закладах для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування також відсутня в усіх зазначених нормативно-правових актах, окрім норми статті 41 Закону "Про освіту", яку збирається вилучити Міносвіти. Не містить стаття 51 Закону "Про освіту" і слів про безкоштовне харчування. Стаття каже про забезпечення стипендіями, гуртожитками та інтернатами, але "в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів".

"Уніфікація законодавства завжди була чудовим приводом для недобросовісних чиновників щось загубити з законів," - коментує ризики ситуації Дмитро Сінченко (на фото), член Нацкомітету всеукраїнської громадянської кампанії "МОЛОДІЖНА ВАРТА". - "Тому молодіжні організації мають особливо пильно слідкувати за усіма законопроектами, та не допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод молоді."

Дмитро Сінченко також повідомив, що "МОЛОДІЖНА ВАРТА" вже створила робочу групу, яка зараз досліджує проект законопроекту Міністерства. Дмитро Кулібаба тим часом запевнює, що Міністерство вдячне за активну дискусію, а усі зазначені у проекті зміни - це запропонована МОН візія, яка виноситься на громадське обговорення, для удосконалення та узгодження.

Неофіційна газета продовжить слідкувати за долею проектів Міністерства освіти і науки.

Проект законопроекту Міністерства освіти "Про внесення змін  до деяких законодавчих актів України у частині стипендіального забезпечення" можна завантажити тут - http://www.mon.gov.ua/gr/obg/2009/11_06_2009.doc


ДОВІДКА:
«МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!» – всеукраїнська громадянська кампанія, метою якої є моніторинг та контроль за реалізацією передвиборчих обіцянок, даних молоді політичними силами під час виборів до Верховної Ради. До складу "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ" входять 12 позапартійних всеукраїнських молодіжних організацій та 2 об’єднання органів студентського самоврядування. Докладніше про «МОЛОДІЖНУ ВАРТУ» читайте у статтях  "МОЛОДІЖНА ВАРТА": без повної освіти ризикують залишитися близько 30 тис. студентів", "Випускникам вузів знову загрожують примусові відпрацювання", "Кіровоградська молодь вимагає від політиків виконання обіцянок", "Житомирська молодь збирається вплинути на політиків", "Про податки і політичні зобов'язання. Зустріч студентів з Миколою Катеринчуком", "Майбутнє молодих сімей у сутінках - політики не поспішають виконувати свої обіцянки", "Міністр освіти підтримав ініціативу проти закріпачення студентів", "Більшість даних молоді передвиборчих обіцянок не були виконані" та "Олександр Солонтай: "Ми примусимо політиків звернути увагу на інтереси молоді". Коротко про передвиборчі обіцянки, дані молоді політичними силами під час останніх виборів до Верховної Ради, читайте тут – http://mvarta.ho.ua/

Моніторинговий звіт "МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ" щодо молодіжної політики за І-й квартал цього року можна завнтажити тут - http://gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=2559

Назар Тодоля

Неофіційна газета

Bookmark and Share