Тим, що вмерли, але не зрадили своєї країни!


З 1 по 17 липня 2005 року на території Республіки Польща, поблизу міста Су валкі, проходив міжнародний молодіжний табір „Пам’ять без кордонів - 2005”, основним завданням якого було впорядкування могил вояків армії УНР, збір та систематизація історичних фактів і відомостей про життя борців за волю України, налагодження співпраці з молодіжними громадськими організаціями Польщі, зокрема з Об’єднанням Харцерів Польщі.Організаторами заходу від України були: Всеукраїнська молодіжна громадська організація „Національний Альянс”, Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молода Просвіта», та Станиця Луцьк „Пласту” Національної Скаутської Організації України.

Зі сторони Польщі проведенню табору сприяло ZHP – Об’єднання Харцерів Польщі з міста Згєж.

Протягом 4-13 липня на православному цвинтарі міста Сувалкі учасники табору з українського боку, за сприяння польської сторони, якою керував заступник коменданта польських харцерів міста Згєж - Ярослав Гурецький, провели відновлювальні роботи на могилах, зокрема поставили 11 хрестів, поклали бруківку, огородили територію. Хрести прикрасили синьо-жовтими стрічками та національними прапорами, запалили лампадки пам’яті. А 13 липня священник православної церкви, яка знаходиться на території кладовища, провів церемонію освячення могил вояків армії УНР.

Крім того для учасників табору було проведено кілька екскурсій по містах Ожеш, Ельк, Сувалкі та Окартово. Українська делегація також прийняла участь у святкуванні дня польського міста Ожеш.

Цей табір був третім етапом міжнародної програми «Пам’ять без кордонів».

Перший етап програми тривав 30 вересня - 5 жовтня 2003 року. Тоді група молоді у складі 10 осіб (члени вищезгаданих організацій) оглянули три цвинтарі поблизу міста Каліш. На них було наведено елементарний лад, а на одному проведено дослідницьку роботу по визначенню кількості та місця розташування могил українців. Впродовж осені 2003 року – весни 2004 проводилася підготовка до ІІ етапу – робота в архівах, досягнення домовленості з органами влади, церквою.

Другий етап проходив з 19 по 26 липня 2004 року. Після тижневих робіт на кладовищі та урочистого вшанування пам’яті героїв України в селі Щипьорно, учасники табору відвідали ще два цвинтарі у місті Каліш: „На Рогатці” та Майкове. Було приємно бачити синьо-жовті стрічки на хрестах, пов’язані ще під час попередньої поїздки.

Історія кожної країни там, де є її могили. Наш обов’язок – знаходити і впорядковувати їх. На обеліскові в Щипьорно написано: „Тим, що вмерли, але не зрадили своєї країни”. Ми Вас пам’ятаємо.

Інформаційний відділ „Національного Альянсу”
www.national.org.ua

Bookmark and Share