ЄВГЕН ФІЛІНДАШ: "У НАС Є СВОЯ ПЕРЕДВИБОРЧА "ФІШКА"


"Проблем із входженням у новий уряд і роботою у ньому не буде. Тому що не було професіональних претензій до роботи наших міністрів. Їх не висловлював ні Президент, ні попередній прем`єр, ні суспільство. З приводу розбіжностей слід зазначити, що є певні стратегічні й тактичні речі. Стратегічні закладені у підписаній угоді з Ющенком, яка прийнята перед другим туром виборів. В угоді зазначені умови, на яких ми підтримували Віктора Андрійовича. До речі, ця угода не скасована. Наші міністри діяли у рамках цієї угоди, у межах підтримки сформульованих позицій. Друге: зрозуміло, що ми не можемо відмовлятися від позицій, записаних у програмі нашої партії, за які ми боролися і які ні для кого не були таємницею під час включення наших міністрів до уряду"

– Євгене Васильовичу, Ви стали народним депутатом уже під завісу роботи ВРУ IV скликання. Чи є у Вас сформований план дій парламентського бліцкригу і що Ви намагатиметесь зробити передусім?

– Так, дійсно часу для роботи у мене замало. Буде дуже важко. Тим більше в умовах виборів, які наближаються. Всі будуть зайняті виборчою кампанією. Мені теж доведеться на це втрачати чимало часу. Однак певні напрацювання є. Гадаю, що один–два законопроекти мені вдасться зареєструвати ще на цій сесії. Як член Комітету з питань молодіжної політики і наймолодший депутат ВРУ буду відповідно займатися власне молодіжними проблемами. Два основні напрями, якими я займатимусь, – це, по–перше, соціальний захист молоді. Цю роботу будемо проводити у багатьох напрямах, починаючи від проблем із житлом, які є ключовими для молоді, і закінчуючи рядом соціальних питань. Відповідний проект я зараз готую. Другий напрям – це розвиток студентського самоврядування. В Україні студентське самоврядування існує. Воно певним чином закріплене законодавством, але, на жаль, є формальним. Усі студенти, за винятком окремих вузів, знають, що це формально. Інколи навіть не обирають, а просто призначають і старост, і профоргів, а більшість студентів не задіяні у реальному виборі тих, хто мав би захищати їхні інтереси. Тому почасти формальні студентські лідери призначаються деканатами.

Отож одним із основних завдань розвитку демократії у країні є сприяння тому, щоб молодь більш активно брала участь у політиці, а не епізодично, як це дуже часто у нас буває. Для реального студентського самоврядування потрібно створити законодавчу базу. Треба, щоб обрання відповідних студентських органів проходило не залежно від деканатів, ректорату. Щоб це вирішували самі студенти, щоб вони були захищені від тиску з будь–якого боку. Щоб у цьому брали участь усі студенти. У такому випадку вони проходитимуть певну школу демократії, і ставлення до студентських проблем зміниться. У реального студентського самоврядування будуть реальні повноваження, а не ті, які є зараз.

– На Вашу думку, голосування за кандидатуру Єханурова свідчить про формування проурядової коаліції у парламенті? Чи будуть у складі цієї гіпотетичної коаліції соціалісти?

– Я думаю, що говорити про більшість до того, як вступить у дію політична реформа, досить важко. Більшість у наших умовах не може бути постійною. Це буде ситуативна більшість з конкретних питань. Так само і з приводу голосування за прем`єра виникла ситуативна більшість. Об`єдналися дуже різні фракції з протилежними ідеологічними поглядами, історією тощо. На основі цих фракції не можлива більшість. Тому що наше входження у єдине формалізоване угруповання, приміром із "Регіонами України" чи ще з рядом фракцій, є проблематичним. Тобто більшість виникатиме ситуативно з окремих питань. Я впевнений, що постійної більшості не буде. Крім того, лише політична реформа змінить систему влади. Тільки вона дасть підстави для формування справжньої більшості. Більшості на основі результатів виборів, на основі політичних партій, які отримають підтримку виборців і формуватимуть уряд. Наразі партії уряд не формують. Єдине повноваження, виписане у чинній Конституції щодо впливу фракцій, – це затвердження Прем`єра. Все інше визначає Президент.

