Молодь має знати свої права: що робити, коли Вас затримала міліція?


У рамках програми "Молодіжне право", що реалізується Молодіжним парламентом Полтавщини з лютого 2004 року, підготовлено ряд матеріалів, покликаних допомогти молоді дізнатись про свої права та застосувати ці знання на практиці.
На жаль чи на щастя, але трапляються в житті ситуації, коли потрібно звертатися до правоохоронних органів за захистом. А інколи самі правоохоронні органи звертаються до вас. Інколи ці звернення носять не дуже приємний характер, адже потрібно кудись їхати, давати якісь пояснення. Як себе вести в цьому випадку? Що можна і що не можна робити? І як уникнути того проблем із міліцією? Про це розповідає адвокат, голова Консультативного бюро з прав людини Спілки адвокатів України Юрій Моторний.

– Юрію Сергійовичу, що робити, коли на вулиці представники правоохоронних органів запрошують “Давайте пройдемо!”?

– Перш за все, якщо людина нічого не порушувала, то вона і вести себе буде, як на мене, належним чином. Тобто вона не буде боятися цієї міліції, чи прокуратури, чи інших працівників, які її затримують. Ця людина буде себе поважати і діятиме відповідно до рівня своєї освіти, культури, тих знань, які в неї є. І в той же час, дійсно, працівникам міліції необхідно час від часу звертатися до всіх нас. Це буває із найрізноманітніших обставин. Тому коли працівники міліції звертаються до вас, то перш за все вони всі представляються, показують посвідчення. І нічого дивного не буде, якщо ви представитеся і попросите цю людину зробити те ж саме. Візьміть ручку, олівець, якщо є можливість – запишіть, немає можливості – намагайтеся запам’ятати, хто ця людина, щоб ви знали, куди вас везтимуть і на якій вона посаді. Це в абсолютній більшості випадків вплине на цю людину і, скажімо, якогось нахальства чи зловживань можна буде уникнути, бо працівник міліції побачить, що ви знаєте свої права і знаєте обов’язок працівника міліції представитися таким чином, щоб ви це запам’ятали.

– А що робити, якщо, скажімо, зовнішність людини, яку затримали, дуже схожа на злочинця, якого розшукують, і з цього приводу вас уже привезли у відділення міліції?

– Коли вас запрошують пройти чи проїхати у райвідділ міліції – ще раз підкреслюю – нічого дивного в цьому немає. За великим рахунком, серед нас не так багато людей, які б своєю зовнішністю відрізнялися один від одного. А на такий випадок обов’язково треба з’явитися, бо робота в цих людей така. Попередьте своїх близьких з тим, щоб вони знали, що вас викликають чи запропонували на вулиці проїхати автомобілем. Назвіть марку машини, назвіть, який працівник, в який райвідділ – міський чи районний – ви будете їхати, і скільки годин будете там перебувати. Максимум – це три години.

– Чи мають право співробітники міліції перевірити кишені і зробити особистий догляд затриманої людини?

– Коли працівники міліції до вас звертаються, з’ясуйте у них, з яких підстав. Ви можете бути свідком якихось подій. Це буває дуже часто. І ви зобов’язані просто з’явитися і розказати чи написати те, що ви бачили. Це буде краще для того, щоб всі абсолютно можливі теоретичні свідки були опитані. Інша річ, коли ви підозрюєтеся в чомусь. Тоді, звичайно, вас доставлять туди як людину, яка теоретично може вчинити протиправну дію, і у вас можуть і мають право оглянути ваші кишені і те, що у вас знаходиться. Є певний порядок, він передбачає те, що працівники міліції повинні попросити двох понятих і тільки в їх присутності оглянути ваші кишені. Тоді вже, навіть якщо у вас виявлять якісь предмети, що вам не належать, можна ставити питання в іншому ракурсі: чи є там відбитки пальців цієї людини, чи хто-небудь із знайомих бачив коли-небудь із нею ці предмети, іншого роду питання, які дадуть змогу з’ясувати, що, дійсно, людині підкинуто ці предмети з якоюсь метою чи вони дійсно є її власністю і вона повинна за те, що вона їх носить, зберігає, відповідати так, як це передбачено законом.

– До речі, щодо понятих: чи можуть у їх ролі виступати працівники внутрішніх органів?

– Ні, не тільки працівники внутрішніх органів, а навіть стажисти, стажери, практиканти, які в них є, не можуть бути такими понятими. Це чітко передбачено законодавством.

– За оглядом може початися допит – не досить приємна процедура...

– Якщо вас запросили як свідка, то ви зобов’язані дати показання свідка як громадянин, і це передбачено законодавством. У даному випадку від людини будуть відбирати пояснення. Пояснення – це не допит. Людина може писати, якщо вона добре володіє мовою, особисто, може писати працівник міліції, але треба, щоб він чітко і ясно перечитав це пояснення і щоб людина зрозуміла, чи дійсно все відображено її словами, її реченнями, її формулюваннями. Допит – це вже тоді, коли є порушена кримінальна справа, і людина є свідком. Вона попереджується про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення, за відмову від дачі свідчень, і, можливо, що людина буде визнаватися навіть підозрюваною, коли є достатні підстави вважати, що вона скоїла даний злочин. Тоді людині роз’яснюється інша категорія її прав, у тому числі – відмовитися давати показання, користуватися правом консультуватися з адвокатом, вона може написати, що вона відмовляється давати показання до консультації з адвокатом – цілий ряд процесуальних прав, які повинні забезпечити працівники міліції.

