Заява Міжнародної Амністії щодо Бєларусі


У Бєларусі продовжується придушення всіх форм опозиції режиму Олександра Лукашенка. Кричущим порушенням права на свободу слова протягом останніх двох тижнів стало позбавлення волі ще трьох опозиційних політичних діячів за організацію мирних акцій протесту. Андрію Клімову, Миколі Статкевичу і Павлу Северінцю ухвалені вироки за ст. 342 Кримінального кодексу, згідно з якою незаконними є організація публічних дій, що порушують громадський порядок, або активну участь в них.

Андрій Клімов був засуджений 10 червня до півтора років «обмеження свободи» за ст. 342 Кримінального кодексу за організацію масового протесту в Мінську 25 березня 2005 року. Йому доведеться жити за межами Мінська, знаходячись під наглядом міліції, і виконувати "громадські роботи". Андрій Клімов був звільнений у залі суду до моменту розгляду його апеляції. На нього також заведена кримінальна справа за обвинуваченням у наклепі на президента. Дата судового слухання по цій справі поки не називалася.

31 травня суд Центрального району м. Мінська засудив Миколу Статкевича і Павла Северінца до трьох років виправних робіт за ст. 342 за організацію акцій протесту в Мінську після референдуму і виборів у жовтні 2004. За амністією, оголошеною в зв`язку зі святкуванням 60-річчя перемоги в Другій світовій війні, термін їхнього покарання автоматично скоротився до двох років. Микола Статкевич уже знаходиться в ув`язненні за неповагу до суду, яку він виявив, відмовившись встати під час судового засідання, а Павло Северінець залишається на волі до моменту розгляду його касаційної скарги. Микола Статкевич відмовився оскаржити свій вирок на знак протесту проти несправедливості судового процесу. Обоє засуджених знаходилися під постійним тиском з боку влади за свою опозиційну діяльність. Микола Статкевич є головою опозиційної соціал-демократичної партії, а Павло Северінець очолює рух "Молодий Фронт".

Міжнародна Амністія стурбована таким рівнем ризику, якому піддаються громадяни, що виступають із критикою на адресу уряду Бєларусі. Організацію особливо тривожить той факт, що стосовно згаданих трьох опозиціонерів влади обрали карне, а не адміністративне переслідування, що припускало б більш м`яке покарання. Цей факт свідчить про нетерпимість, що підсилюється, з боку Президента Лукашенка до будь-якої форми критики або інакомислення.

"Міжнародна Амністія" вважає Миколу Статкевича в`язнем совісті і вимагає його негайного звільнення. Організація вимагає зняти обвинувачення з Андрія Клімова і Павла Северінця. "Міжнародна Амністія" буде вважати трьох засуджених в`язнями совісті у випадку позбавлення їх волі у формі тюремного ув`язнення або обмеження волі під наглядом міліції.

Мiжнародна Амнiстiя

Bookmark and Share