Відсутність соціальної адаптації колишніх ув’язнених штовхає їх на повторні злочини


Через відсутність соціальної адаптації колишніх ув’язнених в Україні кожен третій звільнений із місць позбавлення волі скоює наступний злочин. Про це розповіли учасники круглого столу “Проблеми соціальної адаптації осіб, які відбули кримінальні покарання”.

 

Захід провів Центр соціальної реабілітації “Альтернатива”, ГО “Донецький меморіал” і БО “Чернігівський жіночий правозахисний центр” за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, 2012 року з місць позбавлення волі звільнилося близько 39 000 осіб, значна частина яких не мала основних документів. Відсутність документів унеможливлює реєстрацію особи, її постановку на облік до центрів зайнятості, закладів соціального захисту й охорони здоров’я.

“Близько 15 000 звільнених осіб отримали матеріальну допомогу в обсязі 30 грн., що фактично навіть не дає їм змоги доїхати до місця проживання. Практично третина від загальної кількості звільнених утратила соціальні зв’язки з рідними та близькими. Для колишніх засуджених постійно гостро стоїть питання пошуку житла та роботи”, – сказала Валентина Бадира, експертка Чернігівського жіночого правозахисного центру.

Крім того, експерти назвали такі проблеми колишніх ув’язнених:
- правові (відсутність у багатьох звільнених основних документів особи – паспорта, ідентифікаційного коду, навіть свідоцтва про народження);
- професійні (відсутність належної професійної кваліфікації, що ускладнює працевлаштування, труднощі в конкуренції на ринку праці);
- медичні (потреби в лікуванні різних соматичних та інфекційних хвороб, набутих під час відбування покарання, – туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, гепатиту, наркоманії тощо);
- соціально-психологічні (втрата соціальних зв’язків із сім’єю та родичами, труднощі у спілкуванні з іншими людьми, деструктивні зміни у психіці, ослаблення волі тощо).

Учасники круглого столу констатували, що лише спільні зусилля органів влади та громадськості з надання соціальної підтримки колишнім засудженим можуть допомогти їм адаптуватися в суспільстві, спробувати реалізувати себе у трудовій діяльності й тим самим уникнути повторного скоєння злочину.

Було визнано, що найефективнішою допомогою особам, звільненим із місць позбавлення волі, є підтримка діяльності центрів соціальної адаптації. Такі центри заплановано створити в Києві, Донецьку й Чернігові. Установи залучатимуть соціальних і медичних працівників, психологів і юристів до надання звільненим особам необхідної допомоги, яка дасть їм змогу швидше адаптуватися до життя на волі.
 
Контакти:
Центр соціальної реабілітації “Альтернатива”
(044) 28 950 28
***
Антикризова гуманітарна програма надає підтримку соціальним, культурницьким і гуманітарним проектам, націленим на збереження освітніх і оздоровчих програм для дітей і молоді з сільської місцевості та депресивних регіонів, а також на збереження селищних культурницьких інституцій, перетворення їх на центри громадської активності та дитячої позашкільної зайнятості.

17.04.2013

Bookmark and Share