МОН попереджає, а СМС має вже свого нардепа і розповідає – чи вдастся викорінити


Нещодавно Міністерство освіти і науки України розіслало листа ректорам та директорам вищих навчальних закладів, підготовленого на основі аналізу звернень громадян, організацій та установ, які надійшли до міністерства останнім часом. Аналіз засвідчує, що у вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації та форм власності існують серйозні недоліки у дотриманні норм діяльності, визначених законодавчими актами у царині освіти, забезпечення відкритості і прозорості освітніх процесів, інформованості споживачів освітніх послуг щодо законодавчої та нормативної бази вищої освіти України. Поширені також випадки прийняття непрофесійних управлінських рішень з боку керівного складу вищих навчальних закладів, недоліки і порушення в організації прийому на навчання, організації навчального процесу, зокрема під час поточного та підсумкового контролю знань студентів. Деякі ВНЗ однобоко інформують абітурієнтів про навчальний заклад, правила прийому, а також про ліцензії та акредитаційні сертифікати. Поширені випадки непрозорості в організації вступу та відмови приймати документи в абітурієнтів, які мають право користуватися встановленими державою пільгами. Надмірно популяризується серед абітурієнтів контрактна форма навчання, що є некоректним стосовно вступників із низьким рівнем матеріального забезпечення. Поширені також випадки підвищення плати за навчання протягом терміну навчання, що суперечить Закону України «Про вищу освіту», встановлення плати за освітні послуги, що не передбачені нормативними актами (плата за відпрацювання лабораторних та практичних занять, ліквідація академічної заборгованості, плата за користування бібліотеками, комп`ютерними класами протягом навчального процесу).

Крім того, на телефон гарячої лінії Міністерства освіти і науки надходять скарги про випадки проявів хабарництва, встановлення викладачами вищих навчальних закладів «тарифів» за складання заліків та екзаменів, виготовлення курсових та дипломних проектів.

До того ж, деякі керівники вищих навчальних закладів просто ігнорують звернення міністерства та інших державних структур щодо зазначених проблем. Лист, підписаний заступником міністра освіти Михайлом Степком, не випадково розiсланий напередодні вступних іспитів. Керівникам ВНЗ слід сприймати його радше за останнє попередження, ніж за чергове «напутнє слово» для звітної «галочки». Нинішнім же абітурієнтам та їхнім батькам насамперед варто пам`ятати цитату з досі актуального, а тому — безсмертного твору Ільфа та Петрова про те, що «порятунок потопельникiв — справа рук самих потопельникiв». Не слід соромитися виборювати свої права, прискіпливо й наполегливо вчитуватися в правила прийому до ВНЗ. Не варто покірно чекати, поки прийде якийсь зубастий журналюга чи пильний державний муж і заскочить на гарячому нечистих на руку функціонерів від освіти.

Вікторія СТАХ, «Україна молода», Стаття – «За нової влади хабарництво й здирництво шкодитиме здоров`ю нечистих на руку освітян»

О от, що з приводу цієї проблеми, пише Спілка Молодих Соціалістів:

Після оголошення про роботу гарячої телефонної лінії, на електронну адресу нашого сайту почали приходити листи. Наступного листа, що прийшов до нас з Вінничини, ми приводимо повністю, адже поки що не маємо змоги підтвердити чи спростувати наведену в ньому інформацію. Але оскільки людина звертається за допомогою, ми не можемо ігнорувати її прохання. Тим більше, що пише вона про вінницький філіал Київського національного торгівельно–економічного університету, який уже став фігурантом" на нашому сайті. Стилістику автора збережено.

"Хочу написати Вам правду, як вимагали гроші при вступі у Вінницький торгівельно–економічний Інститут Київського національного торгівельно–економічного університету. Пишу як все було.

Все своє життя я пропрацювала бухгалтером на молокозаводі й мріяла, щоб мої діти теж оберали таку ж професію, що і в мене. В 2004 я вирішила втілити свою мрію в реальність. В цей час моя старша донька закінчила з медаллю школу й теж, як мати, мріла стати бухгалтером. Всією сімє`ю ми вирішили, що донька буде поступати у Вінницький торгівельно–економічний Інститут, який готує бухгалтерів найвищої якості . Вирішили поступати на безкоштовну форму навчання стаціонару, так як контрактну форму ми б не осилили.

Але, як тільки ми переступили поріг славного вузу, у нас почалось інше життя. Голова приймальної комісії роз`яснила, що нам ніколи в вуз не поступити! Обумовлюючи причину тим, що дуже високий конкурс, що вінницькі круті навіть не в змозі поступити в такий славний вуз. Я, як мати, не одразу зрозуміла в чому справа, але на другий день до приймальної комісі пішов мій чоловік. Ми з донькою чекали його до вечора.

Прийшовши додому чоловік сказав, що треба готувати три тисячі доларів і наша донька буде вчитись на стаціонарі в будь–якому випадку. Я була в жасі. Чоловік розповів, що він був у голови приймальної комісії, потім у директора Кравченка В.М., який направив його для вирішення питання до третьої, незнайомої мені й до сих пір особи, яка бере на себе всі хлопоти по вступу доньки до вузу. Наша мета – це зібрати три тисячі доларів і передати в певному місці цьому чоловіку. Дізнавшись все це, моя донька плакала до нестями – таке в неї було велике бажання навчатися на бухгалтера. Що робити? Тільки два варіанти: або зібрати гроші, або йти поступати в інший вуз.

