Відкритий лист ніжинських студентів та викладачів


Президентові Віктору Ющенкові ! Міністрові освіти і науки Станіславу Ніколаєнку ! Відкритий лист. Ми, викладачі, співробітники і студенти Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя, змушені звернутися до Вас за допомогою, обурені стилем керівної діяльності ректора Яковця В.П., який, на наше переконання, не відповідає загальноприйнятим принципам не тільки демократії, а й моралі.
У нашому вищому навчальному закладі утвердився авторитарний режим з тотальним контролем над всіма процесами та боротьбою з інакомислячими. Створили цей режим В.П.Яковець, його дружина, Н.І.Яковець, яка постійно виконує невластиві для її посади функції, та група наближених до них людей.
В університеті надзвичайно велика кількість працівників, яких образив або персонально сам ректор, або хтось із його оточення. Болюче вражає зверхнє, а інколи й цинічне ставлення керівника до своїх підлеглих.
Колектив поділено на "своїх" та "чужих". "Свої" нерідко переходять в розряд "чужих", а потім зазнають переслідувань. Доступ до ректора обмежений, вирішити для працівників власні, а часто – і виробничі, справи у ректора вельми складно. Відчуження Яковця В.П. від колективу велике, його особа закрита для критики.
Цілому ряду цінних для навчального закладу спеціалістів "створено" умови, щоб вони пішли з університету. Це П.В.Михед, О.Д.Бойко, О.Г.Астаф`єв (усі доктори наук, а значить, конкуренти на посаду ректора) та багато ін. При цьому використовувалися пресинг, брехливі інсинуації і подібні методи "морального знищення" людей.
В університеті культивується страх, доносництво, взаємонедовіра, конформізм, які допомагають Яковцю В.П. триматися на посаді. Утвердилася подвійна мораль: в кулуарах працівники говорять одне, з трибун – інше. Або мовчать.

Більшість рішень, які мають прийматися колегіально (особливо вибори посадовців, вони здебільшого безальтернативні), насправді "продиктовані" ректором. Диктаторським способом у вузі сформований адміністративний ресурс, до складу якого входять люди, здатні на будь-які, навіть аморальні, дії для втілення волі ректора. Підбір керівних кадрів здійснюється Яковцем В.П. виключно за ознакою особистої відданості, при сумніві в останній – працівник негайно звільняється з посади.
Все це давно створило дуже важку, гнітючу моральну атмосферу у вузі, де раніше панували оптимізм, демократичність у стосунках, дух творчого співробітництва, замість яких зараз культивуються недовіра, підозріливість, практика доносів на інакомислячих. Навіть про свої політичні вподобання люди говорять пошепки, багато з них просто бояться, що про них дізнається Яковець.
Під час передвиборчої кампанії В.П.Яковець використовував наявні у нього посадові важелі впливу для підтримки кандидата В.Ф.Януковича. В університеті відбувалася політична агітація, що є порушенням виборчого законодавства. При цьому агітація була однобічною. Викладачів та студентів наказовим способом примушували брати участь у мітингу на підтримку провладного кандидата.
Учасники Помаранчевої Революції (І.В.Смаль, В.С.Кладинога, Р.А.Дудка, О.В.Качалка, М.Т. Деркач) піддавалися адміністративного тиску. Декому було відразу запропоновано писати заяву на звільнення. Сьогодні розкручуються абсурдні інсинуації проти І.В.Смаля, якого звинувачують в організації студентської терористичної групи та прагненні підпалити один із корпусів університету.

Пресингу зазнавали і зазнають студенти. Їм погрожували розправою на екзаменах під час сесії. Немало студентів піддавалися допитам в міліції, кімнати у гуртожитках обшукувалися, і це робилося, безумовно, з мовчазного схвалення ректора.

Сьогодні Яковець В.П. робить конвульсивні спроби, щоб "перефарбуватися", знайти порозуміння з новою владою. Однак це лише тактичний хід, щоб утриматися на посаді.
Відставка В.П.Яковця з посади ректора – перший крок до демократизації стосунків у колективі!

Викладачі та студенти НДУ ім. М. Гоголя.

Контактна особа - Федорець Олександр (8 046 31 71591 після 22:00)

Bookmark and Share