Амбітні ідеї молоді - поштовх до розвитку справжнього громадського суспільства


Де гартують молодих та активних або чому варто подаватися на «Майстерню громадської активності»?

Чи задавали Ви собі коли-небудь запитання: що я можу зробити для покращення свого життя, задля реалізації власних задумів, зрештою, що я можу зробити для своєї держави?..
Над цим сьогодні задумуються переважно у контексті популістських ідей у передвиборний час (з іншого боку, якщо простежити частотність тих же виборчих перегонів у країні, то виявиться, що процес є статичним. Тобто, живемо у постійних баталіях). Сучасне суспільство сформувало таку закономірність, що думаємо, перш за все, про особисту вигоду, а між тим громадянському суспільству потрібні ідеї кожного з нас, воно живе нашою активністю. Відтак існує низка соціальних молодіжних проектів, де можна навчитися жити активно.
Для того, щоб виробити цілісну активну життєву позицію потрібно вчитися, вчитися і ще раз вчитися. Але при цьому вийти із алгоритмічних рамок мислення .Освіта, як одна з найважливіших складових суспільства, з одного боку залежить від процесів, що відбуваються в ньому, повинна швидко реагувати і відповідати стану науково-технічного прогресу, тенденціям розвитку економічної сфери країни, з іншого, безумовно, впливає на всі процеси і сторони життя оскільки готує фахівців, розвиває особистість, формує певні життєві погляди і мусить забезпечувати процеси формування активної, свідомої своїх вчинків та компетентної особистості. Зміст громадянської неформальної освіти має забезпечувати формування в молодої людини системи уявлень і сприяти становленню свiтоглядних орiєнтацiй, виробленню власної фiлософiї життєдiяльностi, самоiдентифiкацiї та самореалізації в кожній із сфер суспільного життя:
Одним із прикладів є проект «Майстерня громадської активності», що підтримується Колегіумом ім. Теодора Гойсса. Це навчально-пізнавальна програма підтримки молодих людей віком від 18 до 25 років на шляху до реалізації творчих ідей щодо покращенню власного життя.

Де гартують молодих та активних або чому варто подаватися на «Майстерню громадської активності»?
Про те чому варто пробувати свої сили та що особливого у Майстерні громадської активності розповідає регіональний координатор проекту на Рівненщині Катерина Мариняк:
“ Реалізація проекту на Рівненщині має свою специфіку у плані координації. Мені часто випадала нагода побувати на різноманітних тренінгах, семінарах, симпозіумах, де застосовувалися елементи неформальної освіти. Відтак, набравшись досвіду, зрозуміла, що пора зробити щось таке і у Рівному. Оскільки працюю у Молодіжному центрі, щодня спілкуюся з величезною кількістю творчих людей, енергію яких треба спрямовувати у діяльне позитивне русло. Майстерня стає тим місцем, де можна отримати практичний досвід, як почати власну справу, втілити у реальність конкретний задум, вирішити наболілі питання громади.
Майстерня громадської активності” є інноваційним проектом у плані громадянської освіти молоді, а також це своєрідна виробнича практика, можливість здобутий досвід застосувати на практиці. Програма стала можливою завдяки підтримці колегії ім. Теодора Гойсса фонду Роберта Боша та спілки «MitOst» фонду Генріха Бойля (Німеччина).
“Майстерня” - громадський проект молодіжних неприбуткових організацій, відтак навчатися тут можна безкоштовно, що є важливою перевагою для молодих та активних. Крім того, подібне навчання є комплексною програмою та включає в себе базисний теоретичний семінар, майстер-класи з проектного менеджменту , підтримку та реалізацію власного міні-проекту та участь у заключній зустрічі учасників Майстерні з усіх програмних регіонів, що є непоганою можливістю поділитися досвідом, дізнатися, яка ситуація у інших регіонах, а ще це просто нові цікаві знайомства .
Чи не найцікавішим пунктом програми є можливість взяти участь у Міжнародному фестивалі МітОст в Польщі, зреалізувати власні проекти з іншими випускниками та продовжити навчання у ролі тренера. Цьогоріч загальна кількість учасників “Майстерні” на Україні налічує 60 осіб.
Навчання здійснюють українські та міжнародні тренери, випускники освітніх програм Колегії ім. Теодора Гойсса.
Подібна програма є дієвим варіантом щодо інновацій у освітній галузі, адже зараз ми багато акцентуємо на потребі переорієнтації навчання у прикладне русло. Майстерня – непогана альтернатива. На Україні проект ще не набрав належних обертів, ми ще молоді і зелені, шукаємо партнерів, спонсорів, людей, яким не байдуже, хто змінить їх завтра, яким буде нове покоління громадських, культурно-освітніх, політичних діячів.
Отже, якщо ти молодий, активний та прагнеш змін, сміливо вступай до лав учнів «Майстерні громадської активності».