Заради доньки ми обрали перший шлях. Чоловік передав гроші незнайомцю і наша донька вступила до вузу. Ми зраділи, але гроші, котрі позичили треба було віддавати. Тому чоловік з вересня поїхав заробітчанином до Москви, аби віддати борги й якось виправити і так скрутний сімейний стан. Для нас ці три тисячі були вкрай величезними грішми, ми збирали їх всією родиною.

Але на жаль, на цьому збір грошей не закінчився. Перша сесія доньки для нас стала жахом. Донька готувалась до іспитів по 18 годин на день, але що не іспит, то двійка і перездача. Я не розуміла, що коїться: донька, відмінниця навчання, все склала на двійки. А справа виявилася дуже простою. Донька в сльозах після другої перездачі попросила в мене 100 гривень. В мене, аж дар мови відняло. Згадала слова голови комісії при вступі. Донька мені довела, що в такому вузі вся група, і загалом більшість студентів обов¢язково здають гроші викладачу за складання іспиту чи заліку. Тут така система: якщо не заплатиш, не складеш.

Так і почалось. Наступний іспит, залік і поїхало: за першу сесію віддала доньці 100 доларів, які вислав нам чоловік на Новий рік. Це мене вкрай збудоражило, а ще більше жахнуло те, що в групі моєї доньки гроші на іспит здають і діти міліціонерів, податківців, лікарів та навіть прокурорів! Що ж це, люди добрі, робиться? Це ж вищий (престижний!) навчальний заклад, який декларує відсутність хабарництва і корупції. І це на початку 2005 року, коли прийшла нова влада, яка обіцяла змінити життя на краще.

Чесно кажучи, я повірила, що на наступній сесії такого хабарництва вже не буде. Але життя і тут мене зламало! Почалась друга сесія, а гроші знову треба збирати і вже більше! Іспити дорожчають! Я в травні приїхала до доньки та пішла до декана. Він мене запевняв, що немає ніякого хабарництва, що це все байки і єрунда", фантазї моєї доньки. Я вже почала навіть сумнівалась, вийшла з кабінету та підійшла до доньки. Але сумніви розсіяв автомобіль директора Кравченка В.М. – розкішний дорогий Мерседес". Тут мене, як током вдарило! Як може пенсіонер, директор Кравченко В.Г., після перенесеного інсульту працювати так, щоб заробити Мерседес" за 20–30 тисяч доларів? Мій чоловік і я все життя працюемо як воли, і нам вистачає тільки на виживання.

Прикро! В вузі існує професійно налагоджена система хабарництва, в якій задіяні всі: від директора, декана, завідувача кафедри до асистента. Хто зламає і змінить? Тільки влада. Влада! Прокиньтесь, не закривайте очей на свавілля Кравченка В.М. Я хочу, щоб моя донька закінчила вуз і її мрія стати професійним бухгалтером здійснилась.

Спілку Молодих Соціалістів прошу надрукувати цей лист! Хай його прочитають викладачі Вінницького торговельно–економічного інституту, пан директор. Зупиніться, ви ж руйнуєте майбутнє України".

Любов Іванівна

P.S
Затримано хабарника в КНУ імені Тараса Шевченка

Сьогодні, 12 липня, в розпал вступної кампанії на гарячому було затримано заступника директора Фінансово-правового коледжу Київського національного університету імені Тараса Шевченка Кузьменка О. під час дачі йому хабара у розмірі 5 тисяч доларів та додатково 5 тисяч гривень.

Затримання підозрюваного у вчиненні злочину, якому тепер світить від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна було здійснене співробітниками Головного управління боротьби з економічною злочинністю МВС України.

Студенти КНУ імені Тараса Шевченка висловлюють свою подяку правоохоронцям і підкреслюють, що цей фатальний для пана Кузьменка приклад є ілюстрацією серйозності намірів нової влади знищити корупцію у вищій школі, а особливо в такому корумпованому закладі, як наш Університет. Просимо всіх інших потенційних хабарників, особливо з юридичного факультету Університету, запам’ятати, що нині дзвінок на мобільний опер групи впливового політика вже не може врятувати від кримінальної відповідальності за вчинені злочини, як це було два роки назад.

Поставимо хабарників перед вибором – жити за законом або за гратами.

Джерело – сайт „Подробности”, повідомлення ГУБЕЗ МВС України.

P.S.
Лидер Союза молодых социалистов избран парламентарием. Центральная избирательная комиссия 13 июля зарегистрировала народным депутатом Украины Евгения Филиндаша, который прошел в парламент по списку Социалистической партии Украины под номером 27. Об этом сообщает "ProUa" со ссылкой на пресс–службу ЦИК.

По информации пресс–службы, такое решение Центризбирком принял на основании постановления Верховной Рады от 8 июля 2005 года о досрочном прекращении полномочий народного депутата Валентины Семенюк, избранной 31 марта 2002 года во многомандатном общегосударственном округе от Социалистической партии Украины.

Филиндашу будет выдано временное удостоверение народного депутата установленного образца. Евгений Филиндаш родился в 1977 году. Имеет высшее образование. Редакция сайта "Смольный" искренне поздравляет Евгения с избранием его народным депутатом и желает ему всяческих успехов в предстоящей работе. Уверены, что он будет достойно представлять интересы социалистов и украинской молодежи в Верховной Раде Украины.

Bookmark and Share