ДЕБАТИ В УКРАЇНІ: ІСТОРІЯ КРИЗИ


ДЕЗОРГАНІЗАЦІЯ. Дебатний рух у масштабах України немає організованого та системного характеру. На сьогодні жодна дебатна організація не може стверджувати, що вона контролює розвиток дебатів в усій Україні. Іншою стороною даної проблеми є те, що розвиток дебатів у різних регіонах України набуває автономного характеру. Крайнім проявом даної тенденції є те, що для представників того або іншого регіону питання про існування дебатів у іншому регіоні має характер риторичного.


КОНСЕРВАТИЗМ. Дебати, які за своєю суттю та духом є осередком критичного мислення, потопають у болоті методологічних та соціальних стереотипів.


БЕЗВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Дана проблема має безліч проявів та облич. Безвідповідальність функціонерів перед дебатерами, суддів перед гравцями, гравців перед гравцями... Важливо, однак, бачити її корені, які лежать у ставленні до дебатів. Ставленні як до засобу, а не як до мети.


Усі зазначені фактори дозволяють у своїй сукупності стверджувати, що дебати в Україні перебувають у стані КРИЗИ СИСТЕМНОГО ХАРАКТЕРУ. Оскільки патології не лікуються, ця криза, очевидно, не може бути подолана завдяки „консервативному лікуванню”, а потребує термінового „хірургічного втручання”.

МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ
Ми вважаємо, що належним відгуком на окреслені вище проблеми може бути створення у всеукраїнському масштабі громадської організації, заснованої на засадах індивідуального членства в ній українських дебатерів (надалі - Організація). Вважаємо, що Організація, побудована на принципах ДОВІРИ, ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, ЄДИНИХ СТАНДАРТІВ та ПРОЗОРОСТІ, сприятиме становленню якісно нового етапу відносин у межах дебатного руху. Подібна організація матиме низку унікальних (з огляду на історію українських дебатів) МОЖЛИВОСТЕЙ:
· Організація стане легітимним центром, який координуватиме розвиток дебатів в Україні (під легітимністю у даному випадку розуміється те, що керівні органи Організації отримають повноваження з рук дебатерів, а не з рук спонсорів, донорів чи інших суб'єктів);
· Організація стане важливим та ефективним механізмом відповідальності учасників дебатного руху один перед іншим;
· Організація створюватиме простір для обговорення та вирішення методичних, організаційних, фінансових та інших проблем, які переслідують дебатний рух упродовж його існування;
· Організація забезпечуватиме акумуляцію ресурсів дебатного руху в найбільш актуальних напрямках.


Ми пропонуємо обговорити можливість утворення Організації під час проведення дебатного турніру на тему «Права людини», який відбудеться на початку листопада в Київському національному університету імені Тараса Шевченка, а за підсумками обговорення утворити робочу групу зі створення Організації.


Ми віримо, що негативні тенденції українських дебатів ще можуть бути зупинені, ми впевнені в тому, що зміни на краще не відбудуться без нашого бажання, ми переконані, що дебати в Україні – це не випадкове явище, приречене піти у небуття, а тому закликаємо усіх українських дебатерів підтримати нашу пропозицію.


Майбутнє українських дебатів у наших з вами руках. Варто лише це усвідомити.

24.09.2006
Ганна Овчар
Олександра Матвійчук
Костянтин Задоя

Bookmark and Share