«Алло! Це міністерство молоді?»… Як молоді Сербії захищає свої права.


Вдячність молодим
Демократична революція в Сербії в 2000 році (як і події 2004 року в Україні) була неможлива без активної участі молоді. Мабуть всесвітньо відомою стала молодіжна ініціатива «Отпор!». Революція перемогла, нові демократичні лідери сформували нову владу, в новому вільному середовищі активно почали розвиватися різноманітні молодіжні організації та ініціативи. Молодь справедливо чекала на відповідне ставлення від нової влади і активного розвитку державної молодіжної політики, підтримки молодіжних заходів і починань. Відповідь нового режиму була неочікуваною – з метою скорочення бюджетних витрат на утримання бюрократичного апарату було розформовано Міністерство з питань молоді – ось така своєрідна вдячність за активну участь у демократичних перетвореннях в державі ...
Боротьба триває – Коаліція молоді Сербії
Як не дивно, але така ситуація позитивно вплинула на розвиток молодіжного руху Сербії. Ідея створення спеціальної державної установи для молоді об’єднала провідні молодіжні організації і неформальні молодіжні ініціативи Сербії. В 2004 році 7 громадських організації виступили ініціаторами створення Коаліції молоді Сербії (КМС), основна мета якої – пригорнути увагу суспільства до проблем молоді, лобіювати створення державного органу з проблем молоді та реалізація комплексної державної молодіжної політики. На разі, в КМС входять 13 місцевих молодіжних коаліцій (див. www.kms.org.yu). Щоб уникнути політичних та «амбіційних» проблем, систему керування коаліції вирішили побудувати так: офіційний представник – речник Коаліції є Президент, який зміняється кожні 3 місяці з представників організацій-засновників.

В грудні 2005 року відбулась національна молодіжна конференція, на якій 150 представників молодіжних НДО та груп прийняли спільні вимоги до уряду і започаткували інформаційно-лобістську кампанію по створенню Міністерства молоді. Через те, що на конференцію не з’явились запрошені представники уряду, молодіжні активісти запропонували адекватний жест – акція «Uzmimo im jedan dan oni su nama mladost» («Заберемо у них один день, бо вони забрали у нас молодість!»). У визначений день молоді люди телефонували до президента, уряду, всіх міністерств, секретаріатів, парламенту з простим питанням: «Ало! Це міністерство молоді?», теж саме відбувалось із електронною і звичайною поштою, факсом. Таких дзвінків з різних частин Сербії (з 41 міст) було більше 16 000, а факсів - 4 000. В акції були задіяні 171 НДО, біля 1240 активістів. Тобто роботу уряду було повністю заблоковано протягом одного дня.

«Подібні акції допомагають нам в спілкуванні з урядовцями. Наступного дня після акції з нами терміново зустрівся Міністр освіти та спорту Слободан Вуксановіч, який до того проігнорував нашу конференцію. І хоча питання створення окремої державної інституції ще остаточно не вирішено, спілкуються з нами вже зовсім по-іншому. І ми значно просунулись до нашої спільної мети», - так оцінила результати акції Таня Азаніч, Президент КМС, керівник молодіжних програм НДО «Громадські ініціативи».

Найближчим часом, якщо не буде значних змін в переговорах з урядом, КМС проведе ще одну акцію. В день Z, велика група молодих людей збереться біля будівлі Кабміну, кожний учасник в руках буде нести велику валізу, в умовний час вся молодь зі словами «Якщо молодь не потрібна цій державі, ми звідси їдемо!» вирушає від уряду і проходиться по центральним вулицям Белграду.
Подібні креатині акції протесту з різними вимогами проводять і місцеві молодіжні коаліції.

