Як не прикро констатувати, але вже зараз середній вік наркомана - початківця становить 12 років


Протидія наркобізнесу і наркоманії в державі, недопущення розвитку їх антисоціальних тенденцій, а також державна політика в цій сфері на сучасному етапі є необхідною умовою розвиненого суспільства, важливим фактором його економічного, культурного та правового рівня.

Упродовж 2005-2006 років зафіксовано понад 1,7 тис. фактів обігу на території України “важких” наркозасобів і психотропів, з нелегальної торгівлі вилучено понад 150 тис. доз зазначених наркотичних засобів та психотропних речовин, у т.ч. 30 тис. доз героїну і кокаїну, 120 тис. доз амфетамінів та “екстазі”, що за цінами “чорного“ ринку складає понад 5 млн. грн. Працівниками органів внутрішніх справ ліквідовано 397 міжнародних каналів переміщення наркозасобів.

Службою безпеки України, зокрема, запроваджено комплекс скоординованих заходів щодо перекриття контрабандних каналів та знешкодження мереж розповсюдження наркотичних засобів, виявлення осіб, причетних до наркобізнесу.

Підвищення рівня взаємодії з іншими правоохоронними органами, зокрема МВС України, яке відбувається останнім часом, дає реальні результати. Лише цього року підрозділами СБ України у взаємодії з МВС викрито 556 злочинів у сфері наркобізнесу. Вилучено майже 600 кг наркотичних засобів (половина з них – особливо небезпечних) та 10 кг психотропних речовин, знешкоджено три нарколабораторії.

При цьому співпраця здійснюється як при реалізації окремих конкретних справ, так і в межах загальнодержавних операцій з протидії незаконному обігу наркотиків, таких як «Стримування-2006» та «Гармонія-2006». Це і нова спільна широкомасштабна акція «За життя без наркотиків», мета якої - привернення уваги суспільства до проблем наркоманії та пропаганда здорового способу життя серед молодого покоління.

МВС України у взаємодії із СБУ визначені регіони, через які проходять канали надходження наркотиків із-за кордону – це морські порти Євпаторія, Одеса, Скадовськ та інші, пропускні пункти на західному кордоні України - Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська області, та сході Україні - Сумська, Харківська, Луганська, Донецька області. Лише через Євпаторію щоденно перетинають кордон понад 40 вантажівок, які прямують з так званих країн ризику - основних виробників “важких” наркотиків, переважно країн Центральної та Середньої Азії.

На виконання Указу Президента України від 31 січня 2006 року № 80 в МВС створюється база даних “Наркобізнес”. Також здійснюються заходи з удосконалення законодавства та приведення його до світових стандартів. МВС України підготовлено пропозиції щодо внесення змін до Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів”, "Про оперативно-розшукову діяльність", проекту Кримінально-процесуального кодексу України та інших. Здійснюються заходи щодо впровадження нових методів оперативно-розшукової діяльності, зокрема реверсної операції (оперативного збуту наркотиків).

На сьогодні існує і ряд проблемних питань. Ще не відповідає наркоситуації робота з виявлення каналів надходження контрабандних наркотиків. Перед усім така ситуація склалась із за відсутності спеціалізованого обладнання та невикористання новітніх технологій для виявлення наркотиків на кордонах. Адже факти виявлення транзиту наркотиків є мало не щодня, а от коли і в який спосіб вони перетнули кордон – питання. З урахуванням завдань, визначених стратегічними напрямками щодо протидії наркозлочинності, на сьогодні потрібен новий кадровий підхід до комплектування служби БНОН. Адже в третині райміськлінорганів внутрішніх справ підрозділи обмежуються одним працівником, а в 20 відсотках взагалі не забезпечено штатними посадами.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності органів внутрішніх справ є співпраця з місцевими органами самоврядування із залученням громадських організацій. На виконання доручення Кабінету Міністрів України, в МВС 28 квітня 2006 року відбулося чергове засідання Національної координаційної ради боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України (далі – НКР). На засіданні НКР, членами якої є представники центральних органів виконавчої влади, громадських та міжнародних організацій, науковці, обговорювались питання виконання Програми реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003-2010 роки, нормотворча діяльність, подальші плани роботи.

На міжнародному рівні вперше питання попередження розповсюдження наркосировини серед населення розглядалося в 1905 році на Шанхайській конференції, яка проходила за участю 15 країн світу. Сьогодні це питання набуло неабиякої гостроти. Адже з кожним роком вік наркоманів молодшає. Як не прикро констатувати, але вже зараз середній вік наркомана - початківця становить 12 років. Подолати цю проблему можна лише об’єднавши зусилля зацікавлених міністерств, відомств, громадських організацій та населення.

Усвідомлюючи що подолати наркоманію можливо тільки об’єднавши зусилля, МВС та СБУ плідно співпрацюють у питаннях виявлення та знешкодження організованих злочинних угрупувань, нелегальних лабораторій по виготовленню синтетичних наркотиків. Здійснюється й робота із удосконалення законодавчої бази у цьому напрямку та захисту об’єктів легального виготовлення наркотиків.

З метою привернення уваги громадськості до проблеми наркоманії у державі, здійсненні пропаганди здорового способу життя серед підростаючого покоління, з ініціативи МВС України спільно з СБУ розпочато широкомасштабну акцію «За життя без наркотиків». Нещодавно учні ПТУ № 12 та школи-гімназії № 86 міста Києва мали змогу взяти активну участь у конкурсах та вікторинах на протинаркоманійну тематику, ознайомитися із відповідною наглядною агітацією, вкотре переконатися у страшній силі наркотиків, отримати компетентні відповіді фахівців. Такі акції пройдуть у кожному регіоні держави.

У ході нинішньої зустрічі між міністром внутрішніх справ України Юрієм Луценком та головою Служби безпеки України Ігорем Дріжчаним було обговорено стратегічні напрямки подальшої оперативно-розшукової діяльності та проведення спільних агітаційно-масових заходів у протидії наркозлочинності.

До речі, з нагоди відзначення Всесвітнього Дня боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин Департамент боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України спільно з Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді та партнерськими організаціями 25 червня цього року у Центральному парку відпочинку (Маріїнський парк) з 11.00 до 15.00 годин організовує проведення акції під девізом «Наркоманія - не злочин, а хвороба». Учасники акції матимуть змогу ознайомитися з роботою громадських та державних організацій, які надають допомогу наркозалежним людям, а з 11.30 до 12.00 годин поставити запитання під час прес-конференції представникам громадських та державних організацій, а також отримати коментарі спеціалістів, які працюють за різними методиками надання допомоги наркозалежним та членим їх родин, поспілкуватися з пацієнтами реабілітаційних програм.

Запрошуємо всіх зацікавлених людей взяти участь в цьому заході.Bookmark and Share