Як ми зіграли в економічну гру - „Економікс”


Переможцем гри стає підприємство, яке по результатам останньої податкової звітності заробляє найбільшу кількість грошей та відповідно сплачує найбільшу кількість податків. Призовий фонд склав досить велику суму – 2000 гривень. Організатори гри переслідували благородну мету – створити модель реальної економічної дійсності. На жаль, не все так сталося, як гадалося, і в організації гри було допущено чимало недоліків. Нижче приведено аналіз гри, який може стати у пригоді тим із Вас, хто буде організовуввати щось подібне із тим, щоб не повторювати зроблених помилок і взяти лише найкраще. Отже, як це відбувалося.

Інформаційна анонс-кампанія гри. Вона водночас і задовільна, і незадовільна. З одного боку, оргкомітет розповсюдив інформацію про захід по 3 харківським та одній всеукраїнській e-mail розсилці та надійслав запрошення на деякі ВНЗ; у той же час для задовільної роботи потрібно було як мінімум зробиити оголошення на тематичних зустрічах (круглі столи, форуми, презентації) лідерів та активістів молодіжних організацій, які зазвичай відбуваються 2-3 рази на місяць. На жаль, не було продумано методику відбору учасників від одного ВНЗ, що мінімум тричі викликало ситуацію, коли команду від університету формували не ті студенти, яких міг би рекомендувати університет чи студентська організація. Відповідно, і рівень підготовки та зацікавленість в участі у грі окремих команд був невисоким, і дійсно гідні команди не змогли взяти участь. Результат – у кожній другій команді ьули неявки учасників або повна відмова участі.
Підготовка команд. Якщо судити з точки зору учасника, то лише 50% учасників знали, що потрібно буде створювати підприємства, заробляти гроші та звітувати до податкової інспекції. І це не тому, що люди не хотіли грати, просто вони не знали завчасно сутності заходу і не могли підготуватися до гри. Це сильно завадило активності гри і стврило ситуацію, коли більша частина людей приїхала просто відпочити „забезплатно”. Можливо, варто було закріпити 2-3 відповідальних, які б провели зустрічі з самими командами та донесли концепцію гри до кожного учасника, адже провести три зустрічі по тридцять осіб не так уже і складно.
Технічне забезпечення. Треба віддати належну шану партії промисловців та підприємців, яка виступила спонсором ділової гри – все було на високому рівні. Транспорт, місце проживання, харчування, реєстрація, друковані матеріали – все було вчасно та якісно.
Організаційний комітет ділової економічної гри „Економікс” склали студенти першого-третього курсів ХарРІ НАДУ при ПУ. Члени оргкомітету керували національним банком, господарським судом, антимонопольним комітетом, державною податковою адміністрацією та іншими органами державної влади. На жаль, часто-густо складалася ситуація, коли члени оргкомітету були не повністю об’єктивними до усіх команд і допомагали команді „свого” ВНЗ. Це знайшло відображення як у рішеннях господарського суду, який у двох однакових випадках виніс рішення одне підприємство оштрафувати на 150 міксів (ігрова валюта), а іншому виплатити 400 міксів, у процесі підведення підсумків ігрового квесту тощо.
Тепер безпосередньо до того, як проходила гра.
Перший день: після обіду, якому передували реєстрація та відкриття гри, розпочалася реєстрація підприємств. Цей процес відубувався у форматі єдиного реєстраційного вікна, коли підприємець, подавши необхідні документи, отримував необхідні підписи у представників органів державної влади і зразу починав працювати. Головним завданням новостворених підприємств у перший день було отримання прибутку для участі в аукціоні, на якому пропонувалася можливість придбання права на пропуск до їдальні, на дискотеку чи вхід у корпус. Виходячи з цього, завданням підприємств було: 1) заробити гроші і 2) приховати їх від держави для несплати великих податків та як наслідок - більших можливостей на аукціоні.
Аукціон завершився двома великими подіями: підприємство “Gameland” „придбало” їдальню, АТ “Біржа” орендувало апаратуру для дискотеки та місце її проведення. У той же час, оскільки однією з технічних умов участі було забезпечення харчуванням, учасники гри організували демонстрацію спротиву, яку миттєво морально хотіли знищити спалахами фотокамер. І хоча через 20 хвилин очікування перед входом до їдальні людей усе ж таки пустили безплатно, наступного дня у кожного громадянина було вирахувано з зарплатні вартість його вечері. Водночас із цим, ті, хто не був працюючим, але вечеряв – не заплатили, а ті, що не їли вечерю, але працювали, недоотримали зарплатню, яка пішла у кишеню спритним підприємцям.
Водночас із цим, відбувалася лоббістська кампанія, що полягала у залученні на державну службу представників різних ігрових команд.
Хоча і з затримкою на дві години, але відбувся конкурс „Реклама задарма”, де підприємства рекламували свою діяльність чи своє існування.
Ввечері, вже традиційно для харківських молодіжних заходів, були гра „Мафія”, пісні під гітару, розмови про життя, питання про взаємоповагу - тощо.

