Третій фестиваль української культури “Калина“ відбувся у Сербії


Організатор є Нацїональна рада української нацїональної меншини Сербїї. Підтримали фестиваль Міністерство культури Сербії, Міністерство закордонних справ України та місцеве самоврядування Сремської Митровиці.
Програма була різноманітною. Першого дня 23 червня організовано Етно й художню виставку у Музеї Срема. Виставлено художні твори авторів Віктора Зубка з Нового Саду, Соні Ардан з Нового Саду, Надії Дума та Дарка Ляховича з Сремської Митровиці, Данієла Бабича. Тут же ї твори з Дитячої художньої колонїї «Кобзар» та вироби Об`єднання старших сестер при Церкві Вознесіння Господнього у Сремській Митровиці.

На конкурсному вечорі Фестивалю у міському театрі імені Добріци Мілутиновича виступили учасники з усіх міст Сербії з більшим скупченням української громади – з Вербасу, Кули, Нового Саду, Інджії та Сремської Митровиці. Журі фестивалю оцінював виконання українських народних пїсень. Попереду заявлено 18 пісень у дитячїй та дорослих категоріях. Третє місце у конкуренцїї дітей зайняла Йовановська Соня з Кули (пісня Не сама, не сама), друге Ляхович Олександра з Сремської Митровиці (Стоїть гора високая). Голосувала ї публіка і вони найкращим виконанням вважали виступ Тетяни Ключковської та Филипа Проника (Гоп шіді ріді). Журі оцінив, що найкраще пісню виконала Станич Сандра з Сремської Митровиці (Козак од`їжджає).

У конкуренції дорослих третє місце зайняв Закамарок Петро з міста Інджія (Пісня Я сьогодні від вас від`їжджаю), друге Сегеді Янко з Вербасу ( Їхав козак за Дунай). Публіка за найкраще виконанні проголосувала виступ Ляхович Петра та Ляхович Еміла з Сремської Митровиці (Їхали козаки із Дону додому), але журі оцінив як найкращий виступ Надії Воротняк та Галини Вуячич з Кули та Вербасу (У горах синіх).

Молодші до 18 років:
..................................................................................................................................................................
№ Співає: Місто: Назва пісні:
..................................................................................................................................................................
1. Катерина Канюга Ср. Митровица „Ой, гарна я гарна”
2. Соня Йовановська Кула „Не сама, не сама”
3. Данієла. Мойсовська і Олександра Сем’янів Ср.Митровица „Ой, на горі два дубки”
4. Мирослав Солдат Кула „Розпрягайте хлопці коні”
5. Олександра Ляхович Ср. Митровица „Стоїть гора високая”
6 Єлена Тандарі Кула „Хлопці кучеряві”
7. Микола Мороз Ср. Митровица „Світе, місяць, нічку”
8. Тетяна Ключковська і Филип Проник Кула „Хоп шіді ріді”
9. Сандра Станич Ср. Митровица „Козак од’їжджає”Старші понад 18 років:
...................................................................................................................................................................
№ Співає: Місто: Назва пісні:
...................................................................................................................................................................
1. Надія Воротняк і Галина Вуячич Вербас „У горах синіх”
2. Петро Закамарок Інджія „Я сьогодні від вас від’їжджаю”
3. Надія Канюга Вербас „Червона рожа незів’яла”
4. Софія Мученська і Хелена Сабадош Вербас „Перелаз”
5. Славко Микитишин Вербас „Висить ябко, висить”
6. Маріяна Бойко Новий Сад „Горіла сосна, палала”
7. Еміл і Петро Ляховичі Ср. Митровица „Їхали козаки із Дону додому”
8. Янко Сеґеді Вербас „Їхав козак за Дунай”
9. Ярослава і Михайло Тамаш Вербас „Козаче, козаче”


На Конкурсному концерті виступили як гостї фестивалю: Вокально-інструментальний ансамбль „Зорепад” з міста Бучач (Україна), Чоловічий квартет „Бучачани” з Бучачу (Україна) та З`єднаний хор Культурно-просвітнього товариства імені Івана Франка з Вуковару та Культурно-просвітнього товариства „Україна” з Славонського Броду (Хорватія).

Другого дня 24 червня організовано Нараду на тему «Українці на просторах колишньої Югославії у XIX та XX століттях». Мета була щоб організованим чином розпочати серйозні дослідження минулого української діаспори Балканів. Дослідження соціального й культурного минулого до тепер проходило стихїйно ї несистематизовано першоджерела документи та тематики суспільного життя української громади.

Участь взяли: Ярослав Комбїль з Вербасу з темою «КПТ «Карпати» від 1990 до 2005 рр.», Іван Терлюк з Нового Саду «Історія нашої діаспори на порозі нового життя», Павло Головчук з Липовлян (Хорватія) «З нашого минулого», Славка Карпа-Паньків з Липовлян (Хорватія) «Стан ї перспектива вивчання української мови в Хорватїї», Андрїй Гевка з Любляни (Словенїя) «Життя переселенців в селі Селище у Боснії», Василь Дацишин з Кули «Інформування рідною мовою у Сербії – стан і перспективи», Борис Небесний з Нового Саду «Етно-історичний путівник через Сербію – українцї». Роботи до Наради вислали Борис Гралюк та Славко Бурда з Хорватїї, Петро Мирецький з Польщї, Олександр Чорний з Боснії та Михайло Ляхович з Канади.
На площі перед міським театром Сремської Митровиці організовано масову презентацію української кулінарії, де бажаючі мали нагоду покуштувати відомі українські пироги (вареники).
Центральною програмою є Святковий концерт. Тут же з причин несприятливої погоди виступили з найкращою програмою українськї товариства Сербїї: Культурно-просвітне товариство «Карпати» з Вербасу, Культурно-мистецьке товариство ім. Івана Сенюка з Кули, Культурно-мистецьке товариство «Калина» з Інджії, Українське культурно-мистецьке товариство «Кобзар» з Нового Саду та Товариство плекання української культури «Коломийка» з Сремської Митровиці. Однак, тут же виступили і гості: Ансамбль танцю «Юність» зі Львова (Україна), ВІА «Зорепад» та Чоловічий квартет «Бучачани» зі Бучачу (Україна) і Культурно-просвітна спілка українціво імені Тараса Шевченка з Баня Луки (Боснія і Герцеговина).
Гостями Фестивалю були Надзвичайний та Уповноважений посол України у Сербії Анатолїй Олїйник та перший секретар Юрїй Лисенко, голова Бучацької Районної ради Олег Михайлїв, голова районної ради Сремської Митровицї Зоран Міщевич та інші посадові особи місцевого самоврядування.
Bookmark and Share