Всеукраїнське турне студентів-медиків триває . . .


Ще 8 травня львівські студенти-медики разом з активістами студентського руху вирушили у всеукраїнське турне з метою створення в подальшому Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Здоров’я України». Про це розповідав майбутній голова згаданої організації, а в минулому – голова страйкового комітету Львівського Національного Медичного Університету ім. Данила Галицького Олександр Хома.
За словами О. Хоми, страйкком студентів ЛНМУ ім. Данила Галицького припинив свої існування, але частина його представників продовжуватиме активну роботу й надалі. «Метою створення ГО «Здоров’я України» є досягти послідовних та системних змін в українській медицині. Ми ініціюватимемо громадські обговорення нинішніх проблем медицини в суспільстві, підтримуватимемо наукову роботу студентів-медиків, а влітку маємо намір провести літню школу-семінар «Менеджмент у медицині»», — розповів О. Хома. Як повідомив інший активіст майбутньої громадської організації Руслан Секела, наразі у турне поїдуть лише львівські студенти. «Ми маємо на меті створити філії ГО «Здоров’я України» у всіх медичних вузах держави», — наголосив він
Цього тижня, учасники турне поінформували про себе Закарпаття. Виявилося, що закарпатські студенти-медики проти села нічого не мають, Однак додатково платити 5 000—10 000 гривень за інтернатуру не хочуть. А міністр охорони здоров’я України прагне забезпечити медичною допомогою 9500 населених пунктів, в яких її зовсім немає!

Реформами у сфері підготовки спеціалістів для охорони здоров’я студенти медичного факультету УжНУ спочатку були, м’яко кажучи, незадоволені. Хоча, як запевняє газету „РІО” декан медфаку Олександр Болдижар, хвилювання студентів досить швидко вщухли й в Ужгороді не було створено, як у Львові страйкового комітету і підписів на відміну наказу міністра не збирали, та й у Київ на акцію протесту ніхто не їздив. Проте для студентів-медиків все, що відбувалося, — справжня революція. Нагадаємо, 23 лютого Міністерство охорони здоров’я України затвердило наказ "Про затвердження переліку спеціальностей та строки навчання в інтернатурі випускників медичних і фармакологічних вищих навчальних закладів, медичних факультетів університетів". Відповідно до наказу, кількість спеціальностей скорочено з 54 до 16, а молоді спеціалісти стовідсотково мають поїхати працювати в село, де немає відповідної технічної бази. Водночас студенти протестують проти того, що строк навчання в інтернатурі збільшено з 1-1,5 року до 2-3 років, що, відповідно, вдарить по кишені контрактників (у міністерстві обіцяють, що вартість навчання для випускників 2005 на заняття в інтернатурі підвищено не буде). Прийняття цього наказу збурило студентів-медиків, особливо львів’ян, які і стали ініціаторами створення страйкового комітету. Протистояння закінчилося — у зв’язку з ухвалою суду про призупинення дії наказу МОЗ до остаточного рішення суду немає сенсу для існування страйкому. Проте, якщо рішення суду суперечитиме вимогам студентів-медиків, вони обіцяють продовжити свою діяльність. 8 травня львівські студенти-медики разом з активістами студентського руху вирушили у всеукраїнське турне з метою створення в подальшому Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Здоров’я України".

В планах організації ГО "Здоров’я України" — створити філії у всіх медичних ВНЗ держави.

Міністр ОЗУ Микола Поліщук на компроміси йти не хоче:

— Сьогодні всі питання влада вирішує в інтересах народу, тому ми повинні створити таку систему освіти, щоб у найкоротший час забезпечити суспільство якісно підготовленими фахівцями, які б відповідали вимогам сьогодення. Вимоги студентів: 1) зменшити термін навчання в інтернатурі; 2) залишити попередній перелік лікарських спеціальностей; 3) створити фінансову і матеріальну базу для молодих фахівців за місцем призначення на роботу (здебільшого у сільських регіонах) — спрямовуються насамперед на задоволення потреб кожного з них зокрема, а не народу України.
Вирішення питання гострої нестачі медичних працівників в сільській місцевості потребує зміщення акцентів на підготовку фахівців загальної практики, які будуть працювати сімейними лікарями (сьогодні: при потребі 30 тис. таких лікарів їх підготовлено всього 4 350, з яких працюють близько 3 тис.; у випуску 2004 р. лікарів загальної практики було 423 чол. Останнім часом з’ясувалося, що в Україні близько 9,5 тис. населених пунктів не мають жодної медичної допомоги). Студента потрібно навчати, окрім теорії, набагато більше практики, основою якої повинні бути тренінги. Індивідуальною має бути підготовка в інтернатурі. Сьогодні кафедри перевантажені лікарями-інтернами, а робочий день лікаря-інтерна (6 год.) не дає можливості набути якісної підготовки (у європейських країнах такі молоді фахівці працюють по 12-14 год. на добу), бо якраз ця практика є основою фаху. Після закінчення інтернатури випускники складатимуть іспит перед експертною комісією, членами якої будуть представники МОЗу, лікарських асоціацій та зарубіжні фахівці. Молодим фахівцям будуть створені відповідні умови на місцях призначення на роботу: висока зарплата, житлове забезпечення, пільги на оплату за комунальні послуги, можливість ліцензії на приватну медичну практику у позаробочий час та ін. За бюджетні кошти сільські фельдшерсько-акушерські пункти та лікарні будуть обладнані за потребами, для цього вже у бюджеті 2005 р. закладено певні кошти.

Щодо розподілу закарпатських студентів-медиків, то Олександр Болдижар газеті "РІО" зазначив таке: "На медфаці ніколи не виникало особливих проблем з цього приводу, нема їх і тепер. Цьогоріч медфак випускає 98 студентів, які навчалися за держазамовленням. По області є заявки на 36 місць, інші випускники їдуть за її межі. По-друге, багато нині провідних медиків області, відомих далеко і за її межами, починали колись із села. До того ж держава платила за студента 6 років, тож, гадаю, вона має право відправити його туди, де він потрібен. З іншого ж боку, хірургу, приміром, у селі робити нічого. Відстані від сіл до райцентрів у нас невеликі, за 30 — 40 хвилин хворого можна доставити до лікарні. Та й іде мова про те, що такі служби треба централізувати. Хоча і в селах потрібні досвідчені лікарі, проте наразі сказати про те, яким буде рівень підготовки лікарів загальної практики, чи зможе впоратися той молодий спеціаліст з усіма випадками без підказки досвідченого колеги, сказати важко. Інша річ, що молодого спеціаліста на селі необхідно підтримувати: дати йому житло, звільнити від сплати компослуг приміром.
Одне словом, розподілу ми не боїмося, випускники розподіляються згідно з заявками і жодних ексцесів з цього приводу у нас не відбувається".

За матеріалами української преси для www.fri.net.ua
Ірина Лозова

Bookmark and Share