Помаранчева Альтернатива


Мистецтво гепенінґу і розвиток суспільної свідомості: Немає свободи без гномів ! Виставка фотографій та відео - 1-3 листопада Харків, Харківська міська художня галерея, вул.Чернишевська, 15, Відкриття 1 листопада о 16.00;

5-7 листопада Донецьк, Бібліотека ім. Крупської, вул. Артема, 84, Відкриття 5 листопада о 16.00;

9-11 листопада Дніпропетровськ, Golden Palace, Галерея "CityArt", вул. Чкалова, 35, Відкриття 9 листопада о 16.00;

14-16 листопада Львів, МО “Дзиґа”, Львів, вул. Вірменська, 35, Відкриття 14 листопада о 16.00;

18 листопада – 30 грудня Київ, Центр сучасного мистецтва при НаУКМА, вул.Г.Сковороди, 2, Відкриття 18 листопада о 19.00;

- виставка фотографій та відео
- гепенінґ
- лекції Майора Вальдемара Фидриха (Польща)

19 листопада, Кіноклуб (велика зала), вул.Іллінська, 9
Початок о 19.00
- кінопокази

Діяльність Помаранчевої Альтернативи, суспільно-культурного руху, що з‘явився у 1981 році, є широко відомою у Польщі та світі. Без сумніву – це ініціатива, яка увійшла до історії світового мистецтва і суспільствознавства. Казкові істоти – гноми-краснолюдки у помаранчевих шапочках – з’явилися у польському місті Вроцлав за часів військового режиму генерала Ярузельського і розселилися пізніше по цілій Польщі. Графіті краснолюдків малювали на плямах фарби, якою маскували антирежимні гасла. Вони зажили великої популярності і стали емблемою Помаранчевої Альтернативи. Графіті створювались у кільканадцяти містах Польщі. Про них можна впевнено говорити як про найбільшу в Польщі експозицію живопису, зокрема якщо зважити на той факт, що її побачило кілька мільйонів громадян.

Помаранчева Альтернатива ґрунтується на суспільній комунікації, де велику роль відіграє мистецький аспект. Гепенінґи Помаранчевої Альтернативи поєднують людей без огляду на вік, стать чи освіту та громадську позицію. Вони дають можливість людям проявити себе творчо, а також висловити свої думки у простий і помітний спосіб. У найбільших гепенінґах брало участь понад 10 000 людей. Зважаючи на свою місію суспільної комунікації, а також збіг кольорів, Помаранчева Альтернатива брала участь в минулорічних осінньо-зимових подіях в Україні, організовувала гепенінґи, під час яких українці могли висловити свої відчуття і думки на тему майбутніх змін.

Легендарний мистецький рух “Помаранчева Альтернатива”, що наступного року святкуватиме своє 25-річчя, тепер і в Україні. У п’ятьох містах (Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Львів, Київ) відбудуться документальні виставки, де можна буде побачити унікальні фото та відеоматеріали з акцій “Помаранчевої альтернативи”. Головний “краснолюдок” - Майор Вальдемар Фидрих, засновник та головний натхненник руху “Помаранчева Альтернатива”, приїде в Україну, щоб розказати про рух помаранчевих гномів. У кожному місті він дасть кілька лекцій і візьме участь у кінопоказах документальних фільмів про “ПА”, а в Києві влаштує один зі своїх знаменитих гепенінґів.

Презентації “Помаранчевої Альтернативи” в Україні відбуваються за підтримки:
Міністерства закордонних справ Республіки Польща
Міністерства культури Республіки Польща
Посольства Республіки Польща в Україні
Польського інституту в Києві
Театру “Арабески”
Центру Сучасного мистецтва при НаУКМА

Генеральний інформаційний партнер: Радіо “Ера”
Інформаційні партнери: “Україна молода”, щохвилинна Інтернет-газета “Оглядач”.

По додаткову інформацію просимо звертатися до Світлани Олешко, тел. 8 050 300 69 73,
e-mail: arabesque@mx.com.ua


* * *

ІСТОРІЯ:
Помаранчева альтернатива – легендарний мистецько-політичний рух 80-років у Польщі (виник під час військової диктатури генерала Войцеха Ярузельського). Виник у Вроцлаві під проводом Вольдемара (Майора) Фидриха, найбільш активним був також у Лодзі та Варшаві. ПА виникла в середовищі вроцлавської опозиції (наприклад, Студентський Комітет Солідарності, Рух Нової культури)
Відбувався у формі акцій та гепенінґів, які висміювали комуністичну систему, цензуру і владу. Разом із “Солідарністю” доклалися до повалення комуністичного режиму в Польщі і в цілій Східній Європі, а також до повалення Берлінського муру.

Символом Помаранчевої Альтернативи став гном-краснолюдок. У Польщі в період воєнного стану антиурядові написи на стінах були виявом протесту проти режиму. Влада замальовувала ці написи. І тоді на цих плямах з’являвся гном. Таким чином, гномики ще більше привертали увагу до того, що намагалася приховати влада. Ці графіті здобули величезної слави. Їх було мальовано тисячами в різних містах Польщі. Це з упевненістю називають найбільшою виставкою малярства у Польщі, адже їх бачили кілька мільйонів людей.

Деякі з акцій Помаранчевої Альтернативи:

“Відпустіть ведмедя!”
За умов обмеження прав і свобод громадян під час надзвичайного стану була проведена демонстрація поблизу міського зоопарку з вимогою: „Відпустіть ведмедя!”. Хоча всім було зрозуміло, що насправді мають на увазі маніфестанти (ведмідь вважається символом Берліна), поліція одразу не змогла відреагувати на таку форму протесту. Зрештою, маніфестантів затримали за “порушення громадського спокою”, але тут раптом з'явилися і стали їм допомагати виряджені як клоуни “гномські поліцейські”.