Враження випускників «Майстерні»
Своїми враженнями охоче діляться випускники проекту.
Євгеній Франків, випускник 2009 року, після «Майстерні реалізовував власний мініпроект «Фестиваль українського кіно «БУК»:
« Про цікаву можливість повчитися дізнався від свого товариша, а згодом тренера – Зураба Кантарія. «Майстерня» дала більшу мотивацію та зацікавлення у громадської діяльності, допомогла у плануванні і проведенні різноманітних акцій, я навчився планувати свої дії, вдосконалив уміння робити з колективом, у команді, а згодом спільно з друзями змогли самотужки реалізувати захід, що сприяє популяризації українського кіномистецтва, надає можливість молодим режисерам продемонструвати громадськості свої кінострічки, підвищує патріотичну свідомість серед молоді. Глядачі мали змогу переглянути українські короткометражки, мультфільми, серед яких «Йшов трамвай №9», «П’єса для трьох акторів», «Наступний», «На грані», «Жива фарба», «Злидні», «Ліфт», «Стіна», «Наші», «Чужа перемога», «Подорож», «Про біг», «Встигнути ненавидіти».
Загалом раджу всім брати участь у такому проекті, як «Майстерня громадської активності», адже воно того варте. Якщо ви і не будете реалізовувати власний проект, то принаймі приємні спогади і враження переповнюватимуть вас ще довго.
Інший випускник Олександр Наконечний, який наразі є керівником дубенської районної молодіжної громадської організації "Фундація Регіональних Ініціатив» розповідає: «Про проект я дізнався від своїх друзів. Чесно кажучи, у той період просто хотілося чогось нового у житті, а тут випала гарна можливість, якою вирішив скористатися. По завершенню навчання одержав чимало позитивних вражень. Тим, хто ще не спробув свої сили на «Майстерні» скажу: «Користуйтеся такою можливістю (не кожному це дається). Не витрачаючи власних коштів, ви отримуєте безцінні знання та навики, які можна буде використати в будь-якій сфері. Такий проект вартий того, щоб вкласти у нього свій час. Поєднавши корисне із приємним, ви отримаєте у майбутньому непогані бонуси: досвід реалізації власного задуму, контакти і просто позитивні емоції . Бо, як з»ясувалося, можна водночас і відпочити і отримати нові знання».
Випускниця 2009 року Ірина Мостенчук розповідає: « Про цікаву навчальну програму прочитала у онлайні, вирішила спробувати свої сили. Крім того, мені було цікаво отримати нову інформацію по проектному менеджменту, оскільки цей вид діяльності пов»язаний з обраною навчальною спеціальністю. Наразі маю лише позитивні враження від чітко спланованого та зреалізованого задуму. Сподобалося, що можна вчитися у колі друзів і досить весело.»

Компетентна думка

Альона Каравай, представник Колегіуму ім. Теодора Гойсса Фонду ім. Р.Боша та Спілки МітОст:
«Задля підтримки молодіжних громадських ініціатив Колегіумом ім. Теодора Гойсса було започатковано проект «Майстерня громадської активності» спрямована на підтримку молодіжних громадських ініціатив, а також на налагодження співпраці між українськими та міжнародними організаціями у плані неформальної демократичної освіти молоді. Сучасне суспільство потребує такої форми організації навчання , яка б забезпечувала розкриття творчого потенціалу людини. Це можливо лише за умови вільного устрою, де провідною є формула "мисляча людина - розвинене громадянське суспільство - сильна держава".
Серед основних цілей проекту популяризація та підтримка громадської освіти молоді та її активність в Україні, обмін досвідом у плані впровадження методів неформальної громадської освіти, реалізація довгострокового партнерства між Колегіумом ім. Теодора Гойсса Фонду ім. Р.Боша та Спілки Мітост з молодіжними громадськими організаціями в Україні. Програма орієнтована на підтримку молоді у власному розвитку та розвитку своїх громад через інноваційну діяльність на засадах прозорості, демократичних цінностей та плюралізму, а також на мережування українських та міжнародних організацій у плані неформальної демократичної та громадянської освіти молоді.
Пілотні заходи програми «Майстерня громадської активності» за підтримки Колегіуму ім. Теодора Гойсса успішно пройшли у 2008 році у Донецьку та Рівному. Із 2009 року програма впроваджується у трьох областях України. 29 вересня у Києві пройде підсумковий презентаційний семінар за підсумками року, де організатори, учасники, тренери, партнери та друзі проекту зможуть резюмувати проведену роботу, поділитися досвідом, поспілкуватися із компетентними у громадській сфері людьми, обговорити подальші дії.»
Еліза Сковрон, міжнародний тренер програми «Майстерня громадської активності» за підтримки колегії ім. Теодора Гойсса фонду Роберта Боша та спілки «MitOst» фонду Генріха Бойля.
«Як тренер хочу зазначити особливу значимість подібної програми для активної та енергійної молоді, яку потрібно спрямовувати у позитивне русло. Неформальна освіта є важливою у період різносторонньої комунікації між представниками різних культур та держав. Молоді люди у будь-якому куточку земної кулі виявляють однаковий рівень інтересу до суспільних процесів. Проблемою є лише відсутність належного розуміння реальної ситуації, усвідомлення того, що таке влада і як використовувати свої можливості сповна. Хоча з іншого боку це може бути позитивом, адже у такому випадку молода людина є розкутішою щодо ідей, її нічого не обмежує, а значить думку можна матеріалізувати.
Було доволі цікаво працювати із представниками різних країн, пізнавати їх рівень мислення, інтереси. У процесі роботи з»являлася додаткова мотивація, учасники розкривалися по-новому, краще пізнавали себе. Знання, одержані у ході такого навчання, неодмінно згодяться за необхідності вирішення певної ситуації».

Виходячи зі сказаного, значно мудріше буде, коли ми не чекатимемо, що хтось зробить все для нас, а будуватимемо своє життя самі. Згідно з принципом демократії: головним джерелом влади є народ, який вперто не хоче усвідомити, що він сам і кує своє щастя. Тож творімо… Реалізовуймо свої амбітні проекти.

Ваше прізвище та ім`я: 
Вікторія Назарук
Фундація Регіональних Ініціатив

Bookmark and Share