Вибори в Польщі.Як це було?


Прибули в Люблін з метою взяти максимум інформації про те як в наших європейських сусідів відбувається передвиборча кампанія та самі вибори. Зустрічала нас Фундація Молода демократія.

25 вересня 2005 року громадяни Польщі обрали з 11 тисяч кандидатів – "60 депутатів сейму та 100 сенаторів.


Польські вибори відзначаються значною демократичністю. Цьому сприяють як відкриті дебати, що проходять на майданах в містах та транслюються телебаченням, так і сама виборча система.

Виборче законодавство Польщі базується на системі так званих "відкритих списків", що дозволяє виборцю голосувати як за 1 так і за 25 номер партійного списку. Тут кожна позиція є прохідною, а сам номер є скоріше психологічним фактором.

Організаційно вибори відбуваються в такий спосіб – в кожному виборчому окрузі складаються відкриті партійні виборчі списки, і кандидати агітують за свою партію і в першу чергу особисто за себе. Під час підрахунку спочатку рахуються голоси подані за партії, і таким чином визначаються партії які подолали 5% барєр. Відповідно до отриманих результатів, визначаються депутатські квоти для цих партій, що заповнюються кандидатами з партійного списку, які набрали найбільше голосів.

Така система є набагато більш демократичною ніж наша, оскільки виключає можливість монополізації партійною бюрократією місць у списку і отже активного виборчого права громадян (тобто права бути обраним). Наслідком цього є значна представленість молоді в партійних списках, що дозволяє отримати реальний(!) політичний досвід на виборах та виховує молодих лідерів. Таку систему, яка відкриває можливості для активної молоді в політиці, ми ще навесні пропонували ввести в закон про вибори. Проте тоді чинні пани–депутати її не сприйняли. Але ми знаємо, що саме демократично обрані, енергійні та компетентні люди, а не розкручені нами ж політичні бренди, здатні змінити життя в нашій країні.

Проводячи паралелі між нашими і їхніми виборами, виборцями та політиками, я був вражений! Вибори, а точніше передвиборча кампанія, звичайно, не обійшлися і в них без чорного піару, але він скоріше «сіренький» порівняного з нашим. Один з прикладів, який нас надзвичайно вражений. Суд та гучна справа з приводу того, що агітатори одного кандидата зробили поклейку агіток по плакатах іншого!:) Основний наголос поставлений на поліграфію, на яку вони витрачають безліч ресурсів (дуже якісний друк) та імпрези за участю самих кандидатів. Було декілька агітаційних новинок, зокрема, підставки під пиво, мінералка тощо. Агітатори дуже законопослушні. Кандидати вільно спілкуються з людьми, їздять на нічні розклейки та самі роздають агітки!!! Для нас це було, щось особливе!

Загалом Польща сподобалась, Люблін дуже гарне місто, поляки дуже привітні люди!І у виборах нам є у них чому вчитися, хоча їм у нас також. :))

Але попереду ще президентські вибори ' жовтня, куди знову їде делегація спостерігачів від ФРІ.
Bookmark and Share