Як студенти правди шукали


Студенти - найактивніша та найпалкіша частина суспільства, яка так самовіддано стояла на Майдані , піднялась на масові демонстрації та акції непокори під час Помаранчевої революції по містах селах, голодували, мерзли, але були щасливі , коли святкували навгурацію Президента та вітали нову владу нарешті повірили у майбутнє своєї країни та йшли на заклик, тих за кого боролись.
Насьогодні ми, студенти Ніжинського державного університету( а це проблема не тільки одного університету) опинились у дуже скрутному становищі .
Сюжет, як для університету осені 2004р., досить типовий: ректор Яковець В.П., довірена особа провладного кандидата в президенти, не гребувала методами аби втримати
вільнодумних студентів та викладачів, що думали "неправильно" (на думку ректора). Крім того, мабуть, не без відома ректора працювала наша "доблесна" ніжинська міліція. Мова йде про затримки студентів, які брали участь у Всеукраїнському Студентському Віче
(відбувалось у місті Києві 16 жовтня). Такий факт у керівних колах університету отримав назву список вісімнадцяти", який згодом трансформувався у список тридцяти". Так - от, працівники міліції з`явились в університеті 18 жовтня, влаштували допит студентам - активістам (при цьому правоохоронці були у нетверезому стані). Вони мотивували свої дії тим, що студенти нібито проходять свідками у якійсь там "справі фальшивих грошей" (невідомо яких правда).
Наступного дня, коли студентів викликали до міськвідділу міліції , було влаштовано повторний допит, щоправда цього разу без будь - яких пояснень.
Цікавий факт, ніжинська міліція у студентів намагаються виявити фальшиві гроші , правоохоронні органи в цей час шукають вибухівку за місцем проживання останніх... Примусовий згін студентів на зустріч з Януковичем В.Ф., погрози викладачам та ще багато ншого обурило настільки студентів викладачів, що були поставлен під сумнів здоровий глузд та компетентність Василя Павловича Яковця. За даною проблемою студентами-активістами було піднято питання стосовно притягнення до відповідальност ректора.
У березні цього року на зустрічі Удовенка Г.Й. з студентами йому привселюдно був переданий лист студентом історико-юридичного факультету Олександром Федорцем, після чого даний студент мав 2-о годинну розмову з своїм деканом Лавріненком О.А., який пригрозив студенту фізичною розправою. Цитую: "Я вам влаштую різанину, це вам не майдан, для вас це буде різня".Почалось також обливання брудом студентів з метою дискридитації їх руху. Лавріненко поширював брехливі чутки, що ми з "Пори" (фашиської організації ), що на нього було подано заяву до прокуратури він переслідується "Порою"(це при тому ,що до "Пори" ніхто з студентів не належав),деканом вигадувались та поширювались самі неймовірні історії , які не могли не дивувати хворобливістю уяви. З наступного тижня почались систематичн виклики "допити" в кабінет декана, з метою
дізнатися призвища студентів та викладачів, які за усунення ректора з посади. Подібне припинилось, коли студент, за підтримки Ніжинського осередку Української Студентської Спілки, звернувся за захистом до міського відділу СБУ. Доречі , у зустрічі з прокурором м.Ніжина(Мозговим В.Г) їм було відмовлено. Останній мотивував це тим, що ми молоді та сильні боятись нам нічого, крім того, попросив невідволікати його(прокурора) від справ.
Міський осередок УСС , звичайні студенти та співробітники університету подали звернення до областної прокуратури Чернігівської області за фактами порушень Закону України "Про Вибори Президента України", перевищенням своїх повноважень зловживання службовим становищем ректором НДУ Яковцем В.П..Та справа була передана прокуратур
міста Ніжина, а саме прокурору Мозговому В.Г., розслідування проводились таким чином, що деканів допитували по- двоє (для взаємного контролю), а окремі свідки були навіть не допитані. На подання студентів прийшов лист-відповідь (начебто на звернення до обласної прокуратури) з головного контрольно-ревізійного управління, де йшлося про те, що ректор дійсно був у відпустці з 6 по 30 серпня в 2004р.. все! Цікаво, що в поданні ні хто подібною нісенітнецею не цікавився. Минуло вже півтора місяці від подання звернення, 18 травня стало відомо про заяву дружини ректора Яковець Н. . на кафедру педагогічної майстерності , яку вона очолює , про те, що, за відсутност складу злочину, справу у прокуратур закрито, тоді як ми-позивачі , мали б отримати подібну інфонмацію в першу чергу, але не отримали і не отримаємо. Ми бачимо, що свавілля твориться не лише в нашому університет , а й у "верхах". Коли ж подібне припиниться? Невже революції замало, що досі на такому високому рівні місце злочинної й
бездіяльності. Так, наприклад, викладач правознавства в університеті (Полулях В.В), колишній міліціонер, який очолював штаб Януковича в Ніжин 21.11.2004р. організував автобус з студентами голосувати за відкріпними талонами до міста Чернігова, досі
лишається непокараним (дякуючи покриванню ректора і не тільки).І це в той час, як все місто про це знає. Мало того, людина, що вчинила подібний злочин, надалі викладає в
університет (плекає молоде покоління собі подібних). Прокурор міста Ніжина всіляко намагається ухилитися від даної теми, кажучи, що це справа Чернігівської областної прокуратури і т.д..
На жаль, цим історія з студентами та ректором не закінчується. Студентів НДУ викликають під час пар у міський відділ СБУ, що вже є порушенням .
Їм показують заяву дружини ректора Наталії Іванівни Яковець, де йдеться про планування терористичних актів, можливі громадьські заворушення та побиття студентів, що подали заяву на ректора до прокуратури. Допит проводив старший лейтенант СБУ Панченко Вадим Петрович. Найцікавішим виявилось те, що більшість питань стосувались обставин звернення студентами до прокуратури на ректора Яковця В.П., зясовувалися ініціатори і т.п., тобто все те, що не стосувалось справи, в свою чергу дуже нагадувало збір інформації . Однак, вершиною абсурду став той факт, коли допитували студента Федорця О., то йому була показана копія листа-звернення до Миколи Томенка, написаного нами ж. На запититання Федорця, як це стосується справи, співробітник не
зміг дати відповідь. Підчас допиту студента Лашка Сергія (голови місцевого осередку Української Студентської Спілки) на його пропозицію говорити при увімкненому диктофоні співробітник СБУ Панченко В.П. категорично відмовився, мотивуючи це державними
таємницями та наполіг, щоб диктофон був вимкнений і покладений на стіл.
Ми,студенти НДУ м. М. Гоголя хочемо запитати, чому заініціативу притягнення винних до відповідальност ми зазнаємо подібних переслідувань?
Чому прокуратура(як міська так і іобласна) не зацікавлена у притягненні до відпові-дальності ректора НДУ?
Чому людина, що займає таку посаду, як декан історико-юридичного факультету, вдається до погроз наклепів?
Чому викладач права, що організував фальсифікацію 21.11.2004., що покривається своїми знайомими посадовцями досі не був притягнутий до відповідальності? Що ж тоді змінилось?
Чому прокурор Ніжинського віділення прокуратури(Мозговий В.Г.) відмовився прийняти, чи хоча б вислухати студента, що звернувся за захистом?
Яким чином потрапили до відділення СБУ лист-звернення до Миколи Томенка від імені
Ніжинських студентів, чому співробітник СБУ не може пояснити, навіщо він це показує студенту?
Чому місце подібному беззаконню у нашому університет , у нашому місті, у нашій області у нашій країні , коли це припинеться?