Генерал Пумпернікель
У час, коли вся нація мусила слухати безперервно трансльовані урядовими ЗМІ (інших просто не стало) накази генерала Ярузельського, з’явився ще один “генерал”, цього разу пародійний – Пумпернікель.
Від його імені на стінах будівель стали з’являтися відверто ідіотські спеціальні накази на взірець: “Об'єднані оперативні штаби військ НАТО і Варшавської Угоди оголошують наступне 9 травня Всесвітнім днем Гонитви Озброєнь” та заклики: “Шпигуни всіх країн, об'єднуйтесь!”

Кінець “(у)палам“
Примітка: upały (читається „упали”) – спека
pały (читається „пали”) – кийки
Геппенінґ проти заборони малювати на стінах. Для цього гепенінґу було створено спеціальні футболки. Літерки на футболках могли змінюватися за бажанням учасників гепенінґу. Таким чином, коли літера “U” пересувається, заклик “Кінець спеці” змінюється на “Кінець дубинкам”.

Революція гномів
У Вроцлаві у 1988 році 10 000 осіб у помаранчевих шапках гномів проводить маніфестацію на вулиці проти уряду генерала Ярузельського, скандуючи “Немає свободи без гномів” (один із найпопулярніших закликів часів Солідарності у Польщі – “Нема свободи без Солідарності”).

Свято Жовтневої Революції
Під час відзначення 70-тої річниці російської Жовтневої революції у Вроцлаві 2000 осіб, одягнених у все червоне, кричали “Хай живе революція”. Начальник міліції кричав у мегафон “Хапайте червоних”.

Ми можемо підтерти й урядові
Займалися учасники “Помаранчевої альтернативи” й теорією. Був розроблений “інтелектуальний” маніфест, в якому йшлося про те, що “соціалізм, із його екстравагантним розподілом товарів, з його ексцентричною соціальною позицією, висунув на перший план мрію людей про туалетний папір”.
Закінчувався маніфест тезою, що “ми можемо підтерти й урядові”. Отож під гаслом: “Хай справедливість почнеться з туалетного паперу!” учасники акцій роздавали перехожим на вулицям шматки дефіцитного за комунізму товару першої необхідності.

“Наше завдання, - роз’яснювали активісти Помаранчевої Альтернативи, - руйнувати стереотипи. Це можуть бути норми поведінки чи кліше у мистецтві. Страх – це певна норма, тупість – це певна норма...”

Акції ПА в Україні
Активісти ПА виготовили дві великі шоколадні голови кандидатів у президенти – двох Вікторів (Віктора Ющенка та Віктора Януковича), які українці мали змогу скуштувати із гаслом “Відчуй смак перемоги: чия влада буде солодша”. Також у Польщі було закуплено шматок (200 метрів) помаранчевої тканини, на якому поляки з Варшави та Любліна мали змогу написати свої побажання народові України. Його потім передали українцям на знак підтримки польським народом демократичних прагнень українців. Також краснолюдками було сплетено довжелезний помаранчевий шалик на знак єдності українського та польського народів.

Вальдемар Майор Фидрих народився 8 квітня 1953 року. Випускник Факультету історії і мистецтвознавства Вроцлавського університету. Відомий у всьому світі як організатор масових заходів та автор численних публікацій. Незалежну діяльність він розпочав у сімдесятих роках. Після виникнення “Солідарності” в серпні 1980 року Майор створив у Вроцлаві “Рух за Нову Культуру”. Невдовзі потому, 1981 року, розпочав рух Помаранчевої Альтернативи.
Під час воєнного стану поляки ближче ознайомилися з діяльністю Майора, відомого як “Комендант Фортеці Вроцлав”, завдяки створеним ним кольоровим постатям гномів на плямах, якими замальовували заклики проти пануючого режиму. З 1986 році розпочав серію геппенінґів, що триває й дотепер (понад шістдесят до 2005 року), які увійшли в історію під назвою Помаранчева Альтернатива.
За ці акції отримав багато нагород, зокрема, у 1988 році отримав нагороду Солідарності від лондонського видавництва “Пульс” та австрійську нагороду “Polkul”. “Винагороджувався” також особливою увагою до себе з боку режимного міністерства внутрішніх справ Польщі, яке уважно спостерігало за Майором Фидрихом і його діяльністю. У березні 1988 року під час геппенінґу, під час якого на вулиці роздавали жіночі гігієнічні прокладки (відзначаючи таким чином Міжнародний жіночий день) – дефіцитний на той час товар – Вальдемара Фидриха заарештували й на три місяці запроторили до в’язниці. Але масові протести призвели до того, що невдовзі його звільнили.
Вальдемар Майор Фидрих від самого початку своєї діяльності він заявляв про захоплення містифікацією. Коли його викликали у призовну військову комісію, він з’явився у військовому мундирі майора. Художник не мав ані найменшого бажання проходити військову службу, виявивши в такий спосіб свій нібито великий ентузіазм, що було розцінено як розумова неадекватність. Коли його попросили виявляти повагу до керівництва, він почав звертатися до співрозмовника як до полковника, називаючи при цьому себе майором. Звідти походить його псевдонім, який залишився й донині...
Зараз Майор викладає в європейських університетах на теми вуличного театру, організовує гепенінґи і пише книжки.
Bookmark and Share