Прем'єра документального фільму в Ужгороді


31 травня за підтримки Ужгородської міської громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» та Клубу креативної молоді в студентському комплексі «Ювентус» відбулася презентація фільму «Робить скрута винахідливішим, а розкіш лінивішим?». Над його створенням працювало троє студентів факультету романо-германської філології УжНУ — Діма Хатько, Леся Кордонець і Рома Блецкан, голос якого звучав за кадром, — та поляк Мартін Черкавський, котрий відзняв дрезденську частину фільму. Сюжет стрічки побудований на порівнянні ужгородського гуртожитку №4 та одного із гуртожитків міста Дрезден.
Фільм створювався протягом року в рамках програми Теодора Гойса Колегіуму при фонді ім. Роберта Боша. Програма передбачала набуття молодими людьми нових навичок, тому над реалізацією стрічки працювали особи, котрі раніше взагалі не мали досвіду в кінематографі. «Упродовж роботи над фільмом нам доводилося постійно долати якісь труднощі, оскільки жоден із нас не був фахівцем. До того ж, у нас не було професійного обладнання для монтажу. Щоб довести фільм до ладу, ми провели близько восьми діб в імпровізованій монтажній студії, що знаходилася в 224-му блоці гуртожитку №4»,— із посмішкою пригадує Діма Хатько. Ідея фільму виникла в Москві під час літнього молодіжного семінару. Автори стрічки мали на меті, по-перше, розвіяти стереотипи західних європейців щодо Східної Європи, показавши креативність ужгородських студентів та їх уміння виходити з будь-яких складних життєвих ситуцій. По-друге, спонукати ужгородських студентів замислитись над удосконаленням свого житла, можливо, навіть перейняти дещо в закордонних друзів. Крім того, вони прагнули привернути увагу громадськості до проблем молоді, котра живе в гуртожитках. Автори фільму мають намір надіслати його директору студмістечка та ректору УжНУ разом із листом, в якому зазначать шляхи покращення умов проживання.
На перегляд фільму прийшли студенти Закарпатсько державного та Ужгородського національного університетів і просто шанувальники аматорського кіно. Автори стрічки зауважили, що це не кінокомедія, утім реакція глядачів ще раз довела, що українці вміють сміятися над власними буденними проблемами. Глядачі були просто в захваті від винахідливості українських студентів, зокрема від власноруч зроблених двоповерхових ліжок, ручок на шафах, холодильників на підвіконниках, «кондиціонерів» із фольги... Та ще більше їх здивували просторі кімнати дрезденського гуртожитку з доступом до Інтернету, пральні машинки, мікрохвильові печі та комфортабельні меблі й ... тиша. Її в ужгородському гуртожитку не може забезпечити ні «фейс-контроль» у холі, ні сурові охоронці, адже українці дуже полюбляють «вечорниці» на коридорах. Глядачі мали можливість висловити своє враження від фільму в анкетах, запропонованих організаторами, та під час обговорення стрічки, а ті, хто був уважним - отримали подарункові диски з фільмом.Влітку відбудеться презентація фільму в Дрездені.
Автори стрічки бажають оптимізму нашим студентам та якомога більше ініціативності, оскільки, на їх думку, це важливіше, ніж кошти.


Bookmark and Share