Проблеми освітян очима міністра: встановлення антикорупційних бар`єрів триває


Під час зустрічі з головою облдержадміністрації П.Жебрівським Станіслав Миколайович поділився враженнями від перебування в Коростишеві, де відвідав місцеву школу. «Губернатор» області поінформував міністра про плани регіональної влади з реалізації на Коростишівщині пілотного проекту із створення культурного центру, до роботи якого будуть залучені перш за все освітяни.
Багато уваги під час спілкування приділялось проблемі оптимізації чисельності сільських шкіл, внаслідок чого на Житомирщині може припинити функціонування 34 навчальних заклади, приміщення більшості яких є аварійними. Однак, як запевнив голова ОДА, без громадських слухань та відповідного рішення місцевої ради жодна школа закрита на буде. А про те, наскільки реальним є такий непопулярний крок, свідчить очевидний факт зменшення чисельності учнів: у поточному році в школах області навчалося на 6,5 тис. дітей менше, ніж у попередньому. Тож, скорочення чисельності шкіл нам, напевно, не уникнути.
Як повідомив С.НІколаєнко, для ремонту шкіл, найперше сільських, він домагатиметься згоди Верховної Ради України на отримання кредиту від Світового банку у розмірі 86 млн. дол. США. Крім цього, Станіслав Миколайович не втрачає надії також залучити фінанси з Державного та місцевих бюджетів.
С.НІколаєнко закликав нашого «губернатора» спільно з головами райдержадміністрацій розглянути можливість придбання житла для вчителів, а також запевнив у розширенні з осені поточного року квот для житомирських вузів на держзамовлення з педагогічних та технологічних спеціальностей.
Після зустрічі з головою ОДА міністр освіти і науки ознайомився з роботою гуманітарної гімназії № 23 м. Житомира, обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Житомирського державного університету ім. І.Франка, зустрівся з освітянами області та дав прес-конференцію для місцевих засобів масової інформації.
Брифінг міністра проходив в дещо нетрадиційному форматі: без вступного повідомлення, одразу відповіді на запитання, думки, бачення вирішення нагальних проблем в галузі освіти, враження від побаченого на Житомирщині тощо.
Перше: мотиви візиту. «Я приїхав подивитися як мої накази доходять донизу, як виконуються, – повідомив представників мас-медіа пан Ніколаєнко. – Я хотів побачити як освітяни Житомирщини сприймають наш новий курс, урядову програму «Назустріч людям». Планувалося (і воно відбулося) живе, відкрите спілкування з педагогами регіону». Ось, власне, і вся мотивація відвідин столичного гостя.
Потім С.Ніколаєнко поділився думками щодо подолання корупції в сфері освіти. Міністр відкрито сказав, що це непроста справа. Навіть з тієї причини, що значна частина вищих навчальних закладів не підпорядкована його відомству. Це стосується, наприклад, вузів транспортної галузі, медицини, Міністерства оборони та ряду інших. Тобто, вплив міністерства освіти та науки тут, на жаль, обмежений. Але не повністю. Певні антикорупційні бар`єри загального плану відомством С.Ніколаєнка вже зведено. І міністр їх назвав. Перш за все це новий механізм прийому вступних іспитів-тестування, впровадження якого відбувається вже під час цьогорічної кампанії прийому першокурсників. На думку пана Ніколаєнка, такий спосіб випробувань відгородить абітурієнтів від екзаменаторів і таким чином зменшить суб`єктивний фактор у виявленні дійсних знань бажаючих сісти на студентську лаву.
Але це ще не все. Наступний момент – роз`яснювальна робота. «Ми розіслали всім керівникам вузів листи, в яких звернули особливу увагу ректорів на проблему хабарництва під час вступних іспитів», – повідомив С.Ніколаєнко. Крім цього, міністр зробив акцент на економічних стимулах роботи висококваліфікованих викладачів вищої школи (доплати за звання доцента та професора), що також має зменшити рівень корупції в системі вищої школи. А все вищевикладене перший керівник освітнього відомства підсумував буквально так: «На цьому я вичерпав свої можливості, але це не означає, що інших методів боротьби з хабарництвом не існує». А дієвий заслін цьому можуть створити і органи студентського самоврядування, які в окремих університетах та інститутах України щодо вирішення означеної проблеми вже показують ефективну роботу. І останнє: ментальність нашого народу. її, звичайно, адміністративними важелями не змінити. Вона річ консервативна і змінюється, певно, сама, з часом. А про менталітет української громади свідчать результати досліджень. Вони констатують, що 43 відсотки батьків випускників шкіл – абітурієнтів шукають тих людей, які можуть взяти хабар і успішно вирішити цю справу. А названа обставина свідчить про масове упередження до хабара української громади.
Не обійшлося на брифінгу і без політики. Житомирські мас-медіа цікавило ставлення і можливі дії міністра до тих ректорів, які під час президентської виборчої кампанії нерідко виконували несумісну зі своєю посадою роль агітаторів, а часом застосовували і адміністративний ресурс, спрямований на перемогу провладного кандидата. «В мене повна відраза до виконання поліцейських функцій, – однозначно відповів пан міністр. – Якщо люди вчинили злочин, то ними мають займатись відповідні органи, а не міністерство освіти. І взагалі, нам потрібно перегорнути цю сторінку, згуртуватись і працювати».

Матерiал додано:
С. ТКАЧУК, Газета “Меркурій”, Житомирська обл.

Bookmark and Share

Емкость подземная ргсп 50 - резервуар горизонтальный стальной ргс 50 ргсп росттэк.рф.