– Досвід роботи засвідчив, що міністрам–соціалістам важко працювати в уряді, який сповідує іншу ідеологію. Чи делегуватимуть соціалісти своїх представників і цього разу у ідейно не свій табір?

– Партія делегуватиме своїх представників у новий уряд. У нас є відповідне рішення Політвиконкому щодо делегування в уряд тих самих міністрів, які були у попередньому складі Кабміну. Нам здається, що якихось проблем із входженням у новий уряд і роботою у ньому не буде. Тому що не було професіональних претензій до роботи будь–якого з наших міністрів. Їх не висловлював ні Президент, ні попередній прем`єр, ні суспільство. На наш погляд, вони справляються зі своїми обов`язками.

З приводу розбіжностей слід зазначити, що є певні стратегічні й тактичні речі. Стратегічні речі закладені у підписаній угоді із Ющенком, яка прийнята перед другим туром виборів. В угоді зазначені умови, на яких ми підтримували Віктора Андрійовича. До речі, ця угода не скасована. Наші міністрі діяли абсолютно у рамках цієї угоди, у межах підтримки сформульованих позицій. Друге: зрозуміло, що ми не можемо відмовлятися від позицій, записаних у програмі нашої партії, за які ми боролися і які ні для кого не були таємницею під час включення наших міністрів до уряду. Всі знали, що ми цих позицій будемо дотримуватися, так само як їх дотримуватимуться і наші представники, включені до уряду. Стосовно певних стратегічних речей ми не можемо йти на поступки, тому що у нас є своя позиція. З багатьох тактичних речей міністри знаходили і будуть знаходити компроміс в уряді. Будуть виконувати рішення Кабміну. Утім, якщо говорити більш предметно, то ми, наприклад, не могли допустити того, що економічний блок попереднього уряду почав нищити українське село. Це суперечить нашій історії, всім нашим принципам. Того, що робив економічний блок уряду із цінами на сільгосппродукцію (коли зерно закуплялося за цінами нижчими від його собівартості і нижчими, які навіть були декілька років тому), ми не могли допустити. Цього не міг допустити і наш міністр, який виступав проти такої політики.

– Голосування за Єханурова припинило політичну кризу? І хто, на Вашу думку, був у ній винен?

– Винна існуюча в Україні система влади. Саме система, а не окремі персоналії. Вона не врегульована і не збалансована. Отож залишає багато можливостей для того, щоб суб`єктивні протиріччя між окремими особами впливали на загальну ситуацію в країні, на виникнення подібних криз. Усе, що відбулося, досить закономірне. В нас недосконала система влади. Прийняті зміни до Конституції, що скоро вступлять у дію, на наш погляд, покладуть цьому край. Бо за нової системи буде встановлений баланс влади, який зараз відсутній в принципі. Розширяться повноваження колегіального демократичного представницького органу – парламенту. Буде менше суб`єктивних моментів, тому що, умовно кажучи, на одну особу Президента впливати значно легше, ніж на 450 народних депутатів. Верховна Рада представлятиме повною мірою всі точки зору інтересів суспільства, різні погляди партій. Самі принципи формування уряду майбутнім парламентом будуть певним чином гарантом того, що більш широко враховуватимуться інтереси всього суспільства.– Кого соціалісти бачать своїми партнерами на парламентських виборах? У чому полягатиме передвиборча "фішка" соціалістів в умовах жорсткої боротьби на полі лівого центру, на яке претендуватимуть і комуністи, і певною мірою "Батьківщина", і блок Литвина, що асоціює себе з виразником інтересів села?

