Знову вибори і знову порушення, або “ПОРА” перемогла адмінресурс на Закарпатті !


Вчора (03.07.2005) відбулись довибори в Закарпатську обласну раду по Воловецькому району (повністю гірський район Українських Карпат, що знаходиться на межі з Львівською областю). Як відомо, попередній обранець району, ректор УжНУ, професор В.Сливки, загинув під час президентських виборів за досі незясованих обставин.
За місце депутата обласної ради боролись три кандидата, з яких два - працівники податкової інспекції, третій – голова Закарпатської обласної громадської організації “ПОРА”, екс-радник голови Закарпатської ОДА. Головними претендентами в депутати, як виявило соціологічне опитування на передодні виборів, були Віктор Щадей – екс-радник голови Закарпатської ОДА та Ківкович - начальник Свалявської податкової інспекції (сусідній район), керівник фракції “Батьківщина” в районній раді.
Моніторинг виборів та дня голосування проводила група спостерігачів „Фундації Регіональних Ініціатив” (ФРІ), а саме Ужгородська та Мукачівська міські організації ФРІ на всіх виборчих дільницях. Зокрема моніторинг засвідчив, що порушення були на багатьох дільницях, але більшість з них не були настільки значними, щоб вплинути на результат виборів.
Разом з тим, особливо грубими порушення були на двох дільницях, де в одному випадку спочатку спостерігачів навіть не допустили до дільниці без будь-якої мотивації, а в іншому випадку, як це було в селі Буковець, під час підрахунку всіх, крім членів ДВК, „попросили” залишити приміщення, а після підрахунку не повідомили результати і не дали спостерігачам жодного примірника протоколу. На цих дільницях представник “ПОРИ” після проведеного “підрахунку” Віктор Щадей програв.
Слід відмітити також не високу явку населення (найбільша на ДВК №15 (с. Латірка) – 52%), загалом до 35%, а також те, що вибори проводилися виборчими комісіями (всього 26 дільниць)затвердженими ще під блок “За Єдину Україну” напередодні парламентських та місцевих виборів 2002 року.
За підсумками голосування по всіх дільницях Воловецького, з відривом 379 голосів переміг непартійний Віктор Щадей, якому 23 роки. Таким чином, це буде наймолодший депутат обласної ради.

Прес-служба Фундації Регіональних Ініціатив (ФРІ)

P.S.
З питань отримання більш детальної інформації звертайтеся до Ужгородської та Мукачівської ФРІ (т./ф. 8(03122)33567) за мобільним телефоном Секретаря Ярослави Гасинець – т.80501606451, за електронною поштою – fri@poshta.org.ua, або ж до центрального секретаріату Всеукраїнської ФРІ в Києві – т./ф. 4287168. Повний звіт за підсумками спостережння та контролю буде оприлюднений на “Вільному Молодіжному Порталі” – www.fri.net.ua

За матеріалами ЗМІ:

Спостерігачі зафіксували чимало порушень. Зокрема, люди масово голосували без паспортів, повідомляє телекомпанія НТН.

У воловецькому селі Біласовиця - свято. Обирають обласного депутата. Відчути особливість цього дня можна, відвідавши дільничний виборчком.

Олеся Тимар, спостерігач на дільниці №14: "Зранку, коли ми прийшли як спостерігачі, всіх запрошували випити вино, і там інших алкогольних напоїв".

Без проблем працівники дільничної комісії видавали бюлетені для голосування виборцям без паспорта. Тут кажуть, у селі знають кожну собаку.

Володимир Росол, голова дільничної комісії №14: "А ми людей знаємо, я почти знаю кожного, даже, хто з якого року. Ми заходимо, якщо ми б їх іще за паспортами посилали, то ніхто б не прийшов на вибори".

Вибір воловчанам полегшили самі кандидати. На день голосування було всього два основні претенденти. 23-річного Віктора Щадея підтримала партія влади "Наша Україна". Активіст закарпатської "Пори" взимку закидав яйцями мера Ужгорода, після чого став радником губернатора. Інший кандидат Михайло Ківкович керував воловецьким виборчим штабом "Нашої України" у 2002 році. Нині очолює місцеву податкову інспекцію. Обидва звинувачують один одного в утисках і використанні адмінресурсу.

