ОДЕСА: виставка про УПА


ВИСТАВКА ПРО УПА В ОДЕСІ: ПОВНИЙ ЗАЛ ВІДВІДУВАЧІВ ТА ПІКЕТ НА ВУЛИЦІ

19 березня о 12:00, у приміщення місцевої «Просвіти» (вул. Пушкінська, 19) було відкрито пересувну фотовиставку «Українська Повстанська Армія: історія нескорених».

На відкритті були присутні:
керівник авторського колективу виставки, радник Голови Служби безпеки України, співробітник Українського інституту національної пам’яті к.і.н. Володимир В’ЯТРОВИЧ, в.о. Начальника одеського обласного управління СБ України Ігор КУЦАН, заступник голови Одеської облдержадміністрації Олександр ТКАЧУК, представник обласної організації ВУТ «Просвіта» Олександр СТЕПАНЧЕНКО, представник Центру національного відродження ім. С.Бандери Тарас РОНДЗІСТИЙ та ін.
Група молодих людей, які стояли в мало чисельному пікеті біля приміщення виставки із плакатами «УПА — это фашизм», на запитання, як розшифровується абревіатура «УПА», нічого не змогли відповісти.
Як зазначив В.В’ятрович: «Події довкола виставки в Одесі засвідчили потребу таких заходів. Стало особливо очевидно, як необізнаність населення з цього питання використовують політичні сили для здобуття дивідендів.
Адже як можна говорити про якесь несприйняття молоддю історичної правди, коли самі хлопці не розуміють, про що у них плакати, а «на камери» виголошують завчені фрази».
Організатори запросили керівника молодіжної групи на виставку, після оглядин якої він висловив потребу у дискусії довкола визвольного руху та проведення круглих столів із тематики ОУН-УПА.
На відкритті був повний зал відвідувачів, сама виставка працюватиме до 29 березня, а потім помандрує малими містами Одещини. Заплановано також організоване відвідування виставки школярами та студентами.
Дана виставка організована за сприяння Управління Служби безпеки України в Одеській області, Одеської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта», Українського інституту національної пам’яті, Центру досліджень визвольного руху, Центр національного відродження ім. С.Бандери, Світового Ювілейного Комітету до 100-річчя від дня народження Романа Шухевича та 65-ї річниці створення Української Повстанської Армії.
Авторами виставки є співробітники ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ (Львів, www.cdvr.org.ua, www.upa.in.ua). Як своєрідний пересувний музей вона є інформаційною, а не пропагандистською акцією. Неупередженість та об’єктивність представлення матеріалів допоможуть відвідувачам виставки зробити власні висновки про цю складну сторінку історії України.

Прес-центр ЦДВР,
сdvr_lviv@yahoo.com
тел./факс: +38(032) 2994515
+38-063-6286869

Нижче – довідкова інформація
1. Про фотовиставку «Українська Повстанська Армія: історія нескорених»
2. Центр досліджень визвольного руху
3.Український інститут національної пам’яті
4. Позиція Служби безпеки України щодо історичної пам’яті

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ
1.
«УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ: ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНИХ»
Вперше в Україні: унікальна фотовиставка про УПА

Дана виставка є унікальним проектом, досі в Україні нічого подібного не було реалізовано. Загалом представлені близько півтисячі оригінальних фото, більшість з яких публікується вперше. Також на виставці вперше експонуватимуться документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.
Відвідувачі побачать такі раритети як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.
Виставка складається з 22 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА. Протягом 2007 року вона буде виставлена в усіх областях України.
Авторами виставки є співробіники Центру досліджень визвольного руху: к.і.н. Володимир В’ятрович, директор ЦДВР, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Руслан Забілий , Петро Содоль. Дизайн виставки виконаний Ольгою Сало.
Виставка — своєрідний пересувний музей — є інформаційною, а не пропагандистською зазначають їй автори: об’єктивна інформація представлена в яскравому та цікавому форматі, щоби відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України.
Вперше виставку експонували у Києві 9-11 березня 2007 р.
2.
ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
www.cdvr.org.ua
www.upa.in.ua
79026 Львів, вул. Козельницька, 4, к.501
тел./факс: 38(032)2994515, cdvr_lviv@yahoo.com

