МІКРОКРЕДИТУВАННЯ: ПІДПРИЄМЦІ-ПОЧАТКІВЦІ НЕ МОЖУТЬ РОЗПОЧАТИ БІЗНЕС !


Головна мета зустрічі – привернення уваги до проблем малого і середнього бізнесу, частка валового продукту якого сягає в країні всього 10%, тоді як за кордоном – 50%.
Як зазначив заступник генерального директора Ради молодих підприємців Андрій Васейко, 10% зареєстрованих бізнес-структур протягом року припинили свою діяльність. Основна причина, на його думку полягає у відсутності належних умов для ведення власної справи. Насамперед, це неможливість узяти кредит (банки вимагають великі відсотки і заставу) та непоінформованість про саму процедуру та нюанси кредитування. «На сьогодні немає реального механізму доступу до кредитних ресурсів для початківців», - переконаний пан Андрій. Зважаючи на це, Рада молодих підприємців пропонує створити страхову компанію, яка б страхувала ризик банку.
Його слова підтвердила голова представництва Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва у Волинській області Валентина Білецька: «Існують штучні адміністративні бар’єри і відсутність доступу до фінансів і ми змушені констатувати факт, що, на жаль, підприємці не можуть отримати кредитів, за винятком дії окремих іноземних програм». Однак пані Валентина не має інформації, чи насправді підприємці-початківці отримали хоча б $100. Цілий ряд кредитних спілок надають кредити лише своїм членам і на суму, вкладену ними у спілку. Валентина Білецька сподівається, що ситуацію з мікрокредитуванням значною мірою вирішить програма часткового відшкодування банківських відсотків державними коштами, запровадження якої передбачається наступного року. Використання ж коштів з місцевого бюджету «не здійснює кардинальних змін, але завдяки обласному Фонду підтримки підприємництва здійснюється фінансування інвестиційних проектів». Проте і цю реальну можливість, за словами Валентини Василівни, підприємці не використовують, оскільки не вміють писати бізнес-проекти.
В цьому випадку на допомогу приходить Волинський обласний молодіжний центр праці, який надає інформаційну допомогу, проводить тренінги з питань написання бізнес-плану і його втілення, дає рекомендації щодо того, як працювати з кредитом, щоб не тільки повернути кошти, а й не припинити свою діяльність через брак коштів.
Одноразову безповоротну допомогу на започаткування власної справи надають і центри зайнятості. Її розмір складає від 1000 до 7000 грн. і залежить від страхового стажу та середнього рівня заробітної плати громадянина з останнього місця роботи. Проте ця система є вкрай недосконалою і викликала обурення в журналістів, котрі самі стояли на обліку в центрі зайнятості. На сьогодні чималий відсоток безробітних (офіційно він не був названий), котрі декларують бажання розпочати власну справу, не розпочинають її і, забравши у держави (тобто в нас із вами) кошти, влаштовуються працювати в інші структури. Центр зайнятості не має з цього приводу жодних статистичних даних. А за даними, наведеними Валентиною Біленькою, лише по Волинській області щороку видається одноразова допомога бо безробіттю для започаткування власної справи в сумі 3 – 4 млн грн. «Це, погодьтеся, немалі кошти і я переконана, що контроль за їх використанням повинен бути», – зазначила пані Валентина.
Згідно з Указом Президента, 2005 рік мав бути роком мікрокредитування в Україні. Ця акція не відбулася. Рада молодих підприємців ініціювала перенести його на наступний, 2006 рік. Можливо, це трохи змінить ситуацію або, принаймні, стане поштовхом до змін.
А поки-що до березня 2006 року оголошується конкурс «Молодий підприємець року». Організаторами його на Волині є Волинський обласний молодіжний центр праці.

Bookmark and Share