– Юрію Сергійовичу, що повинно бути зафіксовано у протоколі ще? Ну, наприклад, чи потрібно переписувати речі, можливо, прикраси, гроші, які були при затримані, або можливі тілесні ушкодження?

– Якщо це протокол огляду, то він чітко відображає сам процес. Тобто, якщо це оглядається сумка, сумочка, портфель, дипломат, то в ньому повинно бути записано про те, що воно з себе являє: розміри даної сумки, чи даного дипломата та інше. Записується те, що його відкрили, те, що згори лежить листок, і так по порядку всі речі. Якщо це оглядається людина і у неї оглядають кишені (перш за все, просять: “Ти сам вийми речі і покажи”, а потім вже працівник міліції оглядає), то пишуть, що з нагрудної кишені, чи із зовнішньої кишені, чи з внутрішньої кишені дістали певний предмет і чітко його описують. І після того, як все це переписано, підписуються поняті і підписується людина, у якої оглядали ці речі, ці предмети, а в кінці – обов’язково працівник міліції чи іноді СБУ. У нас часто кажуть, що працівники міліції можуть протокол переписати, але якщо ви поставите там свій підпис, або якщо ви напишете там якісь зауваження (обов’язково про це запитують працівники міліції), це буде відображено в протоколі, в тому числі і якщо ви заявляєте, що деякі речі вам було підкинуто. Якщо ви не зробите такого, то чисто теоретично ці поняті можуть бути якимись, скажімо, знайомими чи працювати на міліцію, вони цей протокол перепишуть так, як це вигідно працівникам міліції. З вашим підписом це зробити буде набагато важче.

– Якщо затриманий має якісь хвороби, про це потрібно говорити?

– Якщо ви йдете в лікарню, то повідомте про те, що ви на денному стаціонарі, ви йдете в лікарню, вам треба пройти певні процедури. Працівники міліції можуть просто приїхати з вами в лікарню і пересвідчитися у чергового лікаря чи в лікаря, який вас лікує, що ви дійсно лікуєтеся і або прямо тут опитають вас із якихось підстав, або запросять вас чи приїдуть за вами після завершення процедур. Якщо у вас є якісь психічні захворювання і ви, таким чином, не можете адекватно пояснювати, реагувати, то, знову ж таки, треба попередити працівників міліції про це, так як ваші показання можуть суттєво впливати і на розслідування даної справи, і затримання інших людей.

– Як поводитися, коли затримали з підозрою у скоєнні злочину?

– Якщо, дійсно, виявилися якісь підстави, що вас затримали у підозрі скоєння хуліганських дій, саме по собі відвідування міліції не повинне перевищувати трьох годин з часу, коли вас туди доставили. За цей час працівники міліції повинні встигнути отримати від вас пояснення, це виписано в Законі. Якщо в них є підстави затримати вас, скажімо, є підозра, що ви скоїли злочин, то тоді закон дозволяє затримати таку людину на три доби. Якщо вас затримали по тому, що ви скоїли адміністративний проступок, то вас мають право затримати до того часу, доки ваша справа не буде розглянута у суді даного району. Тобто, якщо це затримання було вранці, то вони зобов’язані оформити всі документи до кінця робочого дня, доставити вас до суду, де обов’язково є черговий суддя, який цього дня повинен розглянути вашу адміністративну справу. Якщо вас затримали після 17 години, то працівники міліції оформляють документи пізно вночі чи рано вранці і десь на 11-13 годину вже вас привезуть у суд, де суд буде розглядати вашу адміністративну справу і винесе рішення. Це може бути попередження, це може бути штраф, але суд – дуже часто це буває – не знаходить у ваших діях складу адмінправопорушення і не притягує вас до адмінвідповідальності.

– А з якого моменту затриманий має право вимагати адвоката?

– Оскільки в нас є Конституція України, а в ній чітко написано про те, що кожна особа має право користуватися послугами адвоката, то моя точка зору (і взагалі юристів, усіх тих, хто відстоює права і інтереси людей), що людина навіть тоді, коли її затримали на вулиці і просять пройти в райвідділ міліції, має право попередити працівників міліції, що в мене є угода з таким-то адвокатом, який представлятиме мої інтереси в міліції, і я без цієї людини не буду давати ніяких свідчень, ніяких показань. На жаль, ми дуже часто зустрічаємося з тим, коли працівники міліції, користуючись певною невідповідністю законів Конституції України, стверджують і говорять, що ви маєте право користуватися послугами адвоката тільки тоді, коли ми визнаємо вас підозрюваним. Я ніколи з цим не погоджуся! Навіть свідок повинен користуватися правом, щоб його опитували в присутності адвоката, він просто повинен сидіти в цій кімнаті і слухати, щоб по відношенню до цієї людини не було ніяких застережень. Ми дуже часто зустрічаємо випадки, коли людину викликали як свідка, без адвоката його опитали, а потім через три хвилини вона уже підозрювана. Наприклад, коли свідок був учасником певних протиправних дій. І лише з цього моменту, кажуть правоохоронці, ця людина може користуватися правом консультації з адвокатом. Я вважаю, що працівники міліції, прокуратури, СБУ при затриманні повинні забезпечити людині її консультації з адвокатом і присутність адвоката навіть тоді, коли це буде усне пояснення. Саме знаючи законодавство України можна вийти з таких ситуацій і уникнути непорозумінь у стосунках із правоохоронними органами.

Євген Бриж,
програма "Молодіжне право"

Bookmark and Share