Вивчення найрізноманітніших аспектів боротьби українців за національну та соціальну свободу є головною метою Центру досліджень визвольного руху.
Сьогодні Центр досліджень визвольного руху це:
• єдиний спеціалізований науковий центр досліджень проблематики ОУН і УПА
• центр розробки та впровадження програм популяризації національно-визвольної боротьби ОУН та УПА
• консультаційна діяльність, надання установам, організаціям та зацікавленим особам інформації, експертних оцінок що стосуються проблематики визвольного руху
• унікальний архів документальних, усних, речових, фото та відеосвідчень про національно-визвольну боротьбу ОУН та УПА
ЦДВР об’єднує багатьох істориків з різних куточків України та з поза її меж, які досліджують проблематику визвольного руху українського та інших народів.
Центр випускає власне періодичне видання — науковий збірник «Український визвольний рух», публікує наукові розвідки, спогади та збірники документів.
В.о. Директора ЦДВР Руслан ЗАБІЛИЙ.

3.
УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ
Київ, вул. Липська, 16 тел. 2531563, факс:2540585

Український>http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=41355265&cat_id=103615
Український інститут національної пам’яті було утворено 31 травня 2006 року як центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом. Основними завданнями Інституту задекларовано: посилення уваги суспільства до історії України, забезпечення всебічного вивчення етапів боротьби за відновлення державності України у XX столітті та здійснення заходів з увічнення пам’яті учасників національно-визвольної боротьби, жертв голодоморів та політичних репресій.
Положення про Український інститут національної пам’яті, затверджене постановою Уряду від 5 липня 2006 ц. р. № 927. Воно деталізує напрямки роботи Інституту, окреслює його структуру та нормативно-правову діяльність.
Інститут національної пам’яті організовує виконання актів законодавства з питань, що належать до його компетенції, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення і в установленому порядку виносить їх на розгляд Президента України та Кабінету Міністрів. Крім того, Інститут видає накази, організовує та контролює їх виконання, а також, у разі потреби, разом із іншими органами виконавчої влади розробляє і видає спільні нормативно-правові акти.
Очолює Інститут національної пам’яті Голова, який призначається Кабінетом Міністрів за поданням Прем’єр-міністра. Нині виконуючим обов’язки Голови Інституту є Ігор ЮХНОВСЬКИЙ.
З моменту створення Інституту закладали ідею формування його регіональних представництв. Проте лише в травні 2007 року створили перше – у Львівській області. Представником УІНП у Львівській області став к.і.н. Володимир В’ЯТРОВИЧ.

4.
ПОЗИЦІЯ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ ЩОДО ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ
Служба безпеки України спільно із Українським інститутом національної пам’яті реалізовує спільний гуманітарний проект «Громадські історичні слухання»
Звертаючись до учасників перших слухань, в.о. Голови СБ України Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО зазначив: «Служба безпеки України, розсекречуючи та упорядковуючи документи радянських органів держбезпеки, які зберігаються в її архіві, переслідує одну мету — встановлення, поширення і ствердження історичної правди про минуле українського народу, позбавлення від нашарувань, що спотворюють об’єктивну істину. Метою наших спільних зусиль має стати реабілітація як української історії загалом, так і повернення пам’яті про долю кожного українця».
Для організації роботи з архівними матеріалами з питань визвольного руху та репресій за часів радянської влади, які зберігаються в архівах СБУ, координації дослідницької співпраці СБУ з Українським інститутом національної пам’яті, Асоціацією дослідників Голодоморів, неурядовими та правозахисними організаціями було призначено на посаду радника Голови СБ України з науково-дослідницької роботи Директора Центру досліджень визвольного руху, кандидата історичних наук Володимира В’ЯТРОВИЧА.
При Архіві СБУ створена робоча групи істориків, яка вивчатиме архівні документи про діяльність ОУН і УПА, видатних постатей визвольного руху України з метою оприлюднення документальних першоджерел. Її роботу координує В. В’ятрович.
Bookmark and Share