Лисоня кличе !


Гора Лисоня, що знаходиться поблизу міста Бережани на Тернопільщині, відома не тільки в Україні, а й поза її межами, як місце героїчної битви Українських Січових Стрільців із російськими військами. Це одна з українських святинь, місце, яке вказує нам, що українці прагнули мати свою державу і боролися за неї. Відомо ряд випадків, коли слобожанські козаки, що були складовою російської армії і знаходилися на даному відтинку фронту, відмовлялися виступати збройно проти своїх братів із Галичини, а, досить часто, зустрічалися спільно в "нейтральній" зоні і дружньо спілкувалися між собою. А у часи боротьби за волю України після ІІ Світової війни саме околиці Лисоні стали останнім бастіоном боївок ОУН-УПА. За даними архіву СБУ остання військова операція військ КГБ по знищенню українського націоналістичного підпілля була проведена 14 квітня 1960 року. Отже, ще в ті далекі роки Лисоня єднала українців та наводила жах на ворогів.

Після звільнення від більшовицького ярма патріотична українська громада вирішила відновити правду про наше минуле. На вершині гори встановлено пам`ятник і будується каплиця. Лисоня будила народ і кликала його до боротьби. На Бережанщині саме на Лисоні у 1989 році було вперше піднято синьо-жовтий прапор.

Коли на Тернопільщині відновилася діяльність молодіжної організації "Пласт", перший табір, який відбувався у липні 1991 року в околиці села Саранчуки поблизу гори Лисоня, теж носив назву "Лисоня". Його учасниками були біля 70 молодих юнаків та юначок, серед яких тепер бачимо прекрасних молодих науковців, священиків, просто відданих українській справі молодих людей. Організовували даний табір пластуни з Тернополя: Богдан Олексій, Григорій Бурбеза, Мирослав Павловський та на той час житель Бережанщини Іван Гавдида.

Надалі було прийнято рішення проводити "Лисоню" як табір, що сприяв би консолідації патріотичної української молоді, яка знаходиться в лавах різних молодіжних націонал-патріотичних організаціях. З цього часу кожного літа десятки молодих людей з Молодіжного Націоналістичного Конгресу, Спілки Української Молоді, "Пласту", „Молодої Просвіти” та інших організацій проходять таборування на Бережанщині, де вони мають можливість набути необхідних знань та навиків, більш тісніше поспілкуватися між собою, пізнати правду про наше минуле, поділитися своїми міркуваннями з приводу консолідованої діяльності на перспективу, загартуватися, відпочити та оздоровитися.

До обов`язкових складових таборової програми включаються заняття з ідеології українського націоналізму, аналізу сучасного українського політикуму, організаційний та спортивний вишколи, змагання, нічні вимарші, лекції з історії України та ОУН, ну, і, звісно - життя в природі. Вже стало доброю традицією кожного таборування проводити футбольний матч із місцевою молоддю і відвідувати гору Лисоня, де відбувається зустріч із нашою історією та спілкування з ветеранами національно-визвольної боротьби.

Сьогодні табір „Лисоня” є найбільшим регулярним вишкільним заходом, в якому беруть участь до 300 кращих юнаків і юначок України.

На перспективу "Лисоня" планується як міжнародний табір української патріотичної молоді.

”Лисоня” єднає українців. Лисоня кличе нас.

Іван Горошко

http://www.ukrnationalism.org

Bookmark and Share