В українських містах почнеться втілення унікальної моделі муніципальної молодіжної політики


Ідея представити Концепцію та загалом знайти підтримку щодо впровадження моделі муніципальної молодіжної політики серед керівників українських міст та фахівців, які на різних рівнях займаються розвитком місцевого самоврядування, виникла досить несподівано під час проведення у Бердянську напередодні Муніципальних слухань Всеукраїнського молодіжного форуму. Цей захід, організований Бердянською молодіжною організацією «Співдружність», мав на меті обмін найкращим досвідом співпраці молоді з місцевою владою та пошук ідей щодо активізації такої співпраці та загалом молодіжного руху на місцевому, регіональному та державному рівнях.
Звичайно, кожен з 60-ти учасників Форуму, який представляв один з 13-ти регіонів України, мав власний досвід громадської діяльності та свою позицію щодо побудови конструктивних відносин між молоддю та владою, які були презентовані на Форумі. Але після презентації Вадимом Георгієнко розробленої моделі муніципальної молодіжної політики, більшість учасників визначили, що саме ця модель є інноваційною та найбільш відповідає потребам молоді та місцевих громад. Голови Херсонського молодіжного парламенту, депутат Херсонської міської ради, Наталія Матковська повідомила, що Херсон вже почав впровадження цієї моделі та закликала заінтересованих учасників об`єднатися для успішного втілення моделі в усіх містах України. Молодіжна рада при виконавчому комітеті Бердянської міської ради, що також приймала участь у організації Форуму та мала власні очікування щодо співпраці саме із Молодіжними радами в Україні, активно підтримала пропозицію. Як потім розповів Олексій Малютін, голова цієї ради, ще під час вивчення українського досвіду рік тому, саме ця модель та її досвід втілення у м. Одесі став базою для розробки Молодіжної ради у м. Бердянську.
Всеукраїнський Молодіжний Форум у своєї резолюції звернувся до учасників XI Всеукраїнських муніципальних слухань підтримати впровадження єдиної для всіх міст України моделі муніципальної молодіжної політики, автором якої є Вадим Георгієнко. Учасники Форуму також створили ініціативну групу із вдосконалення та впровадження моделі в Україні. Найближчим часом планується проведення зустрічі ініціативної групи на всеукраїнському форумі у Херсоні в середині листопада, підготовка пропозицій до Парламентських слухань про становище молоді в Україні та створення Всеукраїнської коаліції щодо практичної реалізації моделі в Україні.
Що ж це за модель? Вона є життєздатною відповіддю на питання, як зробити так, аби молодь кожного міста України активно включилась до вирішення проблем своєї громади, приєдналась до формування та реалізації справжньої молодіжної політики міста, регіону та загалом країни.
Чим унікальна, на думку багатьох експертів, модель муніципальної молодіжної політики, що розроблена та вже частково впроваджена у м. Одесі? По-перш за все, вона повністю змінює саме поняття «молодіжна політка», та якісно змінює розуміння цілей міських молодіжних програм. Згідно за моделлю, молодь є невід`ємною часткою місцевої громади, тому усі проблеми молоді мають бути визначені у цільових та комплексних міських програмах. Наприклад, відокремлення вирішення проблеми ВІЛ\\СНІД у молодіжному середовищі із відповідної цільової комплексної міської програми у молодіжну програму є недоцільним. Саме так відносно будь якої проблеми молоді: соціальний захист, працевлаштування та інше. Єдина ціль, що потребує окремої міської програми є створення сучасної системи залучення молоді до формування міської політики та вирішення проблем місцевої громади, які викладені у відповідних міських програмах. Сьогодні немає комплексної системи мотивації молоді щодо цієї цілі, немає відповідного рівня компетенції щодо її участі, а також уявлення щодо механізмів місцевого самоврядування, немає також дієвих механізмів впливу молоді на місцеві рішення, які стосуються їхнього життя, а також налагодженої системи підтримки молодіжних ініціатив на вирішення проблем місцевої громади. Саме ці питання і вирішує модель, яка складається із чотирьох систем:
1. Система постійного громадського представництва молоді на місцевому рівні.
2. Система залучення молоді до формування міської політики.
3. Система залучення молоді до безпосередньої реалізації міської політики.
4. Система розвитку компетентності участі молоді у формуванні та реалізації міської політики.
Унікальними є механізми практичної реалізації кожної передбаченої системи. Приклад рівня впливу молоді: зі рішенням Одеської міської ради жоден проект рішення міської ради, або її виконавчого комітету що впливає на життя молоді, не може бути прийнятий без попереднього затвердження на сесії молодіжної ради міста! Модель передбачає цілу низку різноманітних механізмів, що мають створити комплексну систему, налагодити взаємодію молоді та влади на сучасних умовах, створити прозору систему оцінки становища молоді, ефективність використання бюджетних коштів за цим напрямком, розподіл відповідальності між усіма діючими сторонами цього процесу, а також кількісні та якісні зміни у вирішенні проблем місцевої громади за рахунок розвитку участі молоді.
Імплементація моделі на місцевому рівні відбувається як затвердження на сесії міської ради трьох основних документів: типової перспективної Концепції, міської щорічної програми щодо практичної реалізації Концепції, та Положення Молодіжної ради як консультативно-дорадчого органу міської ради та її виконавчого комітету. Сприяння розвитку органів студентського самоврядування, що, як відомо, є досить складним питанням за межами столичних ВНЗ, має порадувати активних студентських діячів.

Для усіх небайдужих, що мають за мету створення по-справжньому ефективних умов розвитку молодіжного руху у своєму місті на принципах розвитку молодіжного парламентаризму, а також мають бажання приєднатися до могутнього всеукраїнського руху якісно іншого рівня, ініціативна група буде проводити низку регіональних зустрічей із детальним ознайомленням та обговоренням моделі. Серед небайдужих ми вже бачимо як громадських лідерів, так і міських голів, депутатів, чиновників. Краще сформувати власне розуміння моделі, її можливостей, тому контактуйте прямо зараз та замовляйте зустріч у вашому регіоні! E-mail molrada@ukr.net, м.т.80675524910Bookmark and Share