Стоячи на майдан , блокуючи вх дн двер ун верситету, влаштовуючи акти непокори - ми в рили, що в дстою мо сво право, свою свободу, свою кра ну. Але минуло вже 5 м сяц в в д нашо перемоги, а здобутки, на жаль, не докотились до нашого ун верситету, так застрягши "зверху".
Пане Президент, панове міністри, шановні можновладці , не кидайте напризволяще тих людей, що вам повірили боролись проти режиму Кучми не для того, щоб знову закривати очі та мовчати.
Панове не забувайте, що хоча надія помирає останньою вона все ж таки помирає+.

В. о голови Ніжинського осередку УСС, студент 5-ого курсу Лашко С.В.
Голова студкому, студентка 5-ого курсу музичного факультету Любов Комаринець.
Студент 3-ого курсу історико-юридичного факультету Савич Л.
Член Українсько Студентської Спілки, студент 3-ого курсу історико-юридичного факультету Федорець О.В.
Член УСС, студент 5-ого курсу філологічного факультету Драгун О.А.
Член УСС, студент 5-ого курсу філологічного факультету Кубрак В. .
Член УСС, студентка 2-ого курсу філологічного факультету Дуднік .В

Відкритий лист:_______________________________________________________

Міністру освіти та науки України
Ніколаєнку Станіславу

Чернігівські обласні організації Української Студентської Спілки та Української Народної Молоді висловлюють стурбованість ситуацією, що склалась у Ніжинському державному університеті. До нас по захист звернулися студенти цього навчального закладу,члени Ніжинської філії УСС, які зазнають утисків з боку керівництва вузу. Цей факт є продовженням масових порушень виборчого законодавства, що спостерігались з боку ректора цього вузу Яковця В.П.(довіреної особи кандидата у Президенти В.Януковича по виборчому округу № 210) під час президентської виборчої кампанії 2004р. Зараз в університеті існує нездорова атмосфера, яка викликана постійними погрозами розправи над студентами, що звернулись до обласної прокуратури з проханням розслідувати порушення виборчого законодавства.
Ми звертаємося до Вас з вимогою провести незалежне розслідування або перевірку міністерством освіти та науки Ніжинського державного університету , так як прокуратура затягує вирішення цього питання.В разі продовження тиску на студентів та їх виключення з вузу ми готові вдатися до більш рішучих форм захисту прав студентів.

В.о. Голови Чернігівської обласної організації
Української Студентської Спілки _______(Ясенчук Олександр)
Голова Чернігівської обласної організації
Української Народної Молоді _______(Глухенький Андрій)
м. Чернігів, вул. Щорса 4,
тел. 7-51-60, 8-066-82731
unp@ok.net.ua

Bookmark and Share