Віктор Щадей, кандидат у депутати Закарпатської облради: "Я ніколи не думав, що я тепер у 2005 році буду стикатися з тим, що конкуренти застосовують адмінресурс, погрожують підприємцям, зривають агітаційні матеріали, які агітують за мене".

Михайло Ківкович, кандидат у депутати: "Якщо таке було, нехай подають в суд і виграють суд, якщо вони докажуть, що таке було. Я особливо виборами не мав часу займатися, я працював".

Голова райдержадміністрації запевняє, адмінресурс на виборах не працює. Керівництво Воловеччини не замовляло тервиборчкому перемогу конкретного кандидата.

Ярослав Жовтяк, голова Воловецької РДА: "Може й були такі вказівки, але були може від кандидатів, я навіть знаю від котрого з кандидатів такі прохання були. Вказівки - ні, прохання. Особисто я не зустрічався ні з одним головою комісії".

Пан Жовтяк за сумісництвом ще й керівник воловецького осередку політичної партії "Народний Союз "Наша Україна". Він взагалі відхрещується від обох кандидатів.

Ярослав Жовтяк, голова Воловецької РДА: "Ми свого кандидата не висували, ні один із них не є членом нашої партії. Ми за те, щоб вибори пройшли чесно, щоб привчити людей до чесних виборів".

ОБКОМ (http://www.obkom.net.ua):
Украину ожидают еще одни мукачевские выборы?!

Именно о таких перспективах говорится в отчете «Фундации Региональных Инициатив», которая проводит мониторинг довыборов в Закарпатский областной совет (вместо ректора ужгородского университета Владимира Сливки, который трагически погиб при невыясненных обстоятельствах год назад), которые состоятся завтра, 2 июля.

На место претендуют два основных кандидата: 24–летний Виктор Щадей, стал известен в области во время осенних событий, когда принял участие в организации акций протеста и стал одним из лидеров «оранжевой» революции на Закарпатье (за время «восстания масс» его два раза арестовывали и держали в изоляторе, подбросив взрывчатку и обвинив в «подготовке террористических актов в Ужгороде»). Его соперник – Михаил Кивкович, во времена Кучмы – руководитель района, глава районной организации Партии Регионов, сейчас – глава Свалявской ГНА(круто!).

В своем отчете ФРИ ссылается на информацию о попытках подкупа членов избирательных комиссий. Также зафиксированы факты, когда Кивкович лично объезжал магазины и срывал плакаты конкурента с «витрин». И, конечно же, руководитель налоговой не смог удержаться от соблазна «разъяснить» местным предпринимателям в привычном для налоговика стиле, за кого им надо голосовать.

Интересен еще один момент : руководителем штаба Кивковича выступает Мирослав Щербей. Г-н Щербей - по мнению местных просвещынных наблюдателей - является криминальным авторитетом, а по совместительству - депутатом облсовета и секретарем райкома СДПУ(о). Именно его бригада проводила фальсификации в горных районах области. Фактически на примере этих выборов и без того запуганному населению демонстрируется безнаказанность и всемогущество «вчерашних».

В свою очередь «Наша Украина» в глазах населения выступила такой же бессильной перед злоупотреблениями, как и в 2004 году. Интереснее всего то, что про эти факты прекрасно знают руководство ОГА и ГНАУ в Закарпатье. Говорят, что именно через отсутствие реакции на эту информацию районные лидеры НСНУ всерьез поговаривают о выходе с партии или самороспуске райорганизации.

Для Закарпатья это - первые выборы при новой власти. Местные обозреватели говорят о том, что если выборы в Мукачево были подготовкой к президентским, то теперешние выборы в облсовет должны показать, кто же контролирует ситуацию во вчерашней вотчине Медведчука перед выборами–2006, сообщает пресс–служба «Фундации Региональных Инициатив».

Иштван НИЛАШИ (Мукачево)

Bookmark and Share