Статистичні дані стосовно кількості наркозалежних та ВІЛ-інфікованих в Україні за 2004 р.


Вживання наркотичних речовин поступово перетворилось на велику соціальну та медичну проблему, в першу чергу, через необґрунтовану криміналізацію контингенту наркоспоживачів, і відповідно через підвищений ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров (гепатити В та С).

Саме цей ризик протягом останніх кількох років викликає особливу тривогу в суспільстві, оскільки тенденція сероконверсії для споживачів ін'єкційних наркотиків залишається дуже високою. Так, наприклад, за даними вторинного епіднагляду, в деяких регіонах України понад 60% споживачiв iн’єкційних наркотиків є ВІЛ-позитивними.

Замісна терапія, або замісна підтримуюча терапія – це вид лікування опіоїдної залежності, при якому використовують опіатні агоністи – речовини, які мають подібну до героїну та морфіну дію на головний мозок людини, - що дозволяє запобігти розвитку синдрому відміни та блокувати потяг до нелегальних опіоїдів.

Станом на 25 жовтня 2005 року замісну терапію проходять 42 особи у 7 регіонах України.

Лікарський засіб трамадол відноситься до анальгетичних засобів центральної дії, є агоністом-антагоністом опіоїдних рецепторів центральної нервової системи. Спорідненість Трамадолу до опіоїдних рецепторів у 10 разів слабша, ніж у кодеїну та у 6000 разів слабша, ніж у морфіну. Порушує передачу больових імпульсів у желатинову субстанцію спинного мозку. Викликає седативний ефект. Показаний для застосування при больовому синдромі середньої і сильної інтенсивності різної етиології (післяопераційний період, травми, болі в онкологічних хворих, невралгія, гострий інфаркт міокарда), а також з метою знеболювання при проведенні болісних діагностичних чи лікувальних маніпуляцій. Застосовується також наркозалежними, але як засіб для зняття больового синдрому при абстиненції.

Можливими побічними діями препарату на центральну нервову систему є запаморочення, слабість, сонливість, сплутаність свідомості, міоз, а у окремих випадках - приступи судом церебрального ґенеза (при ін’єкційному введенні високих доз або при одночасному призначенні нейролептиків У зв’язку з тим, що найбільш небезпечними наслідками передозування трамадолом (трамалгіном тощо) є отруєння (пригнічення, зупинення дихання, судоми тощо), йому наказом МОЗ України від 07.07.2004 №344 «Про затвердження переліків отруйних та сильнодіючих лікарських засобів» надано статус отруйного лікарського засобу і включено до переліку лікарських засобів, які підлягають предметно-кількісному обліку в закладах охорони здоров'я. Предметно-кількісний облік передбачає такі заходи протидії зловживанню при реалізації трамадолу, як заборона відпуску з аптечних пунктів, облік за первинними товарно-супровідними документами, фіксація усіх операцій в журналі тощо.

Проблема немедичного вживання лікарського засобу трамадол (трамалгін тощо) набула загрозливих масштабів як на території Донецької області так і в інших регіонах України.

У зв’язку з цим, робочою групою, створеною МОЗ, (Комітет з контролю за наркотиками та Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення) проводяться позапланові перевірки аптечних закладів Донецької області та інших областей, результатами яких є щотижневе позбавлення цілої низки суб’єктів господарювання ліцензій на право роздрібної торгівлі лікарським засобами.

Як показує практика, вищенаведені заходи не дають належних результатів, оскільки аптечні заклади продовжують провадити відпуск лікарського засобу трамадол (трамалгін тощо) без ліцензій та без дотримання інших вимог чинного законодавства. При такій ситуації присутні ознаки протиправних діянь, кваліфікація яких та вжиття відповідних заходів впливу лежить поза межами компетенції МОЗ.

Таким чином, дієвим було і залишається притягнення винних осіб, які допускають порушення порядку обігу лікарського засобу трамадол (трамалгін тощо), до кримінальної відповідальності.

Слід зазначити, що за роботу без відповідної ліцензії суб’єкти господарювання можуть бути притягнуті лише до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу 51,00 грн. і до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу до 200% обсягу реалізованої продукції під час роботи без ліцензії. Кримінальна відповідальність не настає навіть у випадку неодноразового порушення законодавства тими ж особами, але як працівниками різних суб’єктів господарювання.Bookmark and Share