Українські студенти вправляються у дебатах "по-британськи"


Пане Прем'єр-міністре, чи - пані Опозиціє. Саме так звертаються один до одного учасники міжнародного дебатного турніру "Київська весна - 2006". Цього вимагають класичні правила дебатів у британському парламенті. Більше сорока команд з України, Росії, Прибалтики та Скандинавії завітали до Києва щоб повправлятися у красномовстві.

Андрій Кірмач, організатор:
- Відбуваються дебати, які моделюють розгляд законопроекту в парламенті Великої Британії, коли є уряд, який представляє певну пропозицію, план дій, або законопроект - і є опозиція, яка очевидно цього не хоче і всіляко цьому опонує.

Для британської опозиція звичне гасло "чим гірше - тим краще" не характерне. Адже у країнах з розвинутою демократією нині нищівною критикою опонентів додаткових голосів на виборах не заробиш. Тому головним завданням опозиціонерів є доопрацювання вже висунутих пропозицій уряду.

Олександра Матвійчук, суддя турніру:
- Дебати - це гра конструктивна. Вона допомагає знайти як слабкі, так і сильні сторони позиції. Передбачається в правилах, що опозиція може висунути контр-план. Але це у випадках, які дійсно визначені і дебатери їх знають.

Застосувати набуті навички учасники турніру - а це переважно студенти - планують у своїй професійній кар'єрі. Хоча і не мають уявлення, наскільки такий спосіб ухвалення рішень можливий у стінах Верховної Ради. Кажуть, що це може здійснитись, коли депутатами стануть професійні політики.

Ганна Шапоренко, учасник дебатів:
- Нашим депутатам дуже потрібні викладачі як української мови, так і риторики. І бажано хоч якісь там політологи, або в принципі такі люди, які зможуть навчити наших парламентарів не просто лобіювати чиїсь інтереси а принаймні робити це красиво.

Як запевняють організатори турніру, більшість нинішніх європейських високопосадовців свого часу брали участь у студентських дебатах. Тож організатори планують започаткувати в Україні дебатну майстерню. Питання лише в тому, чи знайдуться серед нинішніх державних мужів охочі скористатися її послугами.

Олександр Аргат, Сергій Чебаненко, 5 канал
Bookmark and Share