Чернігів: "Друга світова війна очима молоді"


До 60-ти річчя закінчення радянсько-німецької війни (1941-45 рр.) Чернігівська міська громадська організація „ПОРА!” та Чернігівська молодіжна громадська організація „АРМАДА” за підтримки відділу у справах сім’ї та молоді Чернігівської міської ради реалізували спільний проект „Друга світова війна очима молоді.”
В рамках проекту проводилися різноманітні заходи: анкетування чернігівської молоді з приводу їхнього бачення подій Другої світової війни, покладання квітів до могили Невідомому солдату та пам’ятника Борцям за волю України, було надруковано 1000 листівок, де висвітлювалися найбільш гострі питання Другої світової війни. Також, було оголошено конкурс наукових доповідей стосовно зазначеної теми та відбулася наукова конференція, на якій ці доповіді були зачитані. За результатами конференції незабаром вийде збірка матеріалів яку отримає кожна обласна бібліотека України.
Що стосується проведеного анкетування, то було опитано 1000 чернігівських студентів, які давали свої відповіді на найбільш гострі запитання стосовно подій Другої світової війни. На запитання чи цікаві для них події війни 94 % молоді дали позитивну відповідь (нецікаві – 6%). Обізнаними себе вважають 22,5 %, в деякій мірі – 65%, а необізнаними себе вважають 12,5 % опитаних. Найбільш доцільною назвою подій 1941-45-хроків молодь вважає „Друга світова війна”, „Велика вітчизняна” – 40,2%, а „радянсько-німецька війна” – 4,7%. На запитання „Чи вважаєте ви, що події 1941-45 років за радянських років висвітлювалися...” об’єктивно – 3%, так, як це було вигідно владі – 86,5%. Те, що це висвітлюється зараз об’єктивно вважають 37% опитаних, упереджено вважають 24,5%.
Винним у розв’язанні Другої світової війни 52% молоді назвало обох диктаторів – Гітлера та Сталіна. Лише першого – 35%, другого – 13%. Щодо питання колабораціоналізму, то зрадою співпрацю з німецькими органами влади вважають 15,6% молоді, пристосуванством, щоб вижити – 55,2%, підтримкою політики німців як виступ проти радянської влади – 22,8%.
Радянських партизанів більшість молоді вважає героями (60%), людьми, що виконували накази центру (Москви) – 23%, решта відповіли „байдуже”. На думку 32% молоді українці в складі радянської армії воювали за свою сім’ю, 20,58% думають, що вони робили це примусово-мобілізаційно. Стільки ж, що за Україну.14,7% опитаних відповіли, що за СРСР. Не професійною воєнною політикою Сталіна та його оточення пояснює більшість молоді надзвичайно велику кількість українців, що загинули в тій війні (35,5%). Використанням їх в Червоній армії як „гарматне м’ясо” та особливою жорстокістю німців по 28%.
Дуже цікавими виявилися відповіді на запитання, що стосувалися ОУН-УПА. Так, героями їх вважає 35,2% молоді. Учасниками Другої світової війни – 40%, а зрадниками та запроданцями – 10%. 14,8% молоді не визначилися з цього питання. Так само, 30,2% молоді вважають героєм Степана Бандеру. 39,5% – керівником українського збройного підпілля. 17% вважають Бандеру зрадником.
65% опитаних переконані, що українське суспільство являється розколотим стосовно їхнього бачення подій 1941-45-х років. 85% молоді хотіли б поглибити свої знання з тих подій.

"Майдан"

Bookmark and Share