Ефективне студентське самоврядування, а чи справді ефективне ?


Відкликалися на запрошення взяти участь у засіданні (хоча надсилалися повідомлення усім лідерам ОСС вузів міста) лише 2 людини: Єкатерина Чернобук – голова комісії по соціальному захисту та волонтерству студентської профспілки Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова та Дмитро Тітієвський – заступник Студентського президента Миколаївського державного аграрного університету.
З доповідей експертів стало зрозуміло, що органи студентського самоврядування (ОСС) – підконтрольні керівництвам вузів. Хоча у деяких випадках – це провідник між студентством і викладачами, дуже часто цьому органу доводиться виконувати доручення (навіть якщо вони стосуються студентського життя) адміністрації.
Ніщо і ніхто не заважає виступати студентським організаціям
“масовиком затейником”, влаштовувати свята, проводити вечірки, а от тільки мова доходить до гострих проблем, починають виникати труднощі.
Найчастіше члени ОСС не обираються, а призначаються. Механізми виборів розроблені і прописані в положеннях про Студентські колегії, Ради, Сенати чи як там ще називаються ці структури. Проте ці документи мають, як завжди декларативний характер.
Юрій Юрійович Верланов – декан факультету економічнх наук МДГУ ім.
П. Могили, на зустрічі зазначив, що перед тим як узгоджувати процедурні моменти (порядок висування, організація роботи і т.ін.), потрібно зясувати філософію питання. Адже багато студентів не розуміють, навіщо взагалі потрібні ці органи. Молодь не бачить жодної відмінності між студпрофкомом і студколегією.
Друга частина зустрічі була присвячена обговоренню становища ОСС в
МДГУ ім. П. Могили. Робоча група проекту “Кодекс честі” наполягає на тому, що студентські декани, вибори яких відбудуться незабаром, обовязково мають увійти до головного органу – Студентської колегії (СК). З іншого боку, ініціативна група, що зібралася для переобрання членів СК, вважає, що студентський деканат і студколегія виконують різні функції, тому і існувати мають окремо. Обидві організації хочуть мати право голосу на засіданнях Вченої Ради, тому конфлікту інтересів не уникнути.
Анна Лукащук – студентка факультету еколого-медичних наук МДГУ ім. П. Могили справедливо зазначила, що перед тим, як оголошувати вибори, потрібно провести велику інформаційну компанію, довести до кожного студента, що таке ОСС, що йому особисто дасть цей орган, тобто створити підгрунтя, схвилювати настрої мас, а потім уже обирати представників.
На день студентів у Міністерстві освіти і науки України жваво обговорювалася проблема ОСС. Але примусове створення студентського самоврядування – не більш ефективне ніж повна його відсутність.

Bookmark and Share