Доля президента в руках молоді


Сьогодні в Ірані відбуваються президентські вибори, які можуть мати вирішальне значення для майбутнього країни.
Лідером іранських перегонів вважають 70-річного Акбара Хашемі Рафсанджані, який уже займав президентську посаду в 1989—1997 роках і нині обіцяє налагодити кращі відносини із Заходом. Цього вівторка Рафсанджані заявив у інтерв`ю телеканалу Сі-Ен-Ен, що він прагне відкрити «новий розділ» у відносинах зi США, але сподівається, що Вашингтон також пошле сигнал довіри і розморозить іранські вклади в американських банках, які обраховуються мільярдами доларів.
Рафсанджані заручився підтримкою великого бізнесу Ірану, але його головним завданням є заручитися підтримкою молоді. Адже 50 відсотків з 67 мільйонів мешканців країни — це люди, молодші 25 років, а право голосу іранці здобувають, починаючи з 15 років. Тобто більшість з 46 млн. 786 тисяч іранців з правом голосу є молодь.
Рафсанджані є лідером передвиборчої кампанії, але повної впевненості у його перемозі у першому турі немає. Щоправда, брат Рафсанджані, який є головою виборчого штабу кандидата, запевнив учора, що, за його даними, лідер перегонів повинен набрати 54 відсотки голосів. Але останні перед виборами опитування громадської думки показують, що Рафсанджані трохи не дотягує до бажаної 50-відсоткової підтримки, свідчить «Рейтер». На заваді може стати низька активність виборців, оскільки опозиційні партії закликають бойкотувати їх.
Учора міністр внутрішніх справ Ірану Абдолвахед Мусаві Ларі в інтерв`ю лондонській агенції «ІранМанія» висловив обережну впевненість у тому, що явка може перевищити 50 відсотків. Водночас міністр вважає можливим проведення другого туру виборів. Якщо так станеться і президента не вдасться обрати одразу, то це буде перший випадок проведення другого туру у всій історії виборів у Ісламській Республіці Іран.
Із семи претендентів (один з них — Мохсен Резаї — цього тижня зняв свою кандидатуру) шанси позмагатися у другому турі з Рафсанджані мають двоє: 54-річний представник більш радикального реформаторського табору Мостафа Моїн та 43-річний колишній голова поліції Ірану, представник табору консерваторів Мохаммад Бакер Калібаф, якого підтримує аятола Алі Хаменеї.

Олександр ШИМАНСЬКИЙ, УМ

Bookmark and Share