Наталія Іваниця: "Даючи обіцянки, потрібно їх виконувати"


На території області діє кілька більш-менш серйозних молодіжних громадських об'єднань, до однієї з них можна віднести і облорганізацію "Українська соціал-демократична молодь". Детальніше про її діяльність на теренах нашого краю - у розмові з головою Закарпатської організації УСДМ Наталкою Іваницею.

- Після президентських виборів діяльність очолюваної тобою структури значно змінилися. Чи вплинуло це і на зміну програмних документів УСДМ?

- Почну з того, що громадська організація УСДМ на українських теренах діє вже близько 10 років, в Закарпатті вона почала своє життя у 1999 р., тобто працюємо в краї вже упродовж 7 років. Звісно, після президентських виборів і стратегія, і тактика роботи нашої організації суттєво змінилися. Діяльність нашої організації можна поділити на два періоди - до президентських виборів і після них. У перший етап роботи ми приділяли більше уваги соціальній підтримці молоді, організації різноманітних культурних та спортивних акцій. Після виборів 2004 р. змінилися підходи в організації роботи. Як стратегічний партнер СДПУ(О), члени УСДМ брали участь у протестних акціях, спрямованих проти репресій, які продовжують мати місце в області. Тому основним ядром під час організації наметових містечок, пікетів, мітингів були активісти нашої організації. У вирі цих подій соціальні акції відійшли трохи на задній план. Але продовжує тривати Всеукраїнська програма правової підтримки молоді. Зараз вона дуже актуальна, молодь повинна знати, які в неї є права. У рамках цієї програми нашими юристами проводилися виїзні семінари у районах для молоді.

- Наразі багато членів УСДМ балотуються до місцевих органів самоврядування. Які акції проводитиме на їх підтримку?

- Якщо говорити про майбутні парламентські вибори, то УСДМ є стратегічним партнером СДПУ(О). Наша організація брала участь у розробці програми реалізації молодіжної політики партії. Це стосується і охорони здоров'я, а також житлового забезпечення, спорту, туризму, відстоювання прав студентів та ін. У нас розроблена концепція діяльності, крім того, прийнято рішення Політбюро партії - у партійних списках повинно бути не менше 30% молоді. Наша громадська організація виступає таким собі кадровим резервом партії і, звісно, до цього відсоткового показника потраплять і представники нашої громадської організації. Подібний договір вже підписаний між Закарпатською обласною організацію СДПУ(О) та Закарпатською обласною організацією УСДМ. Багато наших членів будуть балотуватися до рад різного рівня, органів місцевого самоврядування, і організаціями надаватиме їм підтримку, яка не суперечить вимогам законодавства.

- Яки методам роботи віддаєте перевагу? Спитав про це невипадково, бо був одного разу свідком досить радикальних дій однієї з молодіжних організацій, а саме "Пори", яка нещодавно пікетувала Фонд молодіжного житлового кредитування. Чи не плануєте щось подібне робити і Ви?

- Хочу нагадати про те, що ще у 2002 р. УСДМ на теренах нашої області об'єднала навколо себе цілий ряд молодіжних і громадських організацій для того, щоб відстояти виділення з обласного бюджету коштів для молодіжного житлового будівництва. Ще тоді ми виступали з вимогами створити законодавчу базу нашим урядом для того, щоб ця програма діяла прозоро і зрозуміло для всіх. Якщо ж порівнювати УСДМ та "Пору" (хоча, як на мене, це не дуже порівнювано), то скажу, що в опозиції потрібно навчитися працюватися, а цього не можна добитися за один рік.

Нам нелегко було переорієнтувати свою діяльність в опозиційну. Хоча ми завжди мали свою думку з приводу тих чи інших дій влади, ми не стільки висловлювати протест діями влади, як вимагали її виконувати свої обіцянки. Своїми діями і заявами ми завжди стверджуємо, що наші акції були спрямовані на захист наших членів. Однак, згадаймо той час, коли молодь була втягнута в протестні акції в 1990-1991 рр. Результати студентських виступів були використані певними політичними силами, але це не мало позитивного впливу на становище молоді. Після цього стала поширеною своєрідна політична апатія серед молодих людей. Але у т.зв. помаранчеву революцію молодь першою заявила свою незгоду з результати виборів. На жаль, зараз ті молоді люди переживають велике розчарування у тих політиках, за яких вони були йти і в вогонь, і в воду. Бачимо сьогодні, що на ту "підвищену" стипендію вже можна купити менше, ніж рік тому. Бачимо й те, що молодіжні проблеми залишаються невиконані. Ще рік тому "Пора" як опозиційна організація говорила, що програма МЖК є корупційною, тепер, коли переміг кандидат, якого вони підтримували, вона знову не задоволена ходом виконання цієї програми. Соціалістичний конгрес молоді теж проводить акції проти дій сьогоднішнього уряду, у якому, до речі, працюють члени конгресу.

З цього можна сказати, що наша молодь стала більш політично активною, але менш політично освіченою. Тому вважаю за необхідне зробити ряд освітніх програм, тренінгів, семінарів для молоді, щоб молодих людей політично підкувати і виховати. Стояти на майданах і махати прапорами - це одне, а розуміти те, для чого тут стоїш і робиш це - зовсім інше.

- Якою хоче бачити закарпатську молодь голова обласної організації УСДМ?

- На жаль, реалії в нас такі, що, незважаючи на те, хто буде при владі, молодь залишатиметься соціально незахищеною верствою населення, молоді люди завжди матимуть цілий комплекс проблем соціального характеру. Однак хочеться вірити, що так буде не завжди. Тому хотіла б, щоб керманичі держави повернулися обличчям до цієї верстви населення і звернули увагу на розробку законопроектів, які б допомогли молоді отримати нормальну освіту. Щоб абітурієнтам, які вступили у вуз на контрактну форму навчання, можна взяти було в банку безвідсотковий кредит. Щоб нарешті у вузах було подолано таке ганебне явище як корупція, було вирішено проблему із забезпеченням житла молодіжних сімей. Це, звісно, не вирішиться за один рік, навіть упродовж п'яти, але, даючи обіцянки, потрібно їх виконувати.Bookmark and Share