Піонер, скаут, пластун…


Початок літніх канікул – традиційний сезон, коли юнаки та юнки їдуть до літніх таборів. Колись вони були піонерськими: із лінійками, співом ленінських пісень та рівнянням на прапор.
Тепер в Україні діють організації – носії нового укладу.

Про те, які ж молодіжні об’єднання зареєстровані в Україні та їхню репутацію “Експресу” розповідає голова Фундації регіональних ініціатив Олександр Солонтай.

– Олександре, чому більшість молодіжних організацій називають себе “скаутськими”?

– Скаутинг – це система виховання молоді на лоні природи, вперше застосована британцем Робертом Бейденом-Пауелом. Тож більшість організацій використовують саме методики, вперше апробовані скаутами. Радянську піонерію можна було би теж назвати скаутським рухом, але вона мала дуже жорстке ідеологічне підгрунтя. Тому з розпадом Союзу зникла й піонерія. Але вакуум у вихованні молоді не утворився. На заміну піонерам прийшли національні організації.

– Які молодіжні організації з існуючих в Україні зарекомендували себе позитивно?

– Організації, які реально діють, можна розділити на дві категорії: припартійні молодіжні організації та ті, які не мають договорів із політичними партіями. Серед останніх найбільш активні й відомі Пласт, Скаути України, дитячо-юнацьке товариство “Січ”, асоціація гайдів України та колишня Спілка піонерських організацій СПОК, яка тепер набула рис скаутського руху.

– Тобто, до таборів цих рухів можна віддати дитину і не переживати, що з нею буде щось не так?

– Справді, переважно в заходах, організованих цими молодіжними об’єднаннями, дитиною опікуються не тимчасові вожаті, як це було колись, а люди з певним методично-виховним досвідом. Але зауважу, що такі організації як Молодіжний націоналістичний конгрес, Національний альянс, Молодь Христові не є скаутськими. Хоча вони теж застосовують у своїй роботі вишкільні таборові методики.

– Скільки молоді тепер залучено до скаутського руху?

– Взагалі, кількість постійних членів молодіжних організацій в Україні невелика. Якщо взяти всі без винятку молодіжні структури – як партійні, так і непартійні – то виходить, що вони об’єднують і залучають до своїх заходів не більше трох відсотків української молоді! Це дуже невеликий показник. Фактично, понад 95 процентів молоді в нас не охоплено ніякою позашкільною роботою. А даремно, адже влітку в молодіжних таборах дуже цікаво! Можна набути нові навички, друзів, корисний досвід, впевненість у своїх силах та, звичайно, оздоровитися. Молодіжні організації виховують лідерські здібності, які потім придадуться в науці, культурі, політиці чи бізнесі.

– Розкажи докладно про кожну організацію. Які в них відмінності?

– Найбільшу кількість членів та авторитет в Україні має національна скаутська організація “Пласт”. Тут у першу чергу приділяють увагу виходванню молодої людини в дусі патріотизму, любові до країни та природи. Заслуговує на увагу також СПОК, в якого є низка традиційних літніх заходів, таких як табір-похід “Козацькими шляхами”, фестивалі “Юнь Києва запрошує”, “Повір у себе” та “Зірки твої, СПОК”. На цих заходах багато дітей з усієї України, найменше ідеології та найбільше відпочинку на природі та чистому повітрі. Цікавою організацією є Асоціація гайдів: тут виховна програма розрахована на дівчат-підлітків. Дитячо-юнацьке товариство “Січ” продовжує козацькі традиції, основною виховною програмою є комплекс “Лицарське виховання”, що проводиться за сприяння Міністерства у справах сім’ї, дітей та молоді. Як правило, перебування дитини в таборі коштує навіть дешевше, ніж удома. Та й на підлітка 14-15 років таборовий вишкіл справляє дуже позитивний вплив.

– Як батьки можуть перевірити, чи цей молодіжний табір або організація заслуговують на довіру?

– У всіх організаціях є виховники, тож про всі подробиці можна вивідати в них. Крім того, пам’ятайте, що діяльність об’єднань, не зареєстрованих у Мінюсті, заборонена. У документах молодіжної організації повинна бути юридична адреса, список засновників, статут, контактна особа. Якщо програми цієї організації здійснюються за рахунок державних коштів, то це додатково свідчить про державний контроль. Якщо є спонсори, то дізнайтеся, хто вонио, аби знати, хто фінансує діяльність цієї молодіжної структури. Це допоможе впевнитися у тому, що ваша дитина не потрапить під негативний вплив, а набуде багатьох навичок та оздоровиться.


Bookmark and Share