У Харкові відкрилася «Молодіжна біржа праці»


Де підробити на канікулах або знайти роботу, щоб працювати тільки три-чотири години на день і не кидати навчання? Майже місяць моя 15-річна донька намагалася праце-влаштуватися. Даремно. Більшість потенційних роботодавців «відлякував» досить юний вік претендентки. Інші ж погоджувалися взяти на роботу лише з «випробувальним терміном». Звісно, платити за час «стажування» ніхто не збирався. З такими проблемами стикається більшість старшокласників та студентів.
Тепер їм допомагатиме у працевлаштуванні «Молодіжна біржа праці». Цей проект реалізує Харківська обласна молодіжна організація «ВМЕСТЕ». Це не агенція з працевлаштування, всі інформаційні та консультативні послуги тут надаються безкоштовно. Єдине обмеження для претендентів — це вік від 14 до 28 років. Про діяльність «Молодіжної біржі праці» наша розмова з президентом ХОМО «ВМЕСТЕ» Олександром Фельдманом (молодшим).
— Олександре, як виник-ла ідея створити «Молодіжну біржу праці»?
— За радянських часів у нас існували студентські будівельні загони, і молоді люди мали змогу заробити влітку непогані гроші. Сьогоднішні старшокласники та студенти також хочуть відчувати себе матеріально незалежними, не просити в батьків гроші на морозиво чи кіно. Але знайти роботу з неповною зайнятістю або сезонну не так уже й просто. Останнім часом поширеним заробітком серед студентів стала участь у політичних акціях як «оплачувана масовка». Але ж такий спосіб заробляння грошей не можна назвати роботою. Звісно, можна спробува-ти самостійно працевлаштуватися через оголошення в газетах або Інтернет, але нерідко роботодавці або взагалі не хочуть мати справу з молодими людьми без досвіду роботи (а звідки візьметься цей досвід у підлітків?), або намагаються викори-стати їх як дешеву робочу силу, а подекуди навіть узагалі — безкоштовну. Проте деякі фірми шукають саме тимчасових працівників або пропонують роботу з неповною зайнятістю. От ми і вирішили допомогти молоді та потенційним роботодавцям «знайти одне одного». Для цього ми створюємо банк даних претендентів та вакансій. Молоді люди приходять до нас, заповнюють анкету, і ми підбираємо їм роботу.
— І які успіхи?
— «Молодіжна біржа праці» почала працювати з 10 червня, і до нас уже звернулися понад 80 чоловік. Перший студентський будівельний загін працював на замовлення концерну «АВЕК» — хлопці ремонтували дорогу поблизу торговельного центру біля станції метро «Імені академіка Барабашова». Вони працювали десь два тижні і отримали по 300—350 гривень. Вважаю, це непоганий початок.
Ми налагоджуємо співробітництво з роботодавцями, є вже домовленості з підприємством «Макдональдс», санаторієм «Бермінводи», фірмою «Будматеріали». Сьогодні в нас є заявки на виконання ремонтних, будівельних та сільськогосподарських робіт. Утім, ми пропонуємо молоді не лише фізичну працю на будівництві чи в агрофірмі, але й, наприклад, у супермаркеті чи солідній фірмі, де тимчасово потрібен програміст. Скажімо, кілька дівчат одержали роботу секретарки, офіс-менеджера, перекладача.
До речі, ми плануємо створити дівочі студентські загони, що працюватимуть у дитячих будинках, інтернатах тощо. Зробимо «наголос» на студентках, які отримуватимуть педагогічну освіту. Єдине «але» — дитячі заклади навряд чи можуть оплатити їхню працю. Тут ми розраховуємо на допомогу влади, можливо, міський та обласний бюджети зможуть виділити кошти для розв’язання проблеми зайнятості молоді. Паралельно ведемо переговори з благодійним фондом «АВЕК», сподіваємося на фінансову підтримку наших проектів. Крім цього, є бажання залучити гранти іноземних організацій, що підуть на оплату праці молоді.
— Сьогодні багато агенцій з працевлаштування та роботодавці обдурюють молодих працівників. Людина працює кілька тижнів, а потім її просто виганяють, мовляв,
«не пройшла випробувальний термін». Як молодь може захистити себе?
— У нашій молодіжній організації з січня цього року працює «Юридична клініка», створена за пiдтримки
Мiжнародного фонду «Вiдродження», де можна отримати безкоштовну консультацію юриста. Багато школярів та студентів не знайомі навіть з «азами» трудового права. «Юридична клініка» супроводжуватиме «Молодіжну бір-жу праці» у правовому полі, і ми зможемо захистити права молодих працівників.
— Дякую за розмову.
P.S. До речі, Харківський міський голова Володимир Шумілкін запропонував поділитися з «Молодіжною біржею праці» банком вакансій, що зберігається в міськвиконкомі. Тобто молоді люди зможуть улаштуватися на роботу не тільки в приватні фірми, але й на комунальні підприємства міста. Пообіцяв мер розповісти про «Молодіжну біржу праці» і своєму старшому сину, який зараз шукає роботу.
P.P.S. Моя донька також звернулася на «Молодіжну біржу праці», заповнила анкету і тепер чекає на пропозиції. Можливо, цього разу їй пощастить.

Доспєхова Олена

Bookmark and Share