На Сумщині дбають про майбутнє нації


У рамках реалізації програми розроблятимуться нові напрями роботи з майбутньою інтелектуальною елітою України, створюватиметься науково-методологічне підґрунтя для розвитку ефективних систем навчання і професійної орієнтації здібних підлітків. Аби максимально задовольнити потребу талановитого юнацтва у професійному самовизначенні та творчій самореалізації, у програму закладено заходи, які сприятимуть здобуттю такими дітьми позашкільної освіти.

Відповідно до концепції у ході реалізації Державної програми роботи з обдарованою молоддю на 2006-2010 роки вдосконалюватиметься нормативна правова база, яка регулює цю роботу. На державному рівні буде зроблено кроки щодо піднесення статусу обдарованої молоді та її наставників, а також передбачається розширити міжнародне співробітництво у галузі нових педагогічних технологій навчання.

У програмі передбачено розширення мережі навчальних закладів для апробації та запровадження сучасних методик навчання обдарованої молоді, залучення талановитих підлітків до науково-дослідницької роботи, зокрема у філіалах Малої академії наук, проведення всеукраїнських олімпіад, конкурсів і забезпечення на державному рівні участі української молодої інтелектуальної еліти у міжнародних інтелектуальних змаганнях тощо.

Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності в області з 14 січня по 27 лютого 2006 року проведений ІІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з математики, фізики, історії, біології, хімії, іноземних мов, української мови та літератури, основ економіки, географії, трудового навчання, зарубіжної літератури, інформатики та обчислювальної техніки, правознавства.

ІІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін відбувся на базі Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, загальноосвітніх навчальних закладів м.Суми, Сумського державного університету, Сумського державного педагогічного університету. Завдання, критерії оцінки з предметів розроблені методистами обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за сприянням голів журі з урахуванням рекомендацій Міністерства освіти і науки України.

У ІІІ етапі олімпіад взяли участь учні 7-11 класів шкіл, шкіл-інтернатів, професійно-технічних навчальних закладів із усіх міст і районів області в загальній кількості 1219 чоловік. Зокрема, у І етапі олімпіад взяли участь понад 111тис. учнів області, у ІІ етапі – понад 16 тис. учнів. Серед переможців ІІІ етапу є представники усіх міст і районів області.

Відповідно до Умов проведення ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад визначено 369 переможців з базових дисциплін. Із них 56 учнів посіли перше місце, 116 - друге, 198 - третє місця.

Кращих результатів досягли учні спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв. Із 521 учасника цих закладів стали переможцями 242 учня. Більшу кількість переможців підготували Конотопська гімназія – 36 чол., Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів “Ліцей” – 36 чол., Сумська класична гімназія – 27 чол.

Серед учнів сільських шкіл (351 учасник і 51 переможець ІІІ етапу) значну активність і результативність виявили представники Кролевецького (18 переможців), Тростянецького (11 переможців), Сумського (10 переможців) районів.

За результатами ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін 39 учнів вибороли по 2 - 3 призових місця ( Фірстенко Олександр, учень 10 класу Сумської класичної гімназії посів 7 призових місць). Завдання ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін мали високий науково-теоретичний рівень, вимагали нестандартного підходу до їх розв’язування, але не виходили за межі програми кожної базової дисципліни відповідного класу.

Збільшується вплив введеного профільного навчання та індивідуальної роботи з учнями за рахунок варіативної складової навчального плану на результативність виступу учасників команд за різними предметами.

Аналіз виконання завдань свідчить про те, що вчителі приділяють увагу розвитку логічного мислення учнів, висвітленню та обґрунтовуванню своєї думки.

У системі позашкільної освіти області більше 10 років діє Сумське територіальне відділення Малої академії наук України. За цей період понад 5 тис. старшокласників області отримали додаткову освіту в сфері вільного часу. У 2005-2006 навчальному році 126 старшокласників області взяли участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт, 54 з них стали переможцями та призерами.

Переможці та призери нагороджені дипломами та цінними подарунками управління освіти і науки облдержадміністрації.

Керівники облдержадміністрації, міст і районів, меценати сприяють розвитку і підтримці талановитої молоді (Сумське відділення Національного банку України, Сумська філія “Приватбанку” та ін.).

До Сумської облдержадміністрації протягом першого кварталу 2006 року від мешканців області надійшло 1189 звернень, що на 46,6 відсотка менше, ніж за відповідний період 2005 року. Із них 1015 – письмових, 174 – на особистому прийомі. У зверненнях порушено 1494 питання. Найбільша їх кількість стосувалася соціального захисту населення – 17,2%. Найчастіше зверталися мешканці Сумського, Буринського, Білопільського районів, міст Суми, Конотоп, Глухів.

Bookmark and Share