КИЇВ: на толоку


СТУДІЯ МИСТЕЦЬКИХ ІНІЦІАТИВ
П Р О Д Ю С Е Р С Ь К А А Г Е Н Ц І Я okochubey@ukr.net, +38098-536-3594

Мистецька толока у яблуневому саду

В день весняного рівнодення Студія Мистецьких Ініціатив запрошує киян та гостей міста на толоку.
Свято відбудеться суботу 22 березня о 12:00 у яблуневому саду ландшафтного парку «Орлятко» (між вулицями Василенка та Гарматною).

Толокою в Україні з давніх часів називали громадські роботи: викопати ставок, спорудити дамбу чи розчистити гірський завал – все це за першим покликом старійшин збирало громаду до купи. Такого роду спільна справа для загального блага виховувала молодь, зберігала та примножувала традиції, згуртовувала спільноту.
Наприклад, ще до середини XIX століття в багатьох українських селах після весілля все село будувало для молодят нову хату. Це робилося дружньо, весело, швидко та якісно. Дійство починав старійшина, який робив першу символічну дію на новобудові. Далі підключалися всі одноплемінники, односельці. Роботи супроводжувалися музикою, співом, веселощами та жартами. По завершенні толоки (хати в давні часи будували за простою та надійною технологією за один день) вся громада збиралася за великим столом з пригощеннями від молодих, з танцями, ігрищами та піснями святкувала до ранку визначну подію – нову хату для нової сім’ї.
Саме за такою структурною схемою пропонується провести «Мистецьку толоку в яблуневому саду» – громадські роботи з веселими забавами, спортивними виступами та ін.

22 березня – це стала астрономічна дата – день весняного рівнодення – один з чотирьох днів, які у річному циклі є енергетично найбільш потужними (ще є 21 червня (Івана Купайла) – день літнього сонцестояння, коли найдовший день та найкоротша ніч; 22 вересня – день осіннього рівнодення та 22 грудня (Різдво Коляди) – день зимового сонцестояння).
Традиційно у цей день в українських господах приводять до ладу будівлі, помешкання, реманент та подвір’я (чистять сад, саджають нові дерева, білять хати).

Акція розпочинається з прес-конференції для столичних ЗМІ, де буде презентовано захід, відбудеться знайомство з організаторами та учасниками; запропонується розширений коментар нового плану реконструкції та розвитку ландшафтного парку «Орлятко» на 2008-2009 рік.
Упорядкування території:
- прибирання та завантаження сміття ;
- насадження молодих фруктових та декоративних дерев та установка огородження біля них;
- установка шпаківень.

Спортивно-мистецьке свято:
- показові виступи з української боротьби на поясах (елітарний вид єдиноборства, відомий з трипільських і скито-сарматських часів - IV-I тис. до н.ч.). Керівник - президент Української федерації боротьби на поясах (м. Київ) професор Геннадій Арзютов, головний тренер федерації Андрій Жила;
- показові виступи учнів Всеукраїнської школи характерного козацтва «Бойові та тренувальні вправи українських козаків» (елементи бойового мистецтва Триглав, Спас, Гопак з коментарями та поясненнями). Керівник Андрій Стеценко.
- ансамбль української пісні під керівництвом Володимира Яремчука (м. Київ). Древні українські обрядові весняні пісні у акапельному виконанні.
- протягом всього свята українські страви від ресторану «Гарбуз і К»: борщ, вареники, салати, соки та всілякі пампушки й тістечка.

Видовища та садовий інвентар для всіх учасників толоки.

З повагою, автор проекту Олександр Кочубей
Bookmark and Share