Студентам – окремий закон !


Нагадаємо, що законопроект був зареєстрований народними депутатами О. Петровим, К. Самойлик і С. Татасюком 17 листопада 2005 року. Протягом місяця обговорення документу відбулося майже в усіх регіонах України.
У Миколаєві надав пояснення основним положенням законопроекту, а також відповів на запитання Павло Вікнянський - заступник голови всеукраїнської та голова Миколаївської НДЛМ, голова робочої групи з розвитку студентського самоврядування в Україні.
Павло розповів, що усвідомивши необхідність розробки окремого закону, що буде регулювати діяльність органів студентського самоврядування, робоча група (до якої увійшли фахівці з юридичних питань, переможці та учасники Студентської республіки, студентські лідери, народні депутати) проаналізувала стан нормативно-правових актів щодо роботи зі студентами. Це, перш за все, нині діючий Закон України „Про вищу освіту”, де є кілька пунктів, що стосуються студентського самоврядування, затверджені вузівські положення про органи студентського самоврядування (ОСС). Цими документами нормативна база щодо студентів вичерпується.

На день студентів влада зробила своєрідний подарунок студентам – зареєструвала законопроект, але про його прийняття, поки що, мова не йде. Зараз здійснюється робота по його удосканаленню, у кожному регіоні реєструється протокол, де фіксуються усі пропозиції, які у подальшому буде обробляти робоча група.
Прообраз законопроекту – європейські нормативні акти, польський доробок, а також норми українського закону про місцеве самоврядування.
Павло Вікнянський: „Ми принципово вважаємо, що не треба вносити змін до Закону України „Про вищу освіту”, він і так переобтяженний. Студентам необхідний окремий закон”.

Щодо самого законопроекту. Ознайомитися з ним можуть усі бажаючі, завдяки молодіжним інтернет-порталам. Проте вважаємо за необхідне ще раз зазначити деякі принципові позиції, які є дискусійними.
Найголовніше це фінансова складова. У посянювальній до закону записці зазначається, що „введення в дію зазначеного Закону не потребуватиме додаткових коштів із Державного бюджету”. Кошти на органи студентського самоврядування має надавати вуз (незалежно від того державний він чи комерційний): „Фінансовою основою студентського самоврядування являються кошти перераховані керівником вищого навчального закладу на рахунок студентської ради у вигляді щорічних внесків, що дорівнюють сумі в розмірі 1% від бюджету вищого навчального закладу.”
По-друге, органи студентського самоврядування відтепер будуть юридичними особами, що мають печатку із власним найменуванням, бухгалтерський баланс, штатний розпис, рахунки у банківських установах. Одразу виникає пересторога, що ОСС стане бюрократичним органом, члени якого керуються виключно меркантильними інтересами, хоча в законопроекті зазначається, що „Голова студентської ради виконує свої повноваження на громадських засадах” (а як щодо інших?) і до того ж, завадити цьому має такий орган як Контрольно-ревізійна комісія.

На Молодіжному прес-клубі були присутні представники ОСС майже всіх вузів міста. Запитання торкалися становища нинішніх складів ОСС, чи залишаться вони на посаді, чи із введенням закону у дію, їх розпустять, уніфікації назви ОСС, а також шансів на те, що законопроект буде прийнятий. На що Павло Вікнянський відповів: „Враховуючи політичну ситуацію в країні і те, що у березні 2006 року відбудуться вибори, конфліктувати зі студентами навряд хто забажає. Тому саме у цей період (до виборів) можливе його прийняття, після – процес ускладниться”.


По закінченню прес-клубу було вирішено, що протягом тижня (до Нового року) студенти будуть надсилати свої пропозиції по удосконаленню законопроекту на електронну адресу Олексія Голубовича.

У виступі Павло наголосив, що молодь у виборах буде об'єктом спекуляції усіх політичних сил, тому порада студентству (від автора статті) зосередитися на обговренні не авторів документу, а його тексту.
Bookmark and Share