Мін`юст: підтримка сімей, ріст народжуваності


Департамент соціального, трудового та гуманітарного законодавства Міністерства юстиції України розробив проект Закону України “Про державну підтримку сімей у вихованні дітей”. Як повідомила заступник Міністра юстиції України Лідія Горбунова, законопроект передбачає удосконалення системи надання державної допомоги у вихованні дітей. Важливими є створення сприятливих умов для покращання культурного розвитку дітей, залучення їх до фізичної культури і спорту, а також підвищення виховного потенціалу сім`ї. В проекті Закону передбачено надання права на фінансову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з одночасним правом трудової зайнятості батьків. Будуть створені служби домашніх вихователів, що сприятиме наданню послуг по догляду за дітьми вдома. Домашні вихователі здійснюватимуть свою діяльність за трудовим договором та на підставі ліцензії.
Лідія Горбунова підкреслила, що законопроект передбачає введення соціального патронату над усіма категоріями сімей, які мають дітей віком до 18 років. Проводитиметься соціальний супровід сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. За рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законодавством, здійснюватиметься фінансове забезпечення державної підтримки сімей у вихованні дітей. Відповідно до законопроекту право на державну підтримку матимуть сім`ї, які проживають на території України та мають дітей віком до 18 років або дітей, які продовжують навчання, до досягнення ними 23 років.
Довідка. Згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2005 року № 15259/5/1-05 Міністерство України у справах молоді та спорту продовжить роботу над цим законопроектом. Департамент соціального, трудового та гуманітарного законодавства Міністерства юстиції України здійснив правову експертизу проектів Указу Президента України “Про державну підтримку сім`ї, дітей та молоді”, постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми” та розпорядження “Про відзначення Дня захисту дітей в 2005 році”.
А як повідомила директор Департаменту у справах цивільного стану громадян Валентина Кунда, починаючи з 2002 року, вперше за останні 10 років, збільшилася кількість складених актових записів про народження дітей. Так, у 2002 році зареєстровано 392 524 новонароджених, що на 14 153 більше, ніж у попередньому році. У 2003 - народилося на 18 240 дітей більше порівняно з попереднім роком, а у 2004 році на світ з`явилося 428 965 маленьких громадян, а це на 18 201 більше, ніж у 2003. Тож, як видно із статистики, народжуваність в Україні зростає.
Відповідно до вимог чинного законодавства реєстрація народження має бути здійснена не пізніше одного місяця від дня народження дитини. При реєстрації за згодою батьків визначається ім’я дитини. Якщо дитина народжена жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства ім’я визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає зі звичаю національної меншини, до якої належать мати і батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки і піклування або судом.

Відповідно до статті 52 Конституції України держава створює належні умови розвитку та рівні права усім дітям незалежно від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Жінка, яка народила дитину, та чоловік, який вважає себе батьком цієї дитини, мають право подати заяву до органу реєстрації актів цивільного стану про визнання батьківства. На підставі такої заяви буде визначене походження дитини від батька.

На сьогодні чинним законодавством України та міжнародним законодавством врегульовано якнайширше коло випадків визначення походження дитини. Це забезпечує правовий захист дитини як повноправного члена суспільства та утверджує унікальність і неповторність кожної людини та кожної сім`ї.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 279-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua

Bookmark and Share