Прозорість іспитів чи жнива хабарників?


Як зазначив начальник управління освіти та науки Волинської ОДА Михайло Попович, з метою недопущення зловживань викладачів під час вступу абітурієнтів до вузу в області було запроваджено кілька нововведень, а саме: 1) у члени приймальних комісій було включено представників органів влади; 2) апеляційні комісії складалися суто з учителів шкіл. Крім того, вперше було створено оперативний штаб по координації вступної кампанії, запроваджено у вузах прийоми народних депутатів, діяла пряма лінія.

За словами проректора з науково-педагогічної роботи Луцького державного технічного університету Анатолія Федосова, цього року до вузу було подано 3066 заяв, із них 1747 – на бюджетне навчання і 1319 – навчання на контрактній основі. З усіх бажаючих 109 осіб подали сертифікати з математики і 135 – з мови. Технічний університет запровадив свої нововведення: по-перше, 27 липня відбудеться співбесіда для бажаючих навчатися за заочною формою на контрактній основі; по-друге, 6 серпня відбудеться додаткова співбесіда для вступників на заочну і стаціонарну форми на платне навчання.

В системі роботи ВДУ ім. Лесі Українки теж відбулися певні зміни. Як повідомив відповідальний секретар приймальної комісії Олександр Семенов, цього року вперше запроваджено комплексні вступні випробування (вступні іспити з трьох предметів одночасно). Іноземна мова стала обов’язковим предметом для всіх спеціальностей. «Ми інтегруємося в Болонський процес, тому знання мови відіграє одну з основних ролей при підготовці кваліфікованого спеціаліста», - зазначив пан Семенов. За його словами, 5552 абітурієнта виборювали право називатися студентами, серед яких – і обдаровані школярі, переможці багатьох олімпіад. Водночас «вступна кампанія у вузі проходила абсолютно прозоро», оскільки батьки мали змогу стежити за іспитами в прямому ефірі (цей метод також було запроваджено вперше). Завдяки цьому знизилася й кількість апеляційних звернень.
Олександр Семенов стверджує, що «тема корупції у вузах підігрівається самими ЗМІ» і що насправді проблеми не існує.

«Те, що хабарі дають і беруть – в різних навчальних закладах – це факт», – заперечив йому начальник відділу державної служби по боротьбі з економічною злочинністю УМВС України у Волинській області Микола Зутько. Свідченням цього – 45 фактів хабарництва лише за половину 2006 року, 39 із яких уже скеровано до суду. На підтвердження своїх слів Микола Павлович назвав прізвища представників волинських навчальних закладів, засуджених за хабарництво: у 2003 р. – директор Уманської ЗОШ Грицай (за видачу школярам фіктивних додатків до атестатів), директор філії медичного коледжу «Монада» Мельник (хабарі за вступ на загальну суму 37 тис. грн. (такса на той час і на сьогодні – 500 у.о.); у 2004 році – викладач факультету біології ВДУ ім. Лесі Українки Бенедь, (у період перебування на посаді декана за вступ до вузу отримав хабар 2600 у.о.), доцент кафедри фізичної реабілітації Чижик, викладач кафедри політології Пенько (хабарі за складання іспитів); у 2005 році – директор ПТУ № 9 Хомик (хабар за вступ у сумі 7 тис. грн.), директор ПТУ № 2 Ханік (хабар за присвоєння вищого кваліфікаційного рівня), викладач кафедри вищої математики ЛДТУ Кислий і доцент кафедри філософії цього вузу Гітун (систематичні хабарі за складання іспитів), доцент кафедри історії України ВДУ ім. Лесі Українки Прокопчук (хабарі за іспити). У 2005 році було задокументовано і 2 факти корупції: начальник обласного управління освіти Дзямулич і його заступник Грушка впливали на прийом окремих осіб до ПТУ.
В 2006 році у двох волинських вузах задокументовано факти хабарництва їх викладачами, а також керівником одного з волинських коледжів за вступ до навчального закладу (такса – ті ж 500 у.о.). Наразі проводиться розслідування.

За словами в.о. начальника відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури у Волинській області Сергія Дунця, за фактами хабарництва в галузі освіти порушено всього 3 кримінальні справи, тоді як у минулому році на цей час їх було 18. Загалом станом на сьогодні за одержання хабара порушено 10 кримінальних справ.

Як зазначив голова ГО «Антикримінальний вибір» Сергій Кічий, на 100 % подолати корупцію та хабарництво неможливо, проте потрібно працювати в напрямку їх мінімалізації. Зокрема, йдеться про зміну психології не лише викладачів, котрі отримують хабарі, але й самих студентів, котрим простіше заплатити, ніж вивчити, внаслідок чого закінчують навчальні заклади некомпетентні люди.

Микола Зутько звернувся до всіх присутніх і волинян із проханням долучитися до виявлення хабарників, повідомляючи про подібні випадки порушення закону за номерами у Луцьку 4-44-90, 79-64-33.

Bookmark and Share