КИЇВ: що буде з Болонським процесом після 2010 року?


Студентську відповідь на це питання має дати Національний круглий стіл, котрий відбудеться 12 листопада 2008 року в Києві в рамках підготовки до Зустрічі європейських міністрів, відповідальних за вищу освіту, яка пройде у квітні 2009 року в місті Льовені, Бельгія. Європейський студентський союз, українською частиною якого є УАСС, готується офіційно обговорити цю тему наприкінці листопада ц. р. у Софії (Болгарія) , де буде ухвалено політичну заяву ESU "Болонський процес після 2010". До участі запрошуються усі справді зацікавлені...

2010 рік, коли за первинним задумом на нашому континенті мав бути створений Європейський простір вищої освіти уже не за горами. Отже є всі підстави констатувати, що попри великі зміни, викликані Болонським процесом в усіх державах-учасницях, жодна з його початкових цілей все ще не стала справді близькою до задовільної реалізації. Поруч із цим, сьогодні набагато більших сили та значення набули взаємопов’язані і водночас суперечливі новітні тенденції розвитку освіти, які наприкінці 90-их років минулого сторіччя лише потроху окреслювалися і майже ніким досить ясно не усвідомлювалися: гуманітаризація й одночасна комерціалізація, скорочення терміну здобуття базової вищої освіти та потреба в навчанні впродовж всього життя тощо.

Тому нині в загальноєвропейському масштабі набирає дедалі більшої сили дискусія про “майбутнє Болонського процесу після 2010 року”. Ключовою подією для визначення її підсумків має стати запланована на квітень 2009 року чергова зустріч європейських міністрів, відповідальних за вищу освіту, в бельгійському Льовені.

До цієї зустрічі кожна держава підходить зі своїм національним звітом про втілення Болонського процесу, а кожен уряд – із власним баченням його подальшого розвитку відповідно до свого розуміння національних інтересів у сфері освіти. Водночас свої позиції визначають і основні “зацікавлені сторони” процесу: “інституції” (тобто навчальні заклади), викладачі та студенти.

Для студентів усіх держав, охоплених Болонським процесом, важливо, щоб їхні представники як на заходах, котрі передуватимуть зустрічі міністрів у Льовені, так і під час самої Зустрічі “говорили одним голосом”: займали позицію, що відображатиме узгоджене бачення інтересів студентства різних країн. Таке спільне студентське бачення майбутнього розвитку Болонського процесу має бути сформульоване в заяві Європейського студентського союзу (ESU), що її буде прийнято на засіданні Правління Союзу наприкінці листопада 2008 року в Софії. Проект заяви ESU, колишнім Комітетом з Болонського процесу можна завантажити тут:
http://uass.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=323&Itemid=1

Для того, щоб голос українського студентства ґрунтовно й авторитетно пролунав у Софії, Українська асоціація студентського самоврядування проведе 12 листопада ц. р. у місті Києві Національний студентський круглий стіл “Болонський процес після 2010 року: погляд студентів”. Попередньо погоджене місце проведення круглого столу – зал засідань Колегії МОН по проспекту Перемоги, 10.

Для того, щоб взяти участь у Круглому столі, необхідно до 01 листопада включно направити за електронною адресою international@uass.org.uaЦя адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт. (копія на secretariat@uass.org.uaЦя адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт. ) належним чином заповнену анкету та ПИСЬМОВІ ТЕЗИ свого планованого виступу (від однієї до двох сторінок шрифтом 12 pt з одинарним інтервалом). Додаткова інформація – за телефоном (044) 3605298.

Основні документи, які політично окреслюють Болонський процес на сьогодні, можна знайти у відповідному розділі сайту УАСС.

Проекти офіційних документів, підготованих до зустрічі міністрів у Льовені Групою сприяння Болонському процесу (Bologna Follow-UP Group):
BFUG Draft report Bologna Beyond 2010.pdf
BFUG Discussion Paper on Bologna after2010.doc
Проект Заяви ESU "The Bologna Process after 2010" можна завантажити тут.

Для відома студентів України подаємо, також, офіційні позиції, вже ухвалені щодо “Болонії після 2010” національними студентськими союзами деяких інших європейських країн: VVS Бельгія, StL Норвегія, FAGE Франція.

P.S. Учасники круглого столу, за бажання, матимуть змогу на наступний день, 13 листопада, взяти участь у чисельних “гламурних” заходах, котрі проводитимуться у Києві з нагоди Дня студента під егідою Міністерства освіти і науки України: відкритті виставки «Освіта та кар'єра – 2008», "Форумі Кар'єри myway.in.ua" та ІІІ Всеукраїнському фестивалю незалежної студентської преси, офіційній церемонії нагородження студентів і аспірантів грамотами МОН та інших. Про необхідність резервування місць у гуртожитках зазначайте, будь ласка, у своїх анкетах, з трьома знаками оклику.

P.P.S. Комісія УАСС з питань міжнародного співробітництва залишає за собою право “відсіювати” відверто “халявні” або списані з підручників тези виступів потенційних учасників круглого столу та не направляти запрошень особам, котрі їх подають.

на фото - Голова Постійної комісії УАСС з питань міжнародного співробітництва Оксана Лаган разом з друзями з інших європейських країн на одній з вулиць міста Болонія під час святкування 20-ої річниці Magna Charta Universitatum.Bookmark and Share