Роль молоді у виборчому процесі 2006 року


За словами голови Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Національний Альянс» Ігоря Гузя, незважаючи на надзвичайно великий вплив молоді на політичне життя країни у 2004 році, 2005 рік «не став проривом» в участі молоді в політиці. «Рівень можливості молоді ставати депутатами місцевих рад набагато нижча, ніж у 2002 році, - вважає лідер «Національного Альянсу». – Сьогодні молоді люди змушені домовлятися з політичними партіями. Але наскільки зацікавлені в них самі партії?» Ігор Гузь вважає, що нерідко партії просто ігнорують молодь, відводячи їй незначну роль у виборах.
Такої ж думки заступник голови Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Національний альянс» Аліна Шпак. Вона переконана, що «надзвичайно активною молодь буде в агітаційній кампанії, завдяки чому окремі особи і стають депутатами», проте «потрапити в партійне середовище, яке діє за своїми правилами гри, не так просто». З іншого боку, постає питання, яку позицію займають партії у формуванні молодіжної політики, наскільки вони зацікавлені у вирішенні молодіжних проблем.
Заступник голови Волинської обласної організації Української Народної партії Анатолій Бубенщиков вважає, що сама молодь є недостатньо активною. В партії, яку він представляє, добирають кадри не за віковими чи статевими показниками, а зважаючи на активність людини.
«Молодь повинна брати активну участь у політичному житті й завершити те, що розпочала минулого року», - переконаний голова Волинської крайової організації Народного руху України Володимир Банада. За його словами, списки НРУ на обласному рівні ще не сформовані, проте для молоді передбачено певну квоту. Пан Володимир висловив певний жаль щодо нестабільної ситуації в молодіжній крайовій організації НРУ, оскільки на сьогодні посада її голови залишається вакантною.
Заступник голови Волинської обласної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Іван Ткачук запевнив присутніх, що керівництво ВО «Батьківщина» «свідоме того, яку роль повинна відігравати молодь у політиці», тож «у виборчих списках буде багато молодих людей». Ключові моменти, які пропагує партія для молоді – це рівноправний доступ до вищої освіти і працевлаштування.
Представники обласних осередків політичних партій НСНУ і «Пора» наголосили, що їхні партії вже сьогодні складаються переважно з молодих, оскільки самі партії є молодими, і будуть представлені молодими активними кадрами й у керівних органах.
Проте що визначає активність молоді? Нерідко – це заробляння грошей під час виборів. Або вступ у партію «за компанію» - за порадою друзів, знайомих, родичів. Як зазначила Аліна Шпак, це засвідчує низький рівень політичної культури населення. Над підвищенням цього рівня мала б працювати держава, але значна роль відводиться і політичним партіям, які повинні працювати з громадою не лише у період виборчої кампанії, а протягом усього періоду свого існування.
Підсумком круглого столу можуть бути слова Ігоря Гузя, котрий зазначив, що «молода людина повинна покладатися на себе і вважати партію стіною, яку потрібно подолати».

Богдана Стельмах, координатор незалежного громадського прес-центру
„Волинський вибір – 2006”


Наскільки партії готові надати молоді пропозиції?
Чи дійсно молодь об’єктивно виключена з процесу вітчизняного партійного будівництва, що в свою чергу знижує рівень можливості залучення відповідної вікової групи громадян до роботи органів місцевого самоврядування через депутатське представництво інтересів останніх у радах різних рівнів? Дати відповідь на це та інші, споріднені у даному контексті запитання спробували учасники круглого столу на тему “Роль молоді у виборчому процесі 2006 року”, що відбувся сьогодні у незалежному громадському прес-центрі “Волинський вибір – 2006”. Ініціаторами заходу виступили представники Всеукраїнської громадської організації “Національний Альянс”.
До відкритого діалогу був запрошений актив обласних партійних “молодіжок” різного ідеологічного спрямування, а також представники керівництва місцевих партосередків: голова Волинської крайової організації НРУ Володимир Банада, голова виконкому обласної організації Громадянської партії “Пора” Ігор Алексєєв, голова ГО “Молода “Пора” Ольга Коритнєва, член ради Луцької міської організації “НСНУ” Андрій Розтока, голова виконкому ВОО “Молодіжний союз “Наша Україна” Сергій Адамчук, заступник голови ВОО ВО “Батьківщина” Іван Ткачук, голова ВОО “Молода Батьківщина” Сергій Григоренко, голова Луцької міської організації УНП Анатолій Бубенщиков, член виконкому ВОО НПУ Василь Дутко, заступник голови ВОО “Молодь за Литвина” Іванна Бараник, голова ВОО ХДС Ігор Королюк, голова Волинської обласної молодіжної організації ХДС Андрій Когут та голова Волинської організації Союз молоді Регіонів Андрій Мельник.
Громадська ініціатива передбачає звернення до всіх політичних в Україні з пропозицією включити до передвиборчих програм на виборах 2006-ого року блок з молодіжної політики, запропонувати бачення партії щодо проблем, які хвилює молодь та включити до списків партій представників активного молодіжного середовища.
На думку голови ВО “Національний Альянс” Ігоря Гузя, рівень можливості молоді ставати депутатами на місцях набагато нижчий у порівняні з 2002 р. “Відсоток молоді в радах різних рівнів буде надзвичайно низький”, – спрогнозував останній. Реальний стан речей спробувала прокоментувати заступник голови ВО “Національний Альянс” Аліна Шпак, за словами якої “партії в основному є замкнутим середовищем”, а “молодь, об’єктивно, виключена з процесу партбудівництва”. Участь останньої переважно зводиться до роботи в агітаційних кампаніях, що пояснюється крізь призму фінансової мотивації.
В рамках вищезгаданої громадської ініціативи пропонується здійснити низку відкритих незалежних заходів направлених на всі політичні партії, з метою якісного представлення інтересів молоді на виборах 2006 року. Серед них особливої уваги заслуговують пропозиції: зібрати і систематизувати інформацію про передвиборчі програми партій на предмет включення молодіжного блоку; направити прохання всім зареєстрованим учасникам виборчого процесу включити до списків кандидатів молодих лідерів, представників громадських організацій; провести дослідження на предмет включення молоді до списків політичних партій та блоків на виборах 2006 року; здійснити інші заходу направлені на підвищення участі молоді у суспільних процесах держави, шляхом участі у виборах.

Назар Вальчук, "Політична Україна", Волинська обл.Bookmark and Share