Вибір-2005: бізнес чи дитина


Ще зовсім недавно всі ми пишалися тим фактом, що „нас 52 мільйони”. Проте за останні роки ця цифра зменшилась приблизно на 4-5 мільйонів, що, м’яко кажучи, не додає поваги владі у будь-якій державі. Адже зменшення кількості населення в країні є свідченням перш за все зниження рівня добробуту її громадян, про котрих і повинна дбати влада.
Саме тому, мабуть, для покращення демографічної ситуації в Україні було значно підвищено допомогу сім’ї при народженні дитини. Це й факт є позитивним, адже однією з головних проблем у тому, що молоді сім’ї не бажали народжувати дітей, була елементарна нестача коштів на їх виховання.
Проте, як показує практика, досить часто громадяни зіштовхуються з різними проблемами при отриманні даної допомоги. Саме з таким питанням до консультаційно-правового центру Рівненської обласної громадської організації „Комітет виборців України” в м. Сарни звернулося молоде подружжя.
Приводом для звернення було те, що дружина є суб’єктом підприємницької діяльності, сплачує єдиний податок, і, відповідно, не бере участі у соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності, іншими словами не сплачує внески, оскільки в спрощеній системі оподаткування відрахування у Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не передбачені. Отже, перед громадянкою виникло цілком слушне питання: хто з державних органів виплатить їй одноразову допомогу при народженні дитини?
З розповіді громадянки, вона звернулася до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Їй повідомили, що у спрощеній системі оподаткування не передбачені відрахування на їх Фонд, і вона не має підстав для отримання відповідної допомоги.
Як вихід із цієї ситуації, громадянці порадили два шляхи. Перший полягав у переході зі спрощеної на загальну систему оподаткування, що матеріально не вигідно для громадянки і відповідно до податкового законодавства здійснюється не пізніш як до 15 числа місяця, що передує початку кварталу. Другий полягав у припиненні громадянкою підприємницької діяльності і подальшої реєстрації у Фонді соціального страхування на випадок безробіття, набуття статусу безробітної та в подальшому отримання одноразової допомоги на дитину.
Оскільки жоден із запропонованих варіантів вирішення проблеми подружжя не влаштовував, вони звернулися до консультаційно-правового центру РОГО КВУ в м. Сарни.
Юрист організації В’ячеслав Горбенко, провівши правовий аналіз цього питання, запропонував громадянам вихід із ситуації, який повністю вирішив їхню проблему. Їм було роз’яснено статтю 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, та витрати зумовлені народженням та похованням”, яка прямо вказує перелік осіб, що мають право на допомогу при народженні дитини. В ній зокрема вказано, що допомога надається застрахованій особі (одному з батьків дитини). Оскільки чоловік громадянки працює за трудовим договором на підприємстві і відповідно є застрахованою особою в системі соціального страхування, він і має право на отримання одноразової допомоги при народженні дитини. Відповідні копії документів (довідка з пологового будинку, свідоцтво про народження дитини) разом із заявою про виплату допомоги лише необхідно подати до бухгалтерії підприємства.
Слід також зазначити, що громадянам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового соціального страхування, вищевказана допомога надається згідно зі статтею 10 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, яка вказує, що одноразова допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (усиновителю чи опікуну), незастрахованому в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Громадянам, які стикнулися з подібними проблемами, хотілось би порадити при можливості спочатку звертатися за правовою консультацією до фахівця (юриста, адвоката), оскільки, як бачимо з даної ситуації, компетентність деяких відповідальних осіб органів державної влади залишає бажати кращого.

Інформаційний відділ РОГО КВУ, "Політична Україна", Рiвненська обл

Bookmark and Share