Закарпаття: "Це була найчесніша вступна кампанія за всі 60 років", — вважає ректор УжНУ Микола Вегеш


Вступна кампанія фінішувала. Про її попередні підсумки говорилося на прес-конференції, яку днями провело керівництво вузу. Ректор УжНУ Микола Вегеш відповів на запитання, які наразі цікавлять усіх причетних до вступних іспитів.
— Тепер вже чітко можна визначити, чим відрізнялася цьогорічна вступна кампанія від минулих...

— Ще на початку вступної кампанії ми стикнулися з купою проблем, бо новий склад команди університету працює менше шести місяців, і докорінно все поламати було просто неможливо, кардинально змінити систему вступу було нереально. За основу ми взяли ту систему, що існувала, але дещо її змінили. У чому суттєві відмінності? По-перше, ми опублікували у повному обсязі всі тести. Зараз можемо сказати, що це відіграло свою позитивну роль. Немає жодного факультету, на якому з’явилися б зовсім інші тести.

До того ж у минулі роки публікувалося максимум 30 відсотків тестових запитань. Це, очевидно, робилося просто для окозамилювання. По-друге, ми вперше допустили журналістів у наші аудиторії, де проводилися вступні іспити, мало того, ми дозволили їм брати участь у всіх етапах вступного іспиту. По-третє, ми ввели паралельний комп’ютерний огляд робіт, чого раніше також не робилося. Всі ці моменти свою роль відіграли. Крім того, жоден екзаменатор, жоден декан практично ні разу не втрутилися в роботу під час іспиту: не допомагали абітурієнтам, не підказували, вже не кажу про те, що не заносили правильні відповіді. Відключити аудиторію від зовнішнього впливу було дуже важливо. Якщо взяти всі етапи вступної кампанії, то я задоволений всіма членами приймальної комісії. Вони себе повели надзвичайно принципово, чесно і справедливо.

Ця вступна кампанія була дуже важливою для нас саме після помаранчевої революції, коли люди сподіваються на чесність, справедливість і добро.

І хочу сказати, що, на мою думку, вона була найчеснішою і найпрозорішою не те що за останні, а, мабуть, за всі 60 років існування вузу.

— Яким був цьогорічний конкурс порівняно, приміром, до минулорічного?

— Усього під час вступної кампанії надійшло 4736 заяв, що на тисячу більше, ніж минулого року. Загалом, якщо брати останнє десятиріччя, у нас такий великий конкурс вперше. На денну форму — 3940 заяв, на заочну 793. Держбюджетних місць маємо 1181, на контрактній основі можемо прийняти 3380 (але заяв є більше, то можливо, кількість платників будемо збільшувати).

Щодо оцінок. Чесність і прозорість вимірюється не 60-ми балами (максимальною кількістю балів), а вимірюється прохідними балами на кожен факультет. Навряд чи наші діти стали набагато слабшими за один рік, і це має дуже суттєве значення.

Зафіксовано дві роботи, які набрали найбільшу кількість балів, тобто 60: одна на медичному факультеті, й одна на німецькій філології. Є досить багато дітей, які набрали від 50 до 59 балів — 120 чоловік. Цікава інша статистика — від 0 до 9 балів включно набрали 819 абітурієнтів. Багато з них сиділи до останньої хвилини, сподіваючись, мабуть, що їм занесуть правильну відповідь.

— Якими були прохідні бали на спеціальності й які зі спеціальностей виявилися цього року найпрестижнішими?

— Загалом у нашому вузі є 41 спеціальність. Найвищі прохідні бали були на німецьку мову і літературу — 55 бали, туризм —51 бал, третє місце поділили три спеціальності: міжнародні економічні відносини, правознавство і англійська мова і література — по 45 балів. Найнижчий прохідний бал був на плодоовочівництво і виноградарство — 7 балів.

На деякі спеціальності прохідні бали значно відрізняються від минулорічних і це ще раз свідчить про прозорість і відкритість вступної кампанії. На румунську мову і літературу та сестринську справу конкурсу не було, тому там були зараховані всі, хто подав заяву. По всіх інших спеціальностях картина така: (для порівняння у дужках вказано минулорічний прохідний бал на вказану спеціальність): прикладна математика — 43 (37), угорська мова і література — 42 (42), фармація — 42 (48), французька мова і література — 41 (41), лікувальна справа — 40 (56), економіка підприємництва — 40 (50), хімія —40 (42), облік і аудит — 38 (43), українська мова і література — 36 (40), фінанси — 36 (46), російська мова і література — 34 (36), словацька мова і література — 34 (36), статистика — 34 (37), екологія — 34 (44), землевпорядкування і кадастр — 34, міське будівництво — 33 (43), журналістика —32 (46), банківська справа — 32 (45), математика — 32 (30), комп’ютерні системи і мережі —31(39), прикладна фізика — 31 (16), соціальна робота — 28 (23), політологія — 28 (43), фізична і біохімічна електроніка — 26 (17), фізика — 25 (23), географія —24, історія — 22 (28), електронні системи — 21 (34), фізична реабілітація — 21 (24), навколоаналітичні електронні прилади — 21 (27), біологія —20 (34), фізика ядра —18, технологія машинобудування — 17 (24).