Ранок другого дня приніс сніданок, ігровий квест, подальшу роботу підприємств, суд та зміни у законодавстві. Про останні дві події детальніше. Починаючи з 12-ої години ранку, йшло засідання господарського суду, головною справою якого була справа „Про невідповідну документацію АТ „Біржа””. По результатам засідання, незважаючи на думку представників громадськості (близько 50 глядачів з різних підприємств були вкрай незадоволені рівнем освіти та аргументами, які висували члени суду), судді все одно винесли рішення про сплату штрафу підприємством.
Другою, не менш цікавою подією, було засідання Комісії з питань змін до Законів країни. Комісія розглядала проект Закону „Про діяльність органів державної влади”, під Заявою про прийняття якого поставили підписи 76 з 90 учасників гри. По результатам розгляду Комісія прийняла Закон та незабаром – результати оголошеного конкурсу на заміщення посад держслужбовців. О 13-ій годині відбувалося подання других податкових декларацій.
Але після 13-ої години, коли чітко почали вимальовуватися лідери та аудсайдери гри, стало коїтися щось незрозуміле:
1. З 1400 до 1700 було оголошено новий рік, протягом якого не працювали органи державної влади та не мали права працювати підприємства. Така перерва видається незрозумлою ані з точки зору доцільності (перерва зайняла майже 15% усього ігрового часу!), ані з точки зору здорового глузду – Новий рік це або момент початку року, і триває він одну секунду, або це є увесь новий рік, і триває він весь час між періодами подання декларацій. А в даному випадку його не було у розкладі і виникла ця подія тоді, коли це було вигідно і потрібно одним і невигідно і непотрібно іншим.
2. Фізичне зникнення більшості членів оргкомітету: після закінчення „нового року” усі члени оргкомітету, що повинні були реєструвати нові проекти та підприємства, по різних причинах зникли з поля зору та затримали процес гри щонайменше на 50 хвилин, що сталося за 2 години до закінчення, тобто у кульмінаційний момент.
3. Припинення реєстрації підприємств: за невідомих причин, під час третього податкового періоду було заборонено реєструвати підприємства та нові види діяльності. Чергове пряме порушення правил, у свою чергу, стало серйозною завадою у реалізації стратегії низки підприємств, що дійсно мали таку стратегію.
4. Зміна процесу визначення переможців. Нижче наведено перелік схем, які використовувалися оргкомітетом зважаючи від розстановки сил у грі:
- перед початком гри: складається певний курс міксу (ігрова одиниця) до гривні, команда, що заробила напр. 50% міксів, отримує відповідно 1000 гривень (50% призового фонду).
- Наприкінці першого дня: виграють перші три команди, тобто увесь їх заробіток у міксах приймається за 100%, і команда, що заробила 50% від цих 100% отримує 1000 грн.
- На початку другого дня: виграють не перші три, а перші п’ять команд (за тією ж схемою).
Протягом цілої гри зазначалося, що її підсумки підводяться по її закінченні, тобто після подання третіх податкових декларацій. Але організатори за 20 хвилин до закінчення гри вирішили по-іншому:
- Наприкінці другого дня (о 18.40): підсумки гри підводяться по 1ій та 2ій податкових деклараціях...

... ті, хто вивчав у школі основи права, не кажучи про ВНЗ, пам’ятають положення, якого дотримуються у будь-якому цивілізованому суспільстві: „Закон зворотньої сили не має”. Організаційний комітет вирішив інакше.

В цілому, ділова гра „Економікс” була дуже актуальна за задумкою, було дуже багато цікавих ідей, гарні умови проведення та насичена програма. Незважаючи на певні невдачі і халатність окремих членів оргкомітету, більшість учасників отримали задоволення від атмосфери та власної участі у грі.Bookmark and Share