„Що потрібно зробити для розвитку студентського самоврядування в Україні”


„Студентське самоврядування” – гарна комбінація слів, чи справді дієвий механізм студентського вплуву? Чи це ініціатива самих студентів, чи „спущений до низу” чийсь наказ? Ось над чим перш за все повинен задуматись кожен, хто намагається хоч якось про це говорити! На жаль, на сьогодні в Україні маємо не надто втішну ситуацію. Студентські Ради, які створюються, це лише задоволення чиїхось одноосібних (в кращому випадку кількаосібних) амбіцій. При чому, київських, бо люди з периферії не мають жодного впливу на усі ті процеси. Прикро це говорити, але студентське самоврядування – лише засіб політичного маніпулювання, навіть певних політичних протистоянь. Адже, навіщо „при кожному Міністерстві” створювати щось своє?!
Вликою проблемою на шляху ефективного розвитку студентського самоврядування є Законодавство Укрїни, в якому нема вказаних чітких положень, що регулюють співпрацю цього органу з адміністрацією ВНЗ. А проект змін до Закону, запропонований ще у 2002 році, досі припадає пилом серед документації Верховної Ради України. Так, зараз і в ньому є багато речей, які можна було б поміняти, чи доопрацювати, але нічого на цьому рівні не робиться. З чого випливає висновок: нема лобіста, одже нема зацікавлених осіб. І знову халепа – не при тому створились!

І немов „зубний біль у серці” студентського самоврядування – Профспілка! Чи „студент” – це професія? Певно, що ні. Чи „студент” є членом профспілки? Теж ні. То чому громадська організація, статутною метою і завданням якої є „Захист прав та інтересів своїх членів”, виступає від імені усього студенства, а не від імені своїх облікованих членів, які і певні внески сплачують?! Чому адміністрація ВНЗ заключає договір не з органом студентського самоврядування (бо це не прописано в статуті самого ВНЗ), а з Профкомом? Чому ні у Вчених Рада факультетів, інститутів, ВНЗ немає представництва від органів студентського самоврядування? Чому фінансування не йде окремою стрічкою в бюджеті?

На ці, та багато інших запитань, не зможе відповісти кожен окремо. Тільки тоді, коли представники органів студентського самоврядування усіх регіонів матимуть можливість вільно висловити свої думки і побажання та бути певними, що їх почують; коли буде створено експертну комісію, яка дасть об’єктивну оцінку процесам становлення самоврядування у ВНЗ; коли влада захоче реагувати на проблемні питання студентів (а таки захоче, вибори ж на носі!), буде сформоване здорове законодавчо закріплене підгрунття – основа для розвитку студентського самоврядування в Україні.

Оксана Зварич,
www.fri.net.ua

Bookmark and Share