Історія успіху – молодіжна політика Воєводіни
Єдиним офіційним державним органом, який займається проблемами молоді в Сербії, досі залишається Секретаріат з молоді та спорту Автономної провінції Воєводіни. Володимир Козбашич в 2002 році став першим асистентом Секретаріату з питань молоді, з цього моменту почався складний процес формування молодіжної політики автономії. Секретаріат разом з 80 молодіжними громадськими організацій протягом року працювали над «Молодіжним планом дій» (Youth Action Plan) – численні засідання робочих груп, публічні обговорення в 30 муніципалітетах, складна процедура узгодження в уряді автономії, і нарешті документ приймається Парламентом Воєводіни. Зараз іде активна робота над промоцією і реалізацією Плану дій. Цей документ дозволяє реалізовувати комплексну, узгоджену молодіжну політику в провінції. При чому Секретаріат не монополізує ні реалізацію Плану, ані державні кошти на молодіжну політику. Фактично Секретаріат діє як сучасна агенція, яка на конкурсній основі роздає кошти на реалізацією Плану дій зацікавленим НДО, ЗМІ, прибутковим організаціям. Процедура при цьому дуже «транспарентна» - в Конкурсну комісію входять представники молодіжних НДО, а на сайті Секретаріату можна ознайомитись зі фінансовими звітами по реалізації Плану дій (див.www.sio.vojvodina.sr.gov.yu та www.omldina.info )

Про рівень відкритості Секретаріату також свідчить той факт, що ніхто основного «молодіжного бюрократа» Володимир Козбашича ніколи офіційно, за ім’ям та прізвищем, не називає, всі звикли до його рокерського прізвиська «Печінко» («печерна людина»). Словом, активіст, який вийшов з середовища молодіжних організацій, був відомим рок-музикантом і керував молодіжним арт-центром, виявився дуже ефективним державним службовцем, який не забув про своє призначення і свої коріння (пробачте за пафос, але це правда).
Особисто для себе я зробив такий висновок: зміни в державі, в місті чи в конкретній галузі залежать в першу чергу від конкретних, яскравих особистостей, а зовсім не від інституцій чи законів. Досвід розвитку молодіжної політики у Воєводіни зайвий раз це доводить. Одна небайдужа людина при владі, яка справді переймається проблемами молоді, може зробити в сто разів більше ніж численні громадські об’єднання і активісти, які просять, контролюють, допомагають чи вимагають у байдужих та ледачих посадовців якихось змін! І це, мабуть, стосується не лише молодіжної політики, і не лише Сербії…

Молодь занепокоєна…
Не зважаючи на певні успіхи Сербії, останнім часом настрої в суспільстві не дуже оптимістичні. Дійсно після вбивства прем’єра-реформатора Зорана Джинжича, приводів для оптимізму залишається все менше. Джинжич своєю смертю довів серйозність своєї політики за демократичні перетворення та боротьбу з мафією. Новий уряд очолив політичний опонент Джинжича – Куштуніца, який одразу забув про всі починання попередника. «Куштуніца – це новий Мілошевіч!» - можна прочитати на агітках Ліберально-демократичної партії Сербії. Схоже, таку думку підтримують більшість молодих громадян. До того ж, на фоні невдач демократів, все більше привабливими для сербів стають популістські заклики радикалів…

Все це дійсно непокоїть молодих людей. У них виникає логічне питання: «За що стояли в 2000?!». Мабуть, за останній рік багато представників української молоді задавали подібне питання: «За що стояли на Майдані?!»….
Але, якщо молодь щось непокоїть – вона про це голосне скаже. Сербська молодь, як Ви вже зрозуміли, часто обирає нестандартні форми висловлення протесту. «А чому б про це на проспівати? Може пісню почують скоріше?». Так народилась ідея акції «Назад!», яку провів на початку червня альтернативній молодіжний хор «ШКАРТ» (див. www.horkeskart.org.yu). Послухати новий «соціальний хіт» «Назад!» зібралися чимало молоді Белграду, а сама акція широко висвітлювалась в національних ЗМІ. «Місця для проведення акції були вибрані невипадково – це символи консервативної Сербії, основні ініціатори згортання реформ, повернення до старого життя – Ректорат Національного університету, Академія наук і мистецтва, Патріархія православної церкви, Верховний Суд, Кабінет міністрів», - прокоментував учасник акції, активіст молодіжного руху Гордав Велев.
«Ці акції, - за словами одного з учасників, - не можуть вирішити проблемі, які існують в суспільстві, проте молодь мовчати не збирається… І процес захисту наших прав і представлення наших інтересів зупинити вже неможливо!»

###
Ознайомлення з діяльністю громадських організацій Сербії стало можливо завдяки Програмі розвитку моніторингових груп (Watchdog NGOs) в України, Freedom House (Україна).
###


Bookmark and Share