ЄВГЕН ФІЛІНДАШ: ДОСІ В ДЕРЖАВІ ІСНУЄ ОДНА СТАТТЯ ЩОДО ПІЛЬГОВОГО КРЕДИТУВАННЯ. А МИ РОЗРОБИЛИ ЗАКОНОПРОЕКТ


Оксана ВАЩЕНКО: На вашу думку, чому програми сприяння молодіжному житловому будівництву, які неодноразово в Україні ухвалювалися, відпрацьовувалися, розроблялися, намагалися їх реалізувати ті чи інші чиновники, все ж таки, не були такими ефективними, як на них, власне, на ефективність яких розраховувала сама молодь? Євген Філіндаш, фракція соціалістів.

Євген ФІЛІНДАШ: Ми вважаємо їх не те що неефективними, а просто значною мірою показовими. Тобто, ця програма і діяльність фонду, який зараз існує, і те, що він робив всі ці останні роки, він значною мірою робив на папері, а реально людина рядова, молодий громадянин з вулиці, який не має зв'язків, який не має якихось інших механізмів впливу на прискорення своєї черги, не міг отримати кредит через досить складну процедуру. По-перше, через непрозору процедуру видачі кредитів, і про це свідчать багато фактів. Зокрема, те, що зараз державне фінансування цієї програми діє з 1998 року, і досі є сотні, тисячі громадян молодих, які з 1998 року стоять в черзі на отримання цього кредиту, що й досі його не отримали.

І з такими темпами вони просто вийдуть за межі 35 років і просто втратять права на отримання цього молодіжного пільгового кредиту. Саме через те, що і ті досить малі кошти, які вже виділяються з бюджету щорічно, навіть ті кошти зачастую витрачаються неефективно і, підкреслюю, не прозоро, незрозуміло.

Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, скільки у відсотках таких, скажімо, родин, які стоять в черзі з 1998 року і досі, ну, не змогли отримати такий кредит пільговий?

Євген ФІЛІНДАШ: Я скажу так, що майже 100 тис., трохи менше 100 тис. молодих громадян і сімей перебувають на обліку, лише офіційно перебувають на обліку на поліпшення своїх житлових умов, а, приміром, минулого року отримали 2700 молодих громадян і сімей в Україні ці кредити. Тобто, менше 3%, фактично, отримує щорічно молоді лише з тих, хто офіційно стає на облік на поліпшення.

Оксана ВАЩЕНКО: Передаю слово Віталію Хомутиннику, фракція Партії реґіонів "Реґіони України". Віталію, от, яка ваша позиція? В чому тут проблема? Можливо тут брак виконання своїх зобов'язань саме працівниками фонду, тут є недоопрацювання, є нечесність, присутня, чи, можливо, це певна традиція, якої не може позбутися Україна?

Віталій ХОМУТИННИК: Ви знаєте, головна проблема, на мій погляд, полягає в тому, що для того, щоб задовольнити всі потреби населення, молодого населення нашої країни, треба трохи більше 7 млрд. грн., по нашим розрахункам. Сьогодні бюджет виділяє, приблизно, 100 млн. грн., на наступний рік, там, 130 млн. грн. І коли це, такий мізерний, по суті своїй внесок йде за рахунок бюджету та місцевих бюджетів, то, безумовно, виникає певна спокуса на рівні реґіонів, на рівні міст...

Оксана ВАЩЕНКО: На місцевому рівні?

Віталій ХОМУТИННИК: Я вважаю, що це, в першу чергу, на місцевому рівні, спокуса щодо того, щоб надати цей кредит своєму родичу чи, там, знайомому, чи, там, будь-якій людині, яка має певний доступ до того чи іншого тіла. Тому у нас є певні думки, як цю ситуацію можна змінити, я вважаю, що сьогодні ми про це будемо розмовляти.

Оксана ВАЩЕНКО: Добре, якщо говорити більш детальніше, докладніше про це, сьогодні відбувся "круглий стіл", який був присвячений цій проблемі. Фракція соціалістів запропонувала відповідний законопроект, який має, удосконалити певною мірою роботу фонду. На вашу думку, в чому тут проблема? Фонд має велике підпорядкування, його необхідно, унеможливити на нього вплив інших осіб? Хто зараз впливає на роботу фонду? Хто заважає чесності і прозорості його діяльності? Євген Філіндаш.

Євген ФІЛІНДАШ: Так, ми запропонували законопроект, і я його розробив, про державний фонд сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні. Про що йде мова? Зараз в законах України є лише в одному законі одна стаття, яка присвячена цим питанням. Певною мірою там згадується про необхідність такої державної програми пільгового кредитування, і досить зрозуміло, що в одній статті багато не скажеш.

Тобто, на законодавчому рівні закону нема, який би ці питання регулював. Зрозуміло, що якщо нема закону, то можна робити досить багато речей, тому що закон це вводить в певні рамки, а коли все регулюється якимись постановами, наказами міністерств, інструкціями і таке інше, то тут велике поле для того, щоб вчиняти речі, за які, власне, фонд і критикують. Коли, ще раз повторюю, зв'язки вирішують багато більше, ніж реальна потреба.

Тому ми запропонували, перш за все, закон, який би чітко регулював питання отримання цих кредитів, і не лише на житло, а й на освіту, і на молодіжне підприємництво, інші речі, створити установу фінансову, яка б займалася цими питаннями. В законопроекті ми прописали досить, на наш погляд, прозору процедуру, яким чином фонд зможе бути підконтрольним для громадськості, для молоді, для громадських орґанізацій молодіжних.

Оксана ВАЩЕНКО: Наприклад, про що тут йдеться?

Євген ФІЛІНДАШ: Йдеться про спостережну раду фонду. Тобто, про орган, який визначає напрямки діяльності. Зараз, фактично, спостережна рада фонду є монополізована, і там нема представників тих, які не подобаються, припустимо, уряду. В спостережній раді фонду, ми пропонуємо, щоб були представники різних міністерств, був представник комітету ВР, були, що найголовніше, представники молодіжних громадських орґанізацій.

Я згоден з тим, що будь-який законопроект можна допрацьовувати, саме, ще раз повторюю, для цього я не реєстрував його ще в Раді, не реєстрував, а спеціально ми його розмістимо на нашому сайті Спілки молодих соціалістів, всі, хто захоче, може ознайомитися, і для того, щоб вислухати пропозиції всіх, кому це цікаво, як покращити цей законопроект. Але, принаймні, хочу сказати, що будь-який закон кращий, ніж його відсутність.

І мені здається, що те, що такого закону не було всі ці роки, це досить велика помилка людей, які були при владі, і, в тому числі, я думаю, що і Партія реґіонів, і уряд, якій очолював Віктор Федорович, і в тому, що Віталій, який входив в спостережну раду фонду, але це не було, закону, на жаль, а навпаки, були дуже значні порушення і недоліки в діяльності цього фонду.

Оксана ВАЩЕНКО: Чи вважаєте ви, що процедура отримання пільгових кредитів на придбання житла є чесною і прозорою? Отже, ми з вами зупинилися на тих кредитних ставках, які зараз встановлюють банки, і, власне, як може держава вплинути на ці позиції, чи, скажімо, має держава відрегулювати більш сприятливі для своєї політики відносини з банківськими установами. Євген Філіндаш, фракція СПУ.

Євген ФІЛІНДАШ: На мій погляд, зараз програма, яка реалізується за участю банків, взагалі є невигідною для держави, і не є вигідною для позичальників. Чому? Тому що, фактично, держава спонсорує банки, сплачує, компенсує громадянам, а ті потім компенсують банкам ці ставки, досить високі ставки. Фактично, банк отримує близько 9% через громадян від держави.

Крім того, банки отримують свої комісійні за обслуговування і таке інше. Замість того, щоб ці кошти спрямовувати напряму, через державний фонд, ці кошти, трохи пізніше, можливо, але спрямовуються із держбюджету на компенсацію банківських комерційних кредитів. Тобто, незрозуміло, навіщо взагалі утворилась ця, такий прошарок зайвий. Це перше.

Друге, є багато проблем з виникненням цих кредитів банківських, із укладенням них. Які саме? Громадянин для того, щоб отримати потім від фонду компенсацію по кредиту банку, спочатку повинен укласти угоду з банком на загальних підставах, комерційним банком, на отримання кредитів під досить високі проценти. Потім громадянин, лише після укладання цієї угоди звертається до фонду молодіжного, і той може йому компенсувати ці відсотки і дати цю суму, а може і ні. Тобто, це не є 100-відсоткова ґарантія.

І якщо молода людина від фонду отримає відмову, а таке може бути і є досить часто, то потім вона змушена буде сплачувати банку ці кредити під грабіжницькі відсотки, переплачуючи, в решті решт, до вартості інколи в 3 рази від суми квартири на загальних підставах. При тому, що вона розраховує на фонд, а фонд такої ґарантії завчасно дати не може. Тобто, ну, ми можемо поставити молодих людей просто в безвихідне становище.

Оксана ВАЩЕНКО: Тобто, ви вважаєте, хто має поставити крапку в цьому чи, можливо, вплинути на цю ситуацію? Чи її розв'язати взагалі неможливо, тут немає, скажімо, важелів впливу?

Євген ФІЛІНДАШ: Закон, законопроект, який ми, фракція соціалістів, пропонуємо, про який йшлося на "круглому столі", і автором якого я є, взагалі передбачає, що всі ці кошти, які зараз йдуть на погашення комерційним банкам їх кредитів виділених, повинні йти через державний фонд, і йти не комерційним банкам, а державі. І тоді знімається вся ця проблема, про яку я казав, про те, що може людина потрапити у пастку.

СЛУХАЧ: Я хочу задать вопрос. Когда мы жили в Советском Союзе, у нас, значит, что, жилье давали бесплатно, лечились мы бесплатно, путевки давали в санатории через профсоюз бесплатно. Не лучше бы нам как-то, ну, взять какую-то долю вот этого, из советских времен и у себя внедрять? Спасибо.

Оксана ВАЩЕНКО: Зрозуміло. Євген Філіндаш, фракція соціалістів.

Євген ФІЛІНДАШ: Я спробую відповісти. Щодо першого питання, про використання радянського досвіду позитивного у цій сфері. Ну, я думаю, що очевидно для всіх, хто пам'ятає радянські часи і зараз, ситуація, зрозуміло, що тоді ситуація з житлом була для більшості населення краща. Ну, хоча б тому, що тоді будували, якщо я не помиляюся, близько 24 млн. кв.м на рік по Україні, а зараз близько 6. Тобто, близько в 4 рази різниця по кількості житла.

Зрозуміло, що зараз значно менше отримує людей , і що у молоді зараз нема перспективи, за діючою програмою. Тому ми, власне, і пропонуємо цей закон, щоб взяти якісь елементи кращі радянської системи ці. Можливо, сьогодні на "круглому столі" згадувалося про молодіжні житлові кооперативи, які були, які давали змогу отримувати швидше житло тоді.

І, можливо, із того досвіду потрібно взяти певні елементи. І зрозуміло, що все краще, що було напрацьовано у нас в країні і не лише, треба використовувати. Власне кажучи, з досвіду країн Європи, де ці кредити, подібні, під 3-4%, країн ЄС, де в більшості з них при владі зараз знаходяться наші партнери по Соцінтерну, соціалісти.

P.S.
Спілка молодих соціалістів оприлюднює законопроект "Про Державний фонд сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", розроблений її лідером, депутатом Верховної Ради від фракції СПУ Євгеном Філіндашєм. Ми запрошуємо представників молодіжних, громадських, політичних організацій та всіх бажаючих прийняти участь в його обговоренні. Пропозиції надсилати за адресою smoln@ukr.net. Всі вони будуть розглянуті та враховані.

Детально ознайомитись з законопроектом можна скачавши його з www.cmc.com.ua або нжче в додатку:
Bookmark and Share