Запоріжжя: Моніторинг рівня корупції у вузах III-IV рівня акредитації Запорізької області


Запорізька обласна громадська організація „ПОРА!” підвела підсумки антикорупційної програми „Безкоштовна сесія”. Найбільша кількість дзвінків та скарг студентів та їх батьків стосувалась Запорізької державної інженерної академії (ЗДІА) та Запорізького медичного інституту (ЗМІ), а також Запорізького національного університету (ЗНУ). Так, до медичного інституту більшість вступає за допомогою грошей або зв’язків, а студенти, які все ж таки поступили до інституту самі, кажуть, що легше вступити до аналогічного київського інституту, де достатньо великі квоти для абітурієнтів з інших областей - повідомляє кучмізм.інфо.

Вдалося виявити цікаві методи роботи зі студентами-заочниками в ЗІДА, де, наприклад, часто використовується наступна схема:

1. Студента „завалюють” або відтягують здачу контрольних робіт, індивідуальних завдань до критичної дати, уникаючи зустрічей зі студентами.

2. Мотивуючи тим. Що студент не здав завдання вчасно, пропонують йому оплатити додаткові години занять з викладачем.

3. Студент через бухгалтерію оплачує додаткові години і приходить на додаткові заняття. Але викладач відлучується. Залишаючи студента чекати. А коли приходить під кінець пари, то без проблем ставить оцінку (залік) студенту, так і не відпрацювавши призначені години.

Очевидно, в такій ситуації викладач отримує свій відсоток від перерахованих коштів. Таким чином, хабарництво набуло нової форми, в якій і було легалізовано.

Державні вузи взагалі лідирують за рівнем корумпованості, оскільки в них є бюджетні місця. Це не означає, що якщо всю систему освіти перевести на платну основу, то проблема зникне. Річ у тому, наскільки висока кваліфікація, „чисті” руки і сумління тих, хто сидить в приймальній комісії, тих, хто навчає студентів і оцінює їх рівень знань.

Так, окремо треба виділити злочинну діяльність окремих викладачів та представників адміністрації Запорізького національного університету. У відношенні чотирьох з них прокуратура Запорізької області порушила кримінальну справу по статті Кримінального кодексу – „зловживання службовим становищем”.

Також було порушено кримінальну справу у відношенні ректора ЗНУ, з яким Міністерство освіти та науки України 15 червня 2005 р. Розірвало контракт.

Робота по проекту „Безкоштовна сесія” полягала в основному, в тому, щоб донести до всіх, хто навчається, суть проблеми, і допомогти вирішити її. У випадках вимог викладачів, не пов’язаних з навчальним процесом, допомагало і звернення до ректоратів з відповідними заявами, і відверте роз’яснення викладачам протизаконності їх дій і обсягу відповідальності за такі вимоги.

У зв’язку з вдалою реалізацією програми „Безкоштовна сесія” ЗОГО „ПОРА!” з вересня 2005 року планує продовжити її, вже поза межами даного проекту.

Згідно моніторингу, було відокремлено першу трійку „лідерів” хабарництва у запорізьких вузах:
I місце – ЗНУ
ІІ місце – ЗДМУ
ІІІ місце – ЗДІА

Bookmark and Share