– Передвиборча "фішка" соціалістів полягатиме в тому, що у нас ті моменти, про які говорять багато партій перед виборами, не з`являються перед черговими виборами, бо це є наша установча позиція, на якій ми стоїмо уже 14 років від моменту заснування партії. Ми обстоюємо сильну соціальну політику, сильний соціальний захист. За це ми виступали постійно. Ми доводимо це і нашими голосуваннями у ВРУ, і діяльністю наших міністрів. Така позиція – основа нашої партії. На відміну від інших сил, у яких такі позиції з`являються лише перед виборами і яких не можна зарахувати до класичних лівих, ліві гасла політичних сил, які у суспільстві не асоціюються з лівими, виглядають, м`яко кажучи, неприродними. Люди це так чи інакше розуміють і відчувають. Для нас це природно, тому що це наша принципова програмна позиція. Це те, на чому взагалі існує

наша партія.

З приводу союзників, то вже давно прийняте рішення про самостійну участь соціалістів у наступних виборах. У нас достатньо сил для того, щоб самостійно проходити до парламенту зі значною кількістю депутатів і згодом на рівні уряду самостійно домагатися реалізації того, із чим ми йшли до парламенту.

– Чи не загрожує соціалістам олігархізація і приватизація партії бізнесменами з огляду на останній скандал у Харківській обласній організації?

– Усі, хто стежить за діяльністю парламенту, чудово знають, що ми завжди були фракцією партії, яку найменше, порівняно з іншими парламентськими фракціями, можна запідозрити у тому, що ми продаємо місця у своїх списках. У наших списках немає і ніколи не буде людини, яку можна назвати олігархом, не важливо великим чи середнім. Це наш програмний принцип, і ми реалізуємо його на практиці – відділення влади від бізнесу. Тобто у нас немає ні бізнесу, ні людей, причетних до бізнесових кіл. Соцпартія не виступала і ніколи не виступатиме виразником інтересів певних бізнесових кругів. Ми є незалежними з цього приводу. Підтвердженням є наша попередня діяльність. Ми не змінюватимемо цього принципу, бо життя довело нашу правоту. Ми і надалі не збираємося насичувати партію і фракцію представниками олігархів чи кланів. Гарантією того, що будуть діяти ті принципи, про які я сказав, є ситуація, що виникла на Харківщині. Коли була подібна спроба ввійти у партію і потім підім`яти під себе партійну організацію, використовуючи методи, які використовуються, швидше за все, у бізнесі, аніж у політиці, партія досить швидко і рішуче на це відреагувала. Спроба підім`яти харківську організацію не вдалася. Ситуацію можна вважати закритою.

– Як гадаєте, після виборів Вам вдасться сформувати лівоцентристську коаліцію і уряд? У випадку, якщо цього не вдасться зробити, Ви підете в опозицію чи знову намагатиметесь узяти участь у коаліційному уряді різнобарвних ідеологічних сил?

– Зараз досить важко говорити про прогнози на формування майбутньої коаліції. Хоча б тому, що у країні немає жодної парламентської лівоцентристської сили, яка, окрім нас, має шанс потрапити до наступного парламенту. Тому ми припускаємо, що якщо ми не наберемо кількості голосів, необхідної для самостійного формування уряду, а це зробити буде досить важко для будь–якої політичної сили, тобто навряд чи будь–який учасник виборів зможе набрати половину голосів і самостійно сформувати уряд. Ми говоримо про наш погляд на лівоцентристські сили, тому що є ряд партій, які претендують на такий статус, але не є такими. Скажімо СДПУ(о). Ми принаймні так не вважаємо і Соцінтерн так не вважає. Тоді ми допускаємо, що нам доведеться вступати у коаліцію по формуванню уряду не лише із партіями, які є лівими чи лівоцентристськими. У такому разі ми намагатимемось реалізувати частину наших принципів і передвиборчої програми та будемо готові входити у наступний уряд. Принаймні розраховуємо, що наберемо не менше 15% голосів і будемо мати суттєву можливість на формування наступного уряду.

Розмову вів
Юрій Сиротюк
www.cmc.com.ua

Bookmark and Share