Розслідувати злочини тепер будуть по-іншому


В Україні з 20 листопада набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс.

Зокрема, кодекс замість поняття "кримінальна справа" вводить термін "матеріали кримінальної виробництва", а поняття "кримінальний злочин" поділяється на дві складові: "кримінальний злочин" і "кримінальний проступок".
 Документ (так званий новый упк украины) набрав чинності через 6 місяців після його опублікування, він змінює сам підхід до розслідування злочинів.

Останній є більш м'яким діянням, тому до нього застосовується більш проста процедура притягнення до відповідальності та більш м'яка санкція (інститут "кримінальних проступків" запрацює після набрання чинності закону "Про кримінальні проступки").

Кодекс не передбачає необхідність прийняття формального акта про порушення кримінальної справи і скасовує інститут відмови в порушенні кримінальної справи.

Досудове розслідування злочину починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта або клопотання про примусове лікування, застосування заходів виховного характеру або звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Новий кодекс гуманізірует застосування запобіжних заходів до підозрюваних. Зокрема, найжорсткіша запобіжний захід у вигляді утримання під вартою буде застосовуватися у виняткових випадках до осіб, які вчинили найбільш тяжкі злочини, а в інших випадках будуть використовуватися особисте зобов'язання, особиста порука, застава і домашній арешт.

Крім цього, тепер захисником у кримінальному процесі може бути лише адвокат, який складається в Єдиному реєстрі адвокатів. Родичі, а також незалежні юристи, які не перебувають у реєстрі адвокатів, виступати захисниками обвинувачених не можуть.

Також кодексом запроваджується інститут суду присяжних, однак лише у справах, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за яке є довічне ув'язнення. Виправдувальний вердикт суду присяжних остаточний і оскарженню не підлягає.

Крім цього, кодекс вводить нову фігуру - слідчого суддю, який буде займатися судовим контролем над дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

КПК також чітко встановлює граничні строки досудового розслідування і судового провадження: для злочину середньої і легкої тяжкості - 6 місяців, для тяжких і особливо тяжких злочинів - 12 місяців.

Обвинувачення і захист отримують рівні права в зборі доказів, а також у їх наданні суду для визначення винуватості чи невинуватості.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла новий Кримінальний процесуальний кодекс 13 квітня.

Ваше прізвище та ім`я: 
Українські новини

Bookmark and Share