Гадаю, не треба бути великим спеціалістом, щоб побачити, що на найпрестижніші спеціальності прохідний бал впав від 8 до 12 позицій.

— Які порушення були зафіксовані під час вступної кампанії? Чи не подавали наші абітурієнти фальшиві довідки про склад сім’ї тощо, як це спостерігалося в деяких інших вузах України?

— Значних порушень ні з боку абітурієнтів, ні з боку викладачів, присутніх на іспитах, зафіксовано не було. Загалом вилучень було 6: коли користувалися мобільним зв’язком, шпаргалками, один був вилучений за те, що писав роботу за іншого. Серед вступників поширена практика так званого "паровозу" — це коли вони домовляються між собою, хто що буде писати і потім один одному пишуть. Таких ми відслідковували і розсаджували в різні місця.

А щодо фальшивих довідок, то я дав наказ ще раз переглянути особові справи абітурієнтів, але нам це важко виявити. Вважаю, цим мали б займатися правоохоронні органи.

— Є, що абітурієнт вступив одразу на кілька спеціальностей, вибирає одну, з інших же забирає заяву. Цим самим звільняються місця чи на безплатному, чи на платному відділеннях. Як визначається претендент замість вибулого?

— Це йде за рейтингом. Декан і секретар приймальної комісії мають список усіх, хто вступав, і їхні бали. Якщо, наприклад, на безплатне відділення було 15 місць, одне з них звільняється, то його займає людина, яка була 16-ою за списком. Це відлагоджена система, ніяких маніпуляцій тут бути не може.

— Чи багато робіт було подано на апеляцію?

— На апеляцію ми мали близько 20 робіт, половину з яких ми задовольнили. Багато з них нічого не вирішували, але якщо ми бачили, що була якась нестиковка у тесті, то йшли назустріч абітурієнтові.

— Чи залишиться чинна вступна система на наступний рік, чи плануються деякі зміни?

— Все що було позитивне, ми залишимо, але зміни на наступний рік будуть радикальні.

З вересня —жовтня буде оголошено конкурс на кращі тести для абітурієнтів, і вони будуть опубліковані не за місяць до початку вступної кампанії, а значно раніше. Кращі — не значить складніші. Наприклад, у цьогорічних тестах з історії та правознавства були запитання не зі шкільних підручників, а монографічні. Це не дозволяється. Тому з 9 апеляцій по праву 7 було задоволено. Складається враження, що це були тести на засипку.

Далі. Досі абітурієнт подавав заяви на кілька факультетів, відтак складав один і той же іспит по чотири-п’ять разів. Ми хочемо створити іншу систему. Абітурієнт подаватиме заяви не на факультети, куди він хоче вступати, а на те, які іспити хоче складати. Ці іспити він складає один раз, а потім визначає, на яку спеціальність з набраними балами може пройти. Тобто, наприклад, дитина набрала 45 балів і дивиться, куди вона може з ними пройти. Не тягне на економічний, дає заяву на математичний. Це значно полегшить роботу і абітурієнту, і приймальній комісії.

— Дехто стверджує, що тестова система при вступних іспитах повністю виключає можливість хабарництва і корупції. Чи дійсно воно так?

— Комп’ютерно-тестова система зовсім не вирішує проблеми боротьби з корупцією. Можна знайти 30 — 40 таких ущелин, де можна займатися маніпуляціями. Ніколи не вірте, коли все списують на тести. Ця система лише тоді може принести результат, коли є підібрана команда чесних людей. Наступного року, приміром, у одному залі будуть проводитися іспити, в іншому одразу будуть обчислюватися результати на комп’ютерах, і абітурієнт буде виходити з іспиту, вже знаючи кількість набраних ним балів. Це ще один спосіб унеможливлення корупції.

Корупція існує ще й тому, що є близько 30 % дітей, які без хабара скласти іспити не можуть.

Єва Деметер
www.uzhgorod.net.ua

